Prejeli smo vprašanje naše bralke, ki sprašuje takole:
Spoštovani!
Imam vprašanje glede pomoči za mojo taščo.
Stara je 87 let, dobiva pokojnino po možu, v znesku 230,00 evrov. Ni lastnica nobenega premoženja, živimo pa skupaj jaz (snaha) sem brezposelna in njen sin, ki bi lahko bil v penziji, a je zaradi finančnih težav dal v mirovanje in se zaposlil.
Midva sva lastnika hiše, kjer vsi skupaj živimo.
Tašči pomagamo kolikor lahko, saj smo pred leti pri notarju napisali, da skrbimo za njo.
Tašča je dobivala dodatek, a se mu je odpovedala, saj nismo vedeli, kako in kaj nas čaka. Časi so vedno slabši in si seveda vračila ne moremo privoščiti.
A vseeno bi vas prosila za odgovor, če bi lahko bila upravičena za pomoč in seveda, le te ne bi bilo treba vračat.
Hvala vam za odgovor.
Odgovor smo dobili na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Pojasnjujejo sledeče:
"Spoštovani,
svetujemo vam, da na krajevno pristojnem centru za socialno delo vložite vlogo za uveljavljanje varstvenega dodatka (pravica se uveljavlja na Vlogi za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev).
Do varstvenega dodatka je upravičena samska oseba, ki izpolnjuje druge z zakonom določene pogoje in njen mesečni dohodek ne presega 465,71 evrov. Če ima samska oseba tudi lastni dohodek, se varstveni dodatek določi v višini razlike med 465,71 evrov in lastnim dohodkom (če ima posameznik 400 evrov pokojnine je upravičen do 65,71 evra varstvenega dodatka).
Z varstvenim dodatkom se upravičencem zagotavljajo sredstva za kritje življenjskih stroškov. Za varstveni dodatek sta ključna cenzusa starost (63 oz. 65 let) in višina lastnih dohodkov (pod 465,71 evrov).
Državljani so do varstvenega dodatka upravičeni, če so:
• trajno nezaposljivi ali trajno nezmožni za delo ali starejši od 63 let (ženske) oziroma od 65 let (moški)
• in niso delovno aktivni (niso zaposleni)
• in so upravičeni do denarne socialne pomoči oziroma bi lahko bili upravičeni do denarne socialne pomoči
• ali če njihov dohodek oziroma lastni dohodek družine presega cenzus za pridobitev denarne socialne pomoči, ne presega pa cenzusa za varstveni dodatek. (465,71 evrov za samsko osebo)
Država se poplača iz zapuščine do višine dane pomoči, ostanek vrednosti nad dano pomočjo pa ostane dedičem. Če pa zapuščine ni, to pomeni, da se prejeta pomoč ne vrača.
Če zapustnik ni zapustil ničesar (npr. denar, nepremičnina, avto, vrednostni papirji...) se zapuščinski postopek ne uvede, kar pomeni, da se prejeta pomoč ne vrača. Tudi v primeru, ko zapustnik zapusti nepremičnino in so dediči socialno ogroženi, se Republika Slovenija lahko odpove vračilu dolga."
Imate tudi vi vprašanje o varstvenem dodatku? Pošljite nam ga na naš e-naslov info@mojaleta.si in poiskali bomo odgovor!