Sončarica nastane zaradi ekstremnega pregretja in zastoja toplote v organizmu. Povzroči jo premočno osončenje glave. Pred njo nismo varni niti v avtu, če stojimo v koloni na pripeki in nimamo klime. Prav tako obstaja nevarnost tudi pod močnim soncem pri daljših gorskih turah.
Znaki sončarice
Koža postane rdela in suha, obraz postane rdeč. Pojavi se tudi vrtoglavica, glavobol, migetanje pred očmi, nastopita lahko slabost in bruhanje. V najhujšem primeru lahko sončarica privede do cirkulatorne krize z nezavestjo.
Kako ukrepati?
Če opazite te znake pri sebi ali pri drugi osebi, je nujno, da takšno osebo takoj prenesete v hladen prostor. Glavo hladite z vlažnimi krpami, zgornji del telesa dvignete. Osebo, ki ima sončarico, slečete. Če je oseba pri zavesti, ji dajte tekočino. Še najboljša je voda, pomešana s ščepcem soli in sladkorja. Oseba, ki jo je doletela sončarica, mora obiskati zdravnika
Osebi lahko pomagate tudi tako, da jo umijete s kisovo vodo. V liter mrzle vode vlijte skodelico kisa in spirajte s pripravkom roke, noge in hrbet.
Preprečite sončarico
Da bi se ognili sončarici, je zelo pomembno, da nikoli ne greste na sonce brez pokrivala. Nosite klobuk s širokimi krajci, da boste zaščitili tudi ramena, tilnik in obraz.
V vročih dneh nosite ohlapna in lahka oblačila. Poskrbite na zadosten vnos tekočine. Pijte vodo ali nesladkani čaj. Vrč s tekočino imejte kar na vidnem mestu, da vas bo opominjal, da morate veliko piti. Izogibajte se soncu med 11. in 16. uro. Na sprehod se odpravite zgodaj zjutraj ali zvečer. Nikar ne delajte na njivi in ne sušite sena, ko je sonce najvišje na nebu!
Zadržujte se v senci, če vam je vroče, se večkrat dnevno oprhajte z mlačno vodo. Jejte sadje in zelenjavne juhe, pripravite si lahke jedi.