Na facebook omrežju kroži citat, na katerem piše, da naj se tej osebi zaposleni na FURS-u ne približujejo, saj je bil njegov denar že obdavčen, še preden je prišel na njegov osebni račun. Državnim uslužbencem ne bo kazal, kaj je kupil in ali ima račun, naj raje lovijo tiste, ki so pokradli milijarde. Citat lahko vidite v galeriji fotografij pri prispevku.
Na podlagi tega citata smo nekaj vprašanj naslovili na Finančno upravo RS. Za portal MojaLeta.si so odgovorili, da »nov Zakon o davčnem potrjevanju računov določa, da mora kupec blaga oziroma prejemnik storitve prevzeti račun in ga zadržati neposredno po odhodu iz poslovnega prostora in ga na zahtevo predložiti pooblaščeni osebi davčnega ali tržnega organa v skladu z zakonom, ki ureja tržno inšpekcijo.«
Odpravljanje sive ekonomije v državi
Od potrošnika se ne pričakuje več kot to, da na vprašanje uradne osebe odgovori v smislu dejanskega stanja. Potrošniki lahko s svojo zavestjo, zrelostjo in aktivnostjo veliko pozitivnega prispevajo k dvigu davčne kulture in k odpravljanju sive ekonomije v naši državi. V boju proti sivi ekonomiji Finančna uprava od potrošnikov pričakuje, da se bodo v odnosu do uradnih oseb, ki z izvajanjem nadzora opravljajo svoje naloge, obnašali korektno in zrelo, tako kot se pričakuje, da se potrošniki obnašajo v razviti družbi.
»Poudarjamo, da je namen davčnega nadzora odkrivati kršitelje, ki ne izdajajo računov in ne kaznovanje kupcev,« je pojasnila Barbara Škrinjar iz FURSa.
»Da bi zmanjšali tveganje za ne-izdajanje računov, posebno pozornost namenjajo spodbujanju kupcev k jemanju računov. Zato je vzporedno z uvedbo davčnih blagajn uvedena posebna nagradna igra »Vklopi razum, zahtevaj račun.«. Sistem prek mobilne aplikacije »Preveri račun« tako omogoča dvojno kontrolo izdanih računov prek Finančne uprave in prek kupca. Potrošniki so nagradno igro zelo dobro sprejeli. Od začetka januarja so kupci tako denimo preverili že več kot milijon računov, številka pa se hitro povečuje,« je še pojasnila Škrinjarjeva.
Kazen za kupca
Sicer pa kazen za kupca, ki računa ne vzame, znaša 40 evrov. Škrinjarjeva pa poudarja, da bodo nadzorniki Finančne uprave vedno, ko bodo preverjali obveznost potrošnikov, to delali pozorno in bodo k predložitvi računa pozvali predvsem tiste, ki računa ne bodo želeli vzeti.
Nadzornik se pri kontroli postavi na mesto, kjer ima jasen pregled nad tem, ko potrošnik zapusti blagajno. Že večkrat so poudarili, da bodo nadzorniki Finančne uprave v teh primerih ravnali razumno. V januarskih dneh nadzorniki potrošnike kupce predvsem opozarjajo in informirajo, kakšne so njihove obveznosti. V ta namen so razdelili že preko 48.000 letakov z informativno vsebino glede novosti Zakona o davčnem potrjevanju računov.