Moderna tehnologija: Strah pred neznanim?

Moj čas > Izobraževanje | piše: Jernej Petek | 27.11.2014
Sodobnega načina življenja si brez računalnika in moderne tehnologije ne znamo več predstavljati. V vsakem trenutku nam je praktično vse na dosegu roke, kadarkoli lahko pridemo do katerekoli informacije, odpremo pošto, ki nam je bila poslana pred desetimi sekundami in jo v roku dveh minut odpošljemo na pošiljateljev naslov ...
Udeležujte se tećajev računalništva in ga osvojite. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Udeležujte se tećajev računalništva in ga osvojite. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Sliši se enostavno, vendar bi marsikateri starostnik na to enostavno tezo znal hitro odgovoriti, da so to drugi časi in da so računalniki za mlade in pametnejše.
Pa je to res?

»Računalniki niso za stare ljudi!«
Ko izpostavljamo to dejstvo, se moramo zavedati, da so starejši ljudje rojeni v povsem drugem času in da so težko kos današnjemu hitremu, predvsem pa tehnološko usmerjenemu tempu. V njihovi navadi so še vedno običajna razglednica, ki jih pričaka v nabiralniku, ročno napisana voščilnica za praznike, slike v velikih in bogato vezenih albumih na polici v omari in položnice, ki jih plačujejo na ustreznih ustanovah. Gre za njim domač in poznan način in starejši kot smo, težje sledimo spremembam in se na njih navajamo. Medtem ko desetletnik brez težav komunicira preko elektronske pošte in družbenih medijev, bo babica raje počakala na njegov osebni obisk.

Strah, zaradi katerega se z leti težje odločimo za učenje računalništva, pa prav tako izvira tudi v nepoznavanju delovanja te naprave. Mnogi so se komaj naučili rokovanja z mobilniki in če tu nismo imeli prave podpore in »učitelja«, za učenje računalništva sploh nimamo volje. Bojimo se, da se ne bi zmogli naučiti, ker gre za preveč sodobno tehnologijo ali pa, da bi lahko kaj pokvarili na računalniku.

»Imam računalnik, a ga ne znam uporabljati.«
Vendar se strah pred uporabo ne pojavlja samo pri tistih, ki računalnika nimajo. Velikokrat se zgodi, da smo računalnik prejeli kot darilo, kot del programa kakšne zvestobe ali pa smo si ga kupili sami. Računalnik smo prinesli domov, preko navodil poskušali začeti z osnovami, a se je zalomilo pri tem, ko smo iskali podobnosti med navodili in ikonami na zaslonu. Napačno nastavljen jezik, nejasna navodila ali neprilagojen vmesni uporabnik so običajno dejavniki, ki so krivi, da računalnik čaka praktično zapakiran in neuporabljen. Velikokrat je tudi tako, da imajo starejši, ki si kupijo računalnik, veliko znancev in sorodnikov, ki bi jih lahko naučili, a zaradi pomanjkanja časa prelagajo učenje v nedogled in volja do uporabe počasi izginja. Navdušiti starejšo osebo, da se udeleži ustreznega tečaja, pa je težje predvsem zaradi tega, ker so prepričani, da je snov prezahtevna in da ji ne bodo kos. To je mit in strah, ki ga je potrebno ovreči, premagati in iz njega potegniti željo po učenju. Ko bomo dosegli to, bo učenje računalništva ena sama zabava.

Kako mi računalnik lahko koristi?
Računalnik in poznavanje osnov je nekaj, kar lahko marsikomu olajša vsakdan. Pomaga nam poiskati naslov ali telefonsko številko prijatelja in pri tem prihrani denar, ki bi ga zapravili za klic na ustrezne informacije. Omogoči nam, da v roku parih sekund prejmemo pomembno sporočilo iz drugega konca sveta in da vsak dan preko videoklica govorimo z vnukom ali sorodnikom, ki živi v drugem mestu. S samo nekaj potezami spišemo prošnjo ali oblikujemo voščilnico. Spremljamo lahko novice in portale, ki nas zanimajo in se aktivno vključujemo v njihov potek in dogajanje.

Zakaj je tečaj za seniorje odlična izbira zame?
Vse več starejših se odloča za učenje računalništva preko ustreznih tečajev, kar je zelo zadovoljiva in dobra novica. Ko se enkrat udeležimo tečaja, ugotovimo, da vse poteka na zabaven in interaktiven način in da je hitrost snovi povsem prilagojena znanju in dojemanju in ne znanju učiteljev. Računalniški tečaji za seniorje so v večini povsem prilagojeni snovi, ki jo začetniki potrebujejo. Dobri mentorji bodo svoje udeležence vedno naučili tistega, kar jim bo prišlo prav pri rokovanju z računalnikom, torej osnov interneta, shranjevanja fotografij, pisanja besedil v ustreznem programu, itd.

Prednost tečajev je tudi ta, da lahko vedno vsak preizkusi ali mu ustreza ali ne, udeležba pa ni pogojena z lastnim računalnikom, saj se le ti odvajajo v računalniških prostorih z vso potrebno opremo.

Povsem neobvezujoče lahko obiščemo kakšno uro ali dve tečaja, s seboj pripeljemo prijatelja in vidimo ali je to nekaj, kar želimo znati. Običajno se ta del konča z odločitvijo, da še pridemo in tako so tovrstne delavnice, ki so hkrati tudi družabni del za starejše, zelo obiskane. Ljudje potrebujemo samo malce več spodbude in iz izkušenj lahko rečemo, da ko dosežemo ta del, brez naprezanja osvojimo znanje računalništva in postanemo samozavestni in suvereni na tem področju.
 
Več boste našli tukaj.



Želite privarčevati kak evro? Potem kliknite TUKAJ!

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Izšla je aprilska revija Vzajemnost 2025

Med prebivalci Slovenije se močno povečuje delež posame...

Pojmovnik spletne varnosti: Kaj je URL naslov in kaj je domena spletne strani?

Ko uporabljate internet, pogosto vtipkate spletne naslo...

Izšla je marčevska revija Vzajemnost 2025

Podaljšanje vozniškega dovoljenja je za mnoge starejše ...

Kako shraniti fotografije, ko na telefonu zmanjka prostora?

Vse tiste fotografije, ki nas spominjajo na pomembne tr...

Sezonski vodnik za vrtnarjenje: Kaj delamo na vrtu v marcu?

Marec je prehodni mesec, ko se narava začne prebujati, ...

Pet najpogostejših spletnih prevar: kako jih prepoznati in kako se zaščititi

V sodobnem digitalnem svetu so spletne prevare vse bolj...

Izšla je februarska revija Vzajemnost 2025

Že od leta 2022 vsak mesec v pokojninsko blagajno vplač...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Recept za odlično krompirjevo musako

Klasično krompirjevo musako postrežemo kot samostojen o...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Kako skuhamo najboljšo mineštro?

Zelenjavna mineštra je prava paleta okusov, ki v sebi s...

Kako se lotiti rehabilitacije po menjavi kolka?

Menjava kolka (endoproteza kolka) spada pod zahtevne op...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.