Na včerajšnji seji je vlada odločila, da se znesek denarne socialne pomoči ter varstvenega dodatka tudi po novem letu ne bo spremenil ali znižal. Tako še naprej ostaja znesek polne denarne socialne pomoči 392,75 evra, varstveni dodatek pa bo tudi po novem letu znašal 577,34 evra.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila, da je glavni namen predlagane spremembe ohranitev socialne varnosti upravičencev. Kot je pojasnila, se ji "ne zdi smiselno in upravičeno, da bi v času, ko v Sloveniji beležimo eno višjih gospodarskih rasti, ogrozili socialno varnost najšibkejšega dela družbe", pišejo slovenski mediji.
Je pa Klampferjeva napovedala, da bodo na ministrstvu pregledali mehanizme podeljevanja socialnih transferjev, da bodo do njih upravičeni tisti, ki jih zares potrebujejo, oz. da ne bi prihajalo do zlorab.
Ministrica je danes tudi napovedala, da si bo prizadevala, da "takoj v januarju skladno s koalicijsko pogodbo povišamo minimalno plačo za 4,5 odstotka".

Spomladi sprejeta sprememba zakona je zvišala osnovni znesek minimalnega dohodka, s tem pa tudi denarno socialno pomoč na 385,05 evra, a le za čas od 1. junija do 31. decembra letos, po 1. januarju 2019 pa bi znesek znova padel na 331,26 evra. Padec bi bil po novem letu še večji, saj se je zaradi vmesne redne letne uskladitve 1. avgusta osnovni znesek minimalnega dohodka še zvišal, in sicer na 392,75 evra, varstveni dodatek pa se je oblikoval pri višini 577,34 evra.
Vseh upravičencev do denarne socialne pomoči je bilo avgusta približno 83.700, prejemnikov te pomoči pa približno 53.800. Vseh upravičencev do varstvenega dodatka je bilo avgusta 19.600, medtem ko je bilo prejemnikov dodatka nekaj manj kot 18.400.
Po predlogu novele zakona bosta na enaki višini ostali tudi pogrebnina in posmrtnina, torej pogrebnina 785,50 evra in posmrtnina 392,75 evra, še poročajo slovenski mediji.