To predstavlja skoraj 14% vseh cepljenj proti tej nevarni bolezni, ki so jih v ZDL izvedli od leta 2010 dalje.
»Številke so zelo zgovorne, saj smo cepili več kot 3200 ljudi, in kažejo na izjemen pomen takšnih akcij za večjo zaščito prebivalstva, sploh na najbolj ogroženih območjih, kar Ljubljana z okolico je,« je ob zaključku akcije poudarila Robertina Benkovič, svetovalka v zdravstveni negi ZD Ljubljana. Akcija je potekala tri dni konec septembra in tri dni konec oktobra, cena enega odmerka cepiva pa je bila 20 EUR.
»Akcijo smo v dveh delih zasnovali namenoma, da bi čim večim ljudem omogočili prejem obeh prvih dveh odmerkov cepiva po ugodnejši ceni. Vsekakor si bomo prizadevali, da bi akcijo lahko ponovili čez 5 do 12 mesecev in tako omogočili prejem tudi tretjega odmerka po nižji ceni in s tem zadostno zaščito pred okužbo s KME vsem, ki so se odločili za cepljenje v okviru akcije«, je povedala Robertina Benkovič.
Cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti KME, virusnemu obolenju, zoper katerega ne poznamo zdravila. Osnovno cepilno shemo sestavljajo trije odmerki. Vse osebe, ki so v okviru akcije prejele dva odmerka cepiva, so dobro zaščitene pred okužbo s KME. Za zagotovitev popolne zaščite pa morajo v roku petih do dvanajstih mesecev od drugega odmerka prejeti še tretjega. »Kdor je torej med 25. in 27. oktobrom 2016 prejel drugi odmerek cepiva, mora tretjega prejeti enkrat med koncem marca in koncem septembra 2017,« je pojasnila Katerina Bubnič Sotošek, družinska zdravnica iz ZD Ljubljana – Moste-Polje. Tisti, ki so v okviru akcije prejeli le en odmerek cepiva, pa morajo najprej v roku od enega do treh mesecev prejeti drugega, nato pa prav tako v roku od 5 do 12 mesecev še tretjega.
Zaščito je treba z osvežilnimi odmerki tudi obnavljati. »Priporočljivo je, da prvi osvežilni odmerek dobimo tri leta po tretjem odmerku osnovne cepilne sheme, nato pa zadostuje osveževanje na vsakih pet let. Izjema so starejši od 60 let, ki morajo osvežilne odmerke za zagotavljanje zaščite še naprej prejemati vsaka tri leta,« je povedala Katerina Bubnič Sotošek in ponovno poudarila, da se s klopi lahko srečamo tudi v mestu, v parkih, na otroških igriščih in na domačih vrtovih, zato je preventiva tudi v mestu ključnega pomena.
Cepljenje sicer v ZD Ljubljana izvajajo osebni zdravniki po predhodnem naročilu, cepiti pa se je mogoče tudi v drugih zdravstvenih domovih in v ambulantah na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje.