Potopis iz Kitajske: modrost lepote in zdravja skozi oči Jasmine Kandorfer

Jasmina Kandorfer ni le voditeljica in obraz priljubljene oddaje Klepet ob kavi – po izobrazbi je zdravstvena delavka, kar njenemu raziskovanju in deljenju znanja daje dodatno strokovno težo. Že desetletje vodi platformo, ki danes dosega deset tisoče ljudi, s katerimi deli preverjene, naravne in učinkovite pristope k zdravju, lepoti in osebni rasti.
Kaj se lahko naučimo od Kitajcev o vitalnosti in zdravju? Jasmina je to raziskala iz prve roke.
Kaj se lahko naučimo od Kitajcev o vitalnosti in zdravju? Jasmina je to raziskala iz prve roke.
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Njena potovanja niso zgolj radovedna raziskovanja, temveč premišljena iskanja. Tokrat jo je raziskovalni duh ponesel na Kitajsko – v deželo, kjer se starodavna modrost še vedno živi vsak dan: v prehrani, negi, navadah, družini in spoštovanju telesa.

Z vami delimo del potopisa, v katerem Jasmina deli opažanja in izkušnje iz prve roke – kako Kitajci ohranjajo vitalnost, lepo kožo, vitko postavo in notranji mir. In predvsem – kaj lahko iz vsega tega prenesemo v naš zahodni način življenja. Celoten potopis pa najdete na njihovi spletni strani Klepet ob kavi.

Kultura čaja in zdravilnih napitkov

Ko se človek prvič znajde na Kitajskem, ga nemudoma prevzame ena stvar – izjemno razvita, skoraj sveta kultura pitja čaja in drugih zdravilnih napitkov. Čaj ni le pijača, temveč temelj vsakdana. Povsod – od restavracij do lekarn in celo majhnih trgovinic – ti ponudijo čaj, pogosto skupaj s polnilcem za telefon, kot da bi bilo oboje enako nujno za življenje.

Kitajci ne pijejo le čaja, temveč tudi vročo vodo – in to celo sredi poletne vročine. Morda se komu zdi nenavadno, a ima popoln fiziološki smisel. Telo toplo tekočino bolje sprejme, zlasti prebavni sistem in žolč. Po mnenju številnih naturopatov, zdravnikov in biohackerjev je to prava pot – Kitajci pa jo živijo že stoletja, brez potrebe po znanstvenih študijah.

Na vsakem koraku najdemo lokale s smutiji, svežimi sokovi, toniki z adaptogeni in napitki z medicinskimi gobami ter zelišči, usmerjenimi v podporo določenim organom, kot sta vranica in jetra. Prava čajna apoteka v sodobni preobleki elegantnega »Starbucksa« – brez kave. In vse to se odraža na njihovi koži, počutju in vitalnosti.

Preberite tudi: ŠENTJANŽEVKA - »naravni antidepresiv«: uporaba, učinki in nabiranje

Temno listnata zelenjava, alge in sadne bovle

V trgovinah prevladuje temno listnata zelenjava, kalčki, alge in morske trave – vse skrbno pripravljeno in okusno postreženo. Alge, pogosto v obliki prigrizkov, so izjemno priljubljene in zelo blagodejne za ščitnico. Poleg tega je sadje vseprisotno – mango, papaja, zmajevi sadeži ... Na vsakem vogalu najdemo sveže sadne bovle in narezano sadje – pravi raj za vsakega frutarijanca.

Presenetljivo pa je, da pic skorajda ni. Namesto tega Kitajci raje uživajo juhe, bogate s kolagenom – kostne juhe, kurje tace, celo morske konjičke dodajajo z namenom podpore sklepom in mladostni koži. Telo hitro zazna takšne hranilne spremembe – kot dokazujejo tudi domače izkušnje z dodatki za sklepe, kjer se rezultati pokažejo že v nekaj tednih.

Preberite tudi: Japonski napitek, ki pospešuje metabolizem, krepi spomin, vrača telesu energijo ...

Smeti – druga plat zgodbe

Na žalost je s to potrošniško kulturo povezana tudi ogromna količina embalaže. Vsaka malenkost je zavita v več slojev plastike, kar hitro ustvari količino odpadkov, ki je v domačem okolju ne bi nabrali niti v mesecu dni. Dostava hrane je zelo razširjena, a z njo tudi plastika.

Smetnjakov na ulicah je premalo, a kljub temu Kitajci jedo počasi, ure in pol, nikoli med hojo ali na podzemni železnici. Obrok je sveta stvar.

Vitalnost, vitkost in družinske vrednote

Večina Kitajcev je vitkih, gibčnih in vitalnih. Debelost je redkost – njihova postava spominja na tisto, ki je bila pri nas običajna v 70. in 80. letih, preden so nas preplavile procesirane in hitro pripravljene hrane.

Družina je središče življenja, otrok je veliko, zakon o enem otroku pa ni več v veljavi. Z družinskimi vrednotami pa prihaja tudi pritisk – mlade ženske pogosto čutijo pričakovanja družbe, da po izobrazbi čim prej ustvarijo družino.

Ženstvenost skozi nežnost in nego

Kitajke se ne oblačijo izzivalno, temveč elegantno, mehko in spoštljivo. Ne stavijo na seksualnost, temveč na negovanost in naravno lepoto. Ogromno časa namenjajo negi las in obraza – od vsakodnevne gua sha rutine do prefinjenih tehnik za spodbujanje limfnega pretoka in akupunkturnih točk. Tretmaji pogosto vključujejo masažo pazduh, vratu, lasišča – vse z namenom izboljšanja cirkulacije in razstrupljanja.

Obisk frizerja vključuje tudi masažo vratu in obraza, prav tako ob negi kože. Ta celosten pristop se kaže v sijoči koži, vitalnosti in harmoniji, ki jo ženske izžarevajo. Znanje o limfnem sistemu je pri njih del vsakdanjega življenja – pri nas pa je to pogosto še vedno eksotika ali nekaj premalo poznanega.

Preberite tudi: Kako pomembna je hidracija za zdravo staranje?

Vdih modrosti

Domov se vračam z lesnimi pripomočki za obraz in lasišče, z novo rutino in z globoko hvaležnostjo. Ne le zaradi boljšega fizičnega počutja, temveč zaradi spoštovanja do telesa, ki sem se ga tam znova naučila.

Kitajska kultura lepote in zdravja je živ dokaz, da vsakodnevna skrb za telo in dušo lahko vodi k vitalnosti, harmoniji in dolgemu življenju.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Kitajska Jasmina Kandorfer potovanje zdravje lepota
Morda te zanima tudi:

Seks v zrelih letih: 9 zdravilnih položajev

Preverite devet splošnih zdravilnih položajev, ki jih s...

Moč zdravilnih gob: pomoč pri avtoimunih, nevrodegenerativnih boleznih in pri raku

Gobe. Kaj je vaša prva asociacija? Večinoma najprej pom...

Recept: Timijanov sirup z medom

Recept za timijanov sirup! Thymus vulgaris, bolj poznan...

3 super živila, ki pomagajo pri hujšanju in veljajo za ekspresne toplice maščob

Spoznajte 3 super živila, ki dokazano pomagajo pri hujš...

Recept: Česnova juha za zniževanje povišanega holesterola

Česnova juha je odlična izbira za tiste, ki si želijo o...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)

Na prvi pogled se morda ne zdi nič posebnega S svojimi ...

Zeliščni vrt pri roki – kako vzgojiti in uporabljati zdravilna zelišča

Zelišča so kot majhni zakladi narave – dišeča, zdraviln...

Ta hrana podpira telo v vročini – sestavine, ki hladijo, razstrupljajo in hidrirajo

Poletje prinese več svetlobe, daljše dneve in več prilo...

Babičini triki za zdrave, krepke in sijoče lase

Preverite recepte za negovalne kure za lase, da bodo va...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.