O dopolnilnem delu in vrednotnicah smo prejeli mnogo vprašanj naših bralcev. Nanje so odgovorili na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti:
Veliko lektoriram, tako za privatne kot pravne osebe (npr. občina, galerija ...), imam potopisna predavanja po knjižnicah in društvih, literarne večere s predstavitvijo mojih knjig. Objavljam potopisne članke v medijih. Doslej sem to počela na osnovi avtorskih pogodb. Ali se moram zdaj prijaviti na Ajpesu in "delati" na osnovi vrednotnic ali lahko nadaljujem kot doslej? Kako je sploh s temi vrednotnicami? Jo je treba kupiti za vsako "akcijo" ali je recimo ena mesečno dovolj, da pokrije več različnih opravil?
Še naprej lahko kot pravno podlago za opravljanje naštetih del uporabljate avtorske pogodbe. Osebno dopolnilno delo predstavlja le dodatno možnost, ki jo lahko uporabite za opravljanje del, ki so na Seznamu del, ki štejejo za osebno dopolnilno delu, v Prilogi 1 Pravilnika o osebnem dopolnilnem delu (Uradni list RS, št. 94/2014), upoštevajoč omejitve, ki jih predvideva Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 32/2014; v nadaljevanju: ZPDZC-1). Dela, ki so v seznamu navedena pod točko A (npr. inštrukcije), se npr. lahko opravljajo le za fizične osebe, določena je omejitev prihodkov iz naslova opravljanja osebnega dopolnilnega dela (v nadaljevanju: ODD), opravljajo se lahko le za osebo, ki v posameznem koledarskem mesecu razpolaga z vrednotnico, ki se glasi na ime izvajalca (za vsa dela, ki se za posameznega naročnika opravijo v enem koledarskem mesecu zadostuje ena vrednotnica).
Koliko lahko mesečno/letno zaslužim, da mi ne bo vplivalo na pokojnino?
Prihodki iz naslova ODD ne vplivajo na višino pokojnine. Poudarjamo pa, da prihodek iz naslova ODD skladu z ZPDZC-1 v posameznem polletju koledarskega leta ne sme presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v RS v preteklem koledarskem letu.
Glede vrednotnic imam, kot tudi drugi rokodelci še nekaj nerazčiščenih stvari. Rokodelci ustvarjamo v svojem prostem času in navdihu, predvsem v zimskem času, torej na zalogo. Za izdelke, ki niso naročeni, ne vemo kdaj jih bomo prodali, če jih bomo sploh kdaj - to je naš riziko. Z našim delom ohranjamo in bogatimo kulturno dediščino. Naši izdelki so praviloma male vrednosti, v katere je vloženo veliko časa, truda in znanja.
Rokodelsko delo - domača obrt, se ne more istovetiti z dejavnostmi kot so pomoč v gospodinjstvu, občasno varovanje otrok, pomoč pri opravljanju različnega fizičnega dela in podobno.
1. Ali potrebujem vrednotnico tudi takrat, ko delam izdelke na zalogo?
V skladu z ZPDZC-1 lahko posameznik opravlja dela iz točke B seznama del, ki štejejo za osebno dopolnilno delo, če ima med opravljanjem dela vrednotnico, ki se glasi na njegovo ime. Glede na to, da seznam pod točkama B1 in B2 vključuje tako izdelovanje kot tudi prodajo izdelkov, je vrednotnica potrebna tudi v času izdelave izdelkov. V zvezi s tem poudarjamo, da je s plačilom vrednotnice posameznik zavarovan za primer poškodbe pri delu in poklicne boleni, ki je posledica opravljanja tega dela.
2. Ali moram imeti vrednotnico pri sebi, ko prodajam na tržnici?
Pomembno je, da je za posameznika, ki opravlja ODD, kupljena vrednotnica. Priporočljivo je, da imate vrednotnico pri sebi, vendar ni obvezno. V primeru nadzora imajo pristojni nadzorni organi vpogled v evidenco vplačanih vrednotnic, kot tudi v seznam priglašenih izvajalcev ODD.
3. Ali moram vrednotnico priložiti k e-računu?
Ne.
4. Rokodelsko dejavnost opravljamo trije člani družine. Ali mora imeti vsak družinski član svojo vrednotnico? Za druga opravila se plačilo lahko izvede takoj po opravljenem delu, za naše delo se ne ve, kdaj se nam bo povrnilo. Primer: V naprej plačam vrednotnico, na tržnici plačam pristojbino, promet na tržnici je vprašljiv - lahko je nič, nekaj evrov, redko nekaj deset evrov in od prometa moram plačati 25% prometnega davka. In kaj mi bo ostalo? Največkrat le zadovoljstvo, da sem nekaj ustvaril in dolgi nos, ko spoznaš, da se ne izplača ohranjati kulturno dediščino.
Vsak posameznik, ki opravlja ODD, mora imeti to ustrezno priglašeno, v koledarskem mesecu, v katerem opravlja ODD, pa mora biti zanj vplačana vrednotnica.
Imate tudi vi vprašanje o dopolnilnem delu v upokojitvi, o vrednotnicah? Pošljite nam ga na elektronski naslov info@mojaleta.si in poiskali bomo odgovor!