Tehnološke inovacije, ki bodo spremenile staranje

Moji odnosi > Družabna mreža | piše: Mo. S. | 23.10.2016
Pred desetimi leti je je bil MySpace vodilni spletni socialni medij, YouTube je dopolnil eno leto, Nokia pa je bila “zakon” med telefoni. Mobilne aplikacije niso obstajale, fotografije, ki smo jih posneli s telefonom, niso bile za nikamor, i-Phona pa si nismo niti predstavljali.
Pametni varnostni sistemi lahko „na en mah“ rešijo številne skrbi starostnikov. (foto: flickr.com)
Pametni varnostni sistemi lahko „na en mah“ rešijo številne skrbi starostnikov. (foto: flickr.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Tehnologija spreminja vse, vključno s staranjem in kakovostjo življenja v zrelih letih. Pametni telefoni, naprave s senzorji in internetna tehnologija bodo pomagali, da se bomo starali doma, in bodo budno spremljali naše zdravje in varnost. Prihajajoče naprave, ki bodo v kratkem spremenile naš vsakdan, so resnično zanimive.

Govoreči prometni znaki
Vožnja ponoči zna biti, ko smo „v letih“, prava mora. Vid se slabša s staranjem. Slej ko prej dosežemo točko, ko si ne zaupamo več, da lahko še varno pripeljemo na cilj, če je sonce že zašlo. GPS navigacija sicer zelo zmanjša možnost, da se bomo izgubili. Ampak tisto, kar bo res super, bodo govoreči prometni znaki. Ko se jim bomo približali, se bodo preko Bluetootha povezali z nami in nam svetovali.

Samovozeči avtomobili
Vemo, da tovrstna tehnologija že kuka izza vogala in le še vprašanje časa je, kdaj bodo samovozeči avtomobili suvereno zavzeli naše ceste. Dovolj bo že, če bomo volan izpustili, ko bo treba bočno parkirati, avto pa bo sam opravil zoprno nalogo. Avtomobilska industrija vlaga ogromno v tehnične rešitve, ki izboljšujejo varnost. Na starost bomo lahko ostali mobilni dlje časa. Za marsikoga je to, da lahko še vozi sam, ključni element samostojnosti. Avtomobili bodočnosti bodo prepoznali slabe vozne pogoje, ovire na cesti, padec koncentracije pri vozniku ter vožnjo prilagodili tako, da ne bo prišlo do nesreče.

Obisk zdravnika preko Skypa
Komuniciranje z zdravnikom preko Skypa je pri ljudeh, ki živijo v odmaknjenih krajih, že vsakdanja praksa. Telemedicina, ki je na pohodu, bo pogostnost tovrstnega početja še povečala. Ni več tako daleč čas, ko bomo rekli: Se še spomnite, kako je bilo včasih, ko smo k zdravniku hodili v ambulanto?

„Online“ zdravstvene kartoteke
Ne glede na pomisleke glede varovanja zasebnosti – možnost, da bomo imeli vse svoje zdravnike zbrane na enem mestu, prinaša številne prednosti. Izvidi bodo na voljo vsem, zdravniki se bodo lahko odločali preko videokonferenc, drugo mnenje pa bo postalo stalna praksa. Specialisti, ki živijo v različnih državah ali celo kontinentih, se bodo lahko posvetovali med seboj. Veliko opravil že tako in tako opravljamo elektronsko. Se sploh še spomnite, kako je bilo, ko smo čakali v vrsti na banki? Ali pa, ko letalskih kart ni bilo mogoče kupiti preko interneta? Zakaj torej teh tehnologij ne bi čim prej prenesli v zdravstvo? Pomisleki, da bi se nepooblaščeni lahko dokopali do podatkov iz naše kartoteke, so seveda na mestu. Ampak – zaradi tega ni še nihče umrl. Zaradi tega, ker ljudje niso imeli pravi čas dostopa do pravih informacij, pa jih je že veliko.

Roboti namesto negovalcev
Nesposobnost skrbeti zase je najbolj pogost vzrok za odhod v dom za starostnike. V prihodnosti bodo vlogo negovalcev prevzeli roboti. Prvega so že izdelali na Japonskem, med njegovimi nalogami pa je tudi dvigovanje starostnika iz postelje in namestitev v invalidski voziček ter opora pri samostojni hoji. Pri podjetju, ki je izdelalo robota (Riken-SRK Collaboration Center for Human-Interactive Robot Research), so izračunali, da negovalec starostnika v povprečju dvigne (iz postelje, stola, vozička, kavča…) 40- krat na dan.

Pametne LED lučke
Sveče na mizi v restavraciji seveda pričarajo romantično vzdušje, ki pa ga je hitro konec, ko ugotovimo, da ne vidimo, kaj piše na jedilniku. LED lučke bodo pomagale iz tovrstne in podobnih zagat. Pojavile so bodo na mestih, kjer jih bomo najmanj pričakovali, na primer na jedilnem listu ali v torbici, in prišle še kako prav.

Stanovanje, ki se stara z uporabnikom
Kadi, v katere se vstopa stoje, stopniščna dvigala, nižje omare, vtičnice v višini pasu, da se starostnikom ni treba sklanjati – vse to so razmeroma preproste spremembe, ki omogočijo samostojno življenje tudi v visoki starosti. Pametni varnostni sistemi lahko „na en mah“ rešijo številne skrbi starostnikov (in tudi njihovih bližnjih). Predstavljajte si, da vas alarm spomni, da ste pustili odprta garažna vrata ali nezaklenjena vhodna vrata. “Iskalci” daljinca za televizijo, telefona ali avtomobilskih ključev bodo v naslednjih letih postali del standardne opreme v stanovanju. Luči se bodo avtomatsko prižgale, ko se boste sredi noči odpravili na stranišče. Naprave se bodo pogovarjale med seboj: medtem, ko boste gledali televizijo, vam bo hladilnik poslal na ekran sporočilo, da ste pozabili zapreti njegova vrata.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Preverite, kakšna je vaša biološka starost!

Biološka starost je prava starost. Ta se včasih bistven...

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...

Ohranite svoje zgodbe za prihodnje generacije – podarite neprecenljiv spomin

Spomini so tisto, kar daje življenju toplino. So zgodbe...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Izšla je aprilska revija Vzajemnost 2025

Med prebivalci Slovenije se močno povečuje delež posame...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...

Sprostitev in ravnovesje v zrelih letih: Kako najti notranji mir v podjetništvu

Podjetništvo v zrelih letih prinaša številne prednosti ...

Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Dušica Kunaver

Dušica Kunaver
pisateljica, zbiralka ljudskega izročila


"Najlepše darilo na svetu je tisto, ki si ga sam naredil."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.