Vozniške sposobnosti starejših: Koliko boste odšteli za podaljšanje izpita?

Moje finance > Denar | piše: M. B. | 20.11.2017
Vozniki, ki dopolnijo 70 let, v skladu z novelo zakona o varnosti cestnega prometa potrebujejo za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja zdravniško potrdilo, da so telesno in duševno zmožni za vožnjo motornega vozila.
Vozniki, ki dopolnijo 70 let, v skladu z novelo zakona o varnosti cestnega prometa potrebujejo za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja zdravniško potrdilo, da so telesno in duševno zmožni za vožnjo motornega vozila. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Vozniki, ki dopolnijo 70 let, v skladu z novelo zakona o varnosti cestnega prometa potrebujejo za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja zdravniško potrdilo, da so telesno in duševno zmožni za vožnjo motornega vozila. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Pri tem so obravnavani kot ostali, ki za podaljšanje dovoljenja potrebujejo zdravniški pregled, pojasnjuje vlada v odgovoru na pisno poslansko vprašanje Jožeta Tanka (SDS) glede obveznosti preverjanja vozniških sposobnosti voznikov, starejših od 80 let. Kot je vlada še zapisala v sporočilu za javnost, zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o varnosti cestnega prometa sledi evropski direktivi o vozniških dovoljenjih.

Razlogi za predložitev zdravniškega potrdila so naslednji: prometna varnost je odvisna tudi od telesne in duševne zmožnosti posameznega udeleženca cestnega prometa. Staranje zelo spremeni zmožnost osebe za varno vožnjo, predvsem poslabšanje vidne funkcije (poslabša se ostrina vida, zoži se vidno polje in podobno) in sluha, pri starejših se podaljša tudi čas zaznave, do sprememb prihaja tudi na področju višjih živčnih funkcij. Ob tem so bolezni in degenerativne spremembe v starosti bistveno pogostejše kot v drugih starostnih obdobjih, na varno vožnjo pa ne vplivajo samo bolezni same, temveč pogosto tudi zdravila, predpisana za zdravljenje teh bolezni ali lajšanje težav. Ocenjuje se, da je okrog 20 % starostnikov zdravih, od 30 % do 50 % bolnih, ki še zmorejo fizično in psihično opravljati svojo družbeno vlogo, okrog 10 % težko bolnih, od 10 % do 15 % pa jih potrebuje stalno pomoč pri vsakodnevnih osebnih opravilih. To je tudi razlog, zakaj se države odločajo, da se po določeni starosti telesna in duševna zmožnost voznikov za nadaljnjo varno udeležbo v cestnem prometu redno preverja.

Pravilnik o zdravstvenih pogojih voznikov motornih vozil, izdan na podlagi določb Zakona o voznikih, starejše voznike obravnava enako kot vse ostale, ki potrebujejo zdravniški pregled za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja. Specialist medicine dela, prometa in športa v okviru pregleda in na podlagi zdravstvene dokumentacije, ki jo o vozniku vodi izbrani zdravnik, ter opravljenega kliničnega pregleda voznika – vključno s pregledom ustreznih vidnih funkcij – ugotovi, ali je posameznik sposoben za vožnjo. Če gre za voznike s kroničnimi boleznimi, upošteva tudi že obstoječe izvide specialistov. Pravilnik predpisuje, kako se točkovno ovrednoti tak pregled, kar je osnova za izračun cene pregleda. To pomeni, da pri starejšem vozniku, pri katerem je za presojo zmožnosti za vožnjo dovolj en sam pregled, strošek tega pregleda ne more presegati okvirov, ki jih za izračun cene storitve predpisuje pravilnik, še pojasnjuje vlada v sporočilu za javnost.

Kdaj je potrebno opraviti dodatne preglede?
Če specialist medicine dela, prometa in športa na podlagi ugotovitev iz opisanega pregleda, dokumentacije in kliničnega pregleda voznika ne more presoditi o nadaljnji zmožnosti za vožnjo, lahko zahteva še druge preglede, opravi druge preiskave ali zahteva opravo praktičnega preizkusa vožnje, in sicer z namenom, da zbere dovolj informacij za presojo telesne in duševne zmožnosti za varno vožnjo osebe. Tudi za te preiskave je v pravilniku predpisan način izračuna cene, izvajalec zdravstvene dejavnosti pa mora vse zahtevane dodatne preglede oziroma preiskave v zdravstveni dokumentaciji pisno obrazložiti (obrazložiti, zakaj se je pri osebi odločil za dodatne preglede ali preiskave).

Dodatni pregledi pri psihologu ali pri okulistu (pa tudi vsi ostali dodatni pregledi ali preiskave) torej niso kot obvezni predpisani za vse voznike, ampak so namenjeni tistim voznikom, pri katerih specialist medicine dela, prometa in športa na podlagi predpisanega pregleda, zdravstvene dokumentacije ali kliničnega pregleda ne more razjasniti, ali je voznik še naprej zmožen za varno vožnjo.

Gre za dodatne preglede in preiskave, namenjene tistim starejšim voznikom, katerih omejitve za vožnjo so kompleksnejše in jih je več ter le na takšen način lahko dokažejo, da so še zmožni za varno udeležbo v prometu.

Opisani sistem omogoča, da čim več oseb, tako starejših kot tudi tistih z večjimi zdravstvenimi težavami, lahko še naprej vozi motorno vozilo. To lahko zelo izboljša kvaliteto njihovega življenja, hkrati pa ohranja dovolj visok nivo varnosti vseh udeležencev v prometu, še pojasnjuje vlada v sporočilu za javnost.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Izšla je aprilska revija Vzajemnost 2025

Med prebivalci Slovenije se močno povečuje delež posame...

Pojmovnik spletne varnosti: Kaj je URL naslov in kaj je domena spletne strani?

Ko uporabljate internet, pogosto vtipkate spletne naslo...

Izšla je marčevska revija Vzajemnost 2025

Podaljšanje vozniškega dovoljenja je za mnoge starejše ...

Kako shraniti fotografije, ko na telefonu zmanjka prostora?

Vse tiste fotografije, ki nas spominjajo na pomembne tr...

Sezonski vodnik za vrtnarjenje: Kaj delamo na vrtu v marcu?

Marec je prehodni mesec, ko se narava začne prebujati, ...

Pet najpogostejših spletnih prevar: kako jih prepoznati in kako se zaščititi

V sodobnem digitalnem svetu so spletne prevare vse bolj...

Izšla je februarska revija Vzajemnost 2025

Že od leta 2022 vsak mesec v pokojninsko blagajno vplač...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Recept za odlično krompirjevo musako

Klasično krompirjevo musako postrežemo kot samostojen o...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Kako skuhamo najboljšo mineštro?

Zelenjavna mineštra je prava paleta okusov, ki v sebi s...

Kako se lotiti rehabilitacije po menjavi kolka?

Menjava kolka (endoproteza kolka) spada pod zahtevne op...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.