Novela pokojninskega zakona, ki jo je Državni zbor RS sprejel 15. decembra 2015, ureja dvojni status in s tem možnost uveljavitve izplačila 20 odstotkov predčasne ali starostne pokojnine za vse zavarovance, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do starostne ali predčasne pokojnine po ZPIZ-2, za zavarovance, ki izpolnjujejo pogoje za priznanje pravice do starostne pokojnine po ZPIZ-1, kot tudi za uživalce starostne ali predčasne pokojnine. Izplačilo ni več omejeno na dopolnitev starosti 65 let, del predčasne ali starostne pokojnine pa se izplačuje do prenehanja zavarovanja s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom.
Novela prinaša tudi spremembe pri ureditvi delne pokojnine, s katero se uvaja možnost, da zavarovanec ali upokojenec po izpolnitvi pogojev za predčasno ali starostno upokojitev ostane delovno aktiven samo za dve uri ali tri ure dnevno oziroma deset ali petnajst ur tedensko in ne najmanj za štiri ure dnevno, kakor do sedaj. Enako je s ponovnim vstopom v zavarovanje, kjer je prav tako možna vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje najmanj za dve uri dnevno oziroma deset ur tedensko.
Vsi zavarovanci (torej poleg delavcev v delovnem razmerju tudi samostojni podjetniki, družbeniki in kmetje), ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev oziroma ponovno vstopijo v zavarovanje, bodo imeli možnost prejemanja 75 odstotkov pokojnine, če se bodo vključili v zavarovanje za dve uri na dan.
Posamezniki, ki so uveljavljali izvzem iz zavarovanja po ZPIZ-1, in družbeniki, ki so hkrati poslovodne osebe in jim je bila pravica do pokojnine priznana pred 1. januarjem 2000 in ki se jim je že dvakrat podaljšal rok za uskladitev dvojnega statusa (ZMEPIZ-1), bodo še naprej lahko opravljali dejavnost, vendar se bodo morali vključiti v zavarovanje vsaj za dve uri dnevno. Na ta način bodo izenačeni z vsemi ostalimi samostojnimi podjetniki in ostalimi zavarovanci ter bodo lahko opravljali dejavnost pod enakimi pogoji kot vsi ostali. Ti posamezniki morajo uskladiti svoj status najkasneje do 31. januarja 2016 in sicer tako, da z dnem 1. januar 2016 vložijo prijavo v zavarovanje najmanj za dve uri dnevno oziroma deset ur tedensko ali pa se izbrišejo iz Poslovnega registra Republike Slovenije, kjer so vpisani kot samostojni podjetniki oziroma družbeniki, ki so hkrati poslovodne osebe.
Prijava v obvezno socialno zavarovanje se vloži na obrazcu M-1 preko portala e-VEM, saj bodo morali od 1. 1. 2016 dalje vsi poslovni subjekti, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije, prijave, odjave in spremembe v obveznih socialnih zavarovanjih urejati preko portala e-VEM.