Na naš elektronski naslov je prispelo vprašanje o starostni pokojnini oziroma o nadaljevanju delovnega razmerja. Bralec sprašuje takole:
Spoštovani.
Glede na zakon, ki določa da javnemu uslužbencu ob izpolnitvi pogojev za odhod v pokoj avtomatsko preneha veljati pogodba o zaposlitvi, bi me zanimalo na kakšen način lahko npr. šolski profesor zaprosi za podaljšanje in kateri pogoji morajo biti izpolnjeni, da bi se prošnji lahko ugodilo?
Lepa hvala!
Za odgovor smo zaprosili Ministrstvo za javno upravo. Pojasnili so nam sledeče:
"Glede posredovanega vprašanja je treba upoštevati 188. člen Zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF), ki določa, da pogodba o zaposlitvi preneha veljati javnemu uslužbencu, ki izpolni pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine na podlagi zakona, ki ureja pokojninsko
in invalidsko zavarovanje (ZPIZ-2).
Pogodba o zaposlitvi javnemu uslužbencu preneha veljati na podlagi dokončnega sklepa, ki ga izda predstojnik prvi delovni dan po izteku dveh mesecev od izpolnitve pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine.
Javni uslužbenec ima pravico do odpravnine v višini dveh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma dveh zadnjih mesečnih plač zaposlenega, če je to zanj ugodneje.
ZUJF pa določa tudi, da je možno kljub izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine nadaljevati delovno razmerje in javnemu uslužbencu pogodba o zaposlitvi ne preneha veljati, če se delodajalec in javni uslužbenec za zagotovitev nemotenega delovnega procesa v roku dveh mesecev od izpolnitve pogojev dogovorita za nadaljevanje delovnega razmerja. V dogovoru o nadaljevanju delovnega razmerja se določi tudi trajanje delovnega razmerja, javnemu uslužbencu pa po prenehanju delovnega razmerja pripada pravica do odpravnine v višini treh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma treh zadnjih mesečnih plač zaposlenega, če je to zanj ugodneje.
ZUJF torej ne določa posebnih pogojev za nadaljevanje delovnega razmerja, ampak to veže na odločitev delodajalca, ki možnost nadaljevanja delovnega razmerja presoja glede na potrebo po zagotavljanju nemotenega delovnega procesa, in ne na prošnjo delodajalca.
Sicer pa so vsa pojasnila glede izvajanja 188. člena ZUJF dostopna na naši spletni strani, za posameznega javnega uslužbenca pa je najbolje, da se s tovrstnimi vprašanji obrne na kadrovsko službo svojega delodajalca, ki ima vse podatke za pripravo ustreznega odgovora."