Pristan za varno, brezskrbno in kakovostno preživljanje zrelih let

Velikokrat slišimo, da leta niso pomembna, čeprav jih v praksi večina skuša kar se da skriti. In dejstvo je, da na kronološko staranje, ki ga kaže rojstni list, nimamo vpliva. Modrost, ki nam olajša življenje je, da človek svoja leta sprejema in se jih veseli.
V Zavodu Pristan vsak najde aktivnosti zase. (foto: Zavod Pristan)
V Zavodu Pristan vsak najde aktivnosti zase. (foto: Zavod Pristan)
V Zavodu Pristan vsak najde aktivnosti zase. (foto: Zavod Pristan) Zavod Pristan (foto: Zavod Pristan) Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan Foto: Zavod Pristan
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Čeprav obdobje starosti pogosto spremljajo bolezni, negotovosti, zmanjševanje kroga prijateljev, s katerimi se lahko družimo, pešanje fizičnih moči in osamljenost, je lahko starost s profesionalno organizirano mrežo pomoči povsem drugačna: aktivna, kakovostna in prijetna. S takšnim ciljem je bil pred dobrim desetletjem ustanovljen Zavod Pristan, eden prvih in največjih zasebnih zavodov za izvajanje socialnovarstvenih storitev v Sloveniji.

Pomoč družini na domu
Po obsegu največja storitev Zavoda Pristan, ki ga vodi direktor Martin Kopatin, je pomoč družini na domu, ki jo na domovih starejših neposredno izvaja preko 60 socialnih oskrbovalcev v 10-ih občinah po Sloveniji. Poleg Mestne Občine Ljubljana storitev nudi še v občinah Postojna, Ajdovščina, Vipava, Hrpelje-Kozina, Komen, Kamnik, Log-Dragomer, Borovnica in Horjul. Socialna oskrba na domu je strokovno voden proces in organizirana oblika praktične pomoči namenjena starejšim, ki jim psihofizične sposobnosti omogočajo samostojno življenje v domačem okolju, pa vendar pri tem potrebujejo nekaj podpore. Takšna oblika socialne oskrbe je namenjena osebam, ki imajo zagotovljene bivalne in druge pogoje za življenje v svojem domačem okolju, vendar se zaradi starosti, hude invalidnosti, kronične bolezni ali težje telesne ali duševne motnje ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanju nimajo možnosti. Pomoč se prilagodi potrebam in željam posameznega uporabnika ter obsega tri temeljne sklope opravil:

- gospodinjska pomoč (prinašanje toplega obroka hrane, nabava živil, pomivanje posode, osnovno čiščenje bivalnega prostora, postiljanje, …)
- pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih (pomoč pri umivanju, kopanju, hranjenju, oblačenju, …) ter
- pomoč pri ohranjanju socialnih stikov (spremljanje upravičenca k zdravniku ali pri drugih nujnih obveznostih, vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, sorodstvom, družabništvo, …).


Pomoč na domu uporabnikom in njihovim svojcem omogoča veliko razbremenitev skrbi vsaj za določen del dneva. Ob dobrem sodelovanju med izvajalcem pomoči in uporabnikom pa storitev prinaša napredek na uporabnikovem osebnem področju (ohranjanje življenjskih funkcij in mobilnosti, ohranjanje stikov s širšim družbenim okoljem, …) ter splošno boljše življenjske razmere.

Neposredno oskrbo na domu izvajajo strokovno usposobljeni socialni oskrbovalci, ki delo opravljajo z veliko mero srčnosti in odgovornosti. »Veliko nama pomeni, ko vidimo, da so ljudje hvaležni, da se obiska na domu razveselijo in naju že težko pričakujejo. Pogosto se stkejo res pristni odnosi. Občutek, da dejansko lahko nekomu pomagaš, najino delo in poslanstvo še dodatno bogati«, menita oskrbovalki Irena in Ljubica, ki oskrbujeta uporabnike na področju občine Komen.

Center starejših v Vipavi
Zavod Pristan se dobro polovico desetletja profesionalno posveča tudi institucionalnemu varstvu starejših. Januarja 2010 je v Vipavi svoja vrata odprl Center starejših Pristan, v katerem je prostora za 104 stanovalce, ki so razporejeni v pet oddelkov, izmed katerih je eden prilagojen stanovalcem z demenco. Čeprav se ob vstopu v Center starejših v Vipavi sprva zazdi, da je tu vse umirjeno in se prav veliko ne dogaja, je že naslednji trenutek občutek popolnoma drugačen. Na vsakem koraku je občutiti, da življenje v Pristanu valovi nadvse živahno. In da tu besede dolgčas ne poznajo.

V Pristanu je veliko skupnih prostorov, ki omogočajo druženje in bogato družabno življenje. Vsak oddelek ima svoj dnevni prostor, jedilnico in kuhinjo. V pritličju sta prostora namenjena fizioterapiji in delovni terapiji, kavarna ter prostorna avla, ki jo vsakodnevno napolnjujejo raznolike aktivnosti. Poleg sprehodov večina stanovalcev Pristana komaj čaka na jutranjo telovadbo. Na razgibalnih uricah stanovalci vrtijo sobno kolo in na druge načine krepijo mišice ter vzdržujejo fizično kondicijo. V delovni terapiji sestavljajo puzzle, se urijo v drugih ročnih spretnostih in miselnih igrah. Radi se pomerijo v igri pikada, igrajo karte in sodelujejo na različnih delavnicah, namenjenih ustvarjanju in ohranjanju motoričnih spretnosti. Zaposleni v Pristanu v sodelovanju z raznimi prostovoljci in društvi iz širšega lokalnega okolja poskrbi za pester nabor dogajanja med tednom. Stanovalce obiskujejo otroci z vrtcev, šolarji, gimnazijci, saj je medgeneracijsko sodelovanje zelo pomembno.

Strokovno usposobljeno osebje Pristana se dnevno trudi aktivirati čim večje število stanovalcev z različnimi terapevtsko vodenimi aktivnostmi, katerih cilj je kvalitetnejše in samostojnejše življenje. Aktivnosti se izvajajo individualno iz skupinsko ter izhajajo iz potreb, želja in sposobnosti posameznika. Delo zaposlenih v Pristanu temelji na celovitem holicističnem pristopu do stanovalcev, ki zagotavlja skrb za fiziološke, psihične, razvojne, socialne in kulturne potrebe stanovalca. Stanovalec je spoštovan in obravnavan kot samostojna osebnost s specifičnimi potrebami. S svojim delom si člani kolektiva prizadevajo omogočiti stanovalcem čim lepše in zdravo življenje.

»Sem eden tistih, ki naravnost obožuje hojo, zato me boste lahko zjutraj navsezgodaj srečali ob sprehodih v bližini centra. Vsak dan se pridružim tudi jutranji telovadbi, potem pa še individualno nabiram kondicijo na sobnem kolesu in ostalih vadbenih pripomočkih. Veliko mi pomeni, da lahko imam svojo sobo in s tem tudi dovolj zasebnosti, posebej pa se veselim obiskov prostovoljcev s Škofijske gimnazije Vipava. Postali smo pravi prijatelji.« (Jože Železnikar, stanovalec Centra starejših Pristan)

 
Promocijsko sporočilo

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.