Zavarovanec pridobi pravico iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja z dnem, ko so izpolnjeni pogoji za pridobitev pravic. Poleg izpolnjevanja pogojev dopolnjene pokojninske dobe in določene starosti je eden izmed pogojev za pridobitev pravice do pokojnine tudi prenehanje obveznega zavarovanja. Navedeno pomeni, da je v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Republiki Sloveniji ves čas od vzpostavitve sistema dalje vgrajeno načelo nezdružljivosti opravljanja kakršnegakoli dela ali dejavnosti in hkratnega uživanja pravice do pokojnine, razen tistih, ki jih zakon izrecno dovoljuje, pojasnjujejo na spletni strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Med izjeme, spada tudi delna pokojnina, kar pomeni, da lahko zavarovanec ostane v obveznem zavarovanju, vendar najmanj štiri ure dnevno ali 20 ur tedensko.
ZPIZ-2 v 1. odstavku 40. člena določa, da lahko zavarovanec iz 14., 15., 16. oziroma 17. člena tega zakona, ki je izpolnil pogoje za pridobitev pravice do predčasne ali starostne pokojnine, pridobi pravico do delne pokojnine, če ostane v obveznem zavarovanju v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oziroma zavarovalnega časa, vendar najmanj 4 ure dnevno ali 20 ur tedensko.
Uveljavljate lahko pravico do delne pokojnine
Za razliko od prej veljavnega ZPIZ-1 (v veljavi do 31. 12. 2012) , po katerem so lahko uveljavili pravico do delne pokojnine le zavarovanci, ki so bili zavarovani iz naslova delovnega razmerja, lahko po ZPIZ-2 uveljavijo pravico do delne pokojnine tudi samozaposlene osebe (zavarovanci po 15. členu ZPIZ-2), družbeniki (zavarovanci po 16. členu ZPIZ-2) in kmetje (zavarovanci po 17. členu ZPIZ-2).
Kako se odmeri delna pokojnina?
Delna pokojnina se odmeri od predčasne ali starostne pokojnine, odmerjene na dan njene uveljavitve, v odstotku, ustreznem skrajšanju polnega delovnega časa, ki se do dopolnitve starosti 65 let poveča za 5%.
Po prenehanju uživanja delne pokojnine lahko zavarovanec zahteva:
• izplačilo usklajenega zneska predčasne ali starostne pokojnine, ugotovljene ob odmeri delne pokojnine ali
• odstotno povečanje predčasne ali starostne pokojnine, ugotovljene ob odmeri delne pokojnine, glede na dejansko dopolnjeno pokojninsko dobo v času prejemanja delne pokojnine in starost na dan uveljavitve odstotnega povečanja ali
• ponovno odmero predčasne ali starostne pokojnine ali odmero starostne pokojnine, ob upoštevanju osnov, od katerih so plačani prispevki, glede na dopolnjeno pokojninsko dobo in starost ob prenehanju uživanja delne pokojnine.
Še več o tem boste našli tukaj.
Če imate vprašanje o pokojnini, nam ga lahko zastavite na naš elektronski naslov info@mojaleta.si in poiskali bomo odgovor!