Spoštovani!
Za spremembo pogodbe o zaposlitvi je potrebno pisno soglasje delavca. Če delavec soglasja ne da, mu delodajalec ob izpolnjevanju zakonsko določenih pogojev lahko odpove pogodbo o zaposlitvi, upoštevajoč varstvo starejših delavcev. Ob odpovedi lahko delavcu ponudi tudi novo pogodbo o zaposlitvi. Če se s spremembami niste strinjali, delodajalec pa jih je uveljavil samovoljno, lahko od delodajalca zahtevate odpravo nepravilnosti in nato tudi varstvo pred sodiščem.
Delodajalec ne sme delavcu, ki je v letu 2016 dopolnil starost 57 let (v letu 2018 bo ta starost znašala 58 let) ali delavcu, ki mu do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev manjka do pet let pokojninske dobe, brez njegovega pisnega soglasja odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Izjemo od tega pravila predstavljajo naslednji primeri:
- če je delavcu zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino
- če delavcu skladno z zakonom ponudi novo ustrezno zaposlitev
- v primeru, da delavec ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi že izpolnjuje pogoje za varstvo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi po tem členu, razen ob sklenitvi nove pogodbe o zaposlitvi po ustrezni predhodni ponudbi delodajalca,
- v primeru uvedbe postopka prenehanja delodajalca.
Kot delavec, starejši od 55 let pa imate pravico, da začnete delati s krajšim delovnim časom od polnega na istem ali drugem ustreznem delovnem mestu, če se delno upokojite. Brez vašega pisnega soglasja vam delodajalec ne sme odrediti nadurnega ali nočnega dela.
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer