Vsi bolniki, pri katerih je potrjeno, da so zboleli za ošpicami, so obiskali mednarodno razstavo psov v Šempetru, dne 8. in 9. novembra letos. Oboleli so odrasli, stari od 35 do 51 let, do sedaj bolnišničnega zdravljenja niso potrebovali. Predvideva se, da je bila okužba vnešena iz tujine, saj pri nas že nekaj časa ni bilo obolelih, so sporočili pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Poleg tega pa so prejeli obvestilo o okužbi iz mariborske regije. Gre za državljana Bosne in Hercegovine, ki pa ni povezan z dogodkom v Šempetru.
Največje tveganje za okužbo z virusom ošpic imajo osebe, ki so bile v stiku z bolnikom v času štirih dni pred pojavom izpuščaja in štirih dni po pojavu izpuščaja in proti ošpicam niso zaščitene. To so osebe, ki proti ošpicam niso bile cepljene ali so bile cepljene nepopolno, le z enim odmerkom, ošpic niso prebolele in so rojene po letu 1960. Te osebe morajo biti cepljene proti ošpicam čim prej, da se okužba prepreči.
Ošpice so akutna, zelo nalezljiva virusna bolezen, za katero je značilna vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in značilen izpuščaj. Ta se pojavi od tretjega do sedmega dneva bolezni najprej na obrazu, nato se razširi po telesu, traja 4–7 dni. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je relativno redek. Inkubacijska doba pri ošpicah znaša okoli 10 dni. Bolniki postanejo kužni štiri dni pred pojavom izpuščaja in ostanejo kužni do štiri dni po pojavu izpuščaja.
V Sloveniji je bilo obvezno cepljenje proti ošpicam uvedeno leta 1968. To je tudi edina učinkovita zaščita proti tej bolezni.
Vir: Nacionalni inštitut za javno zdravje