Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
13.8.2013
Odgovarja:

Babica dela razlike med vnuki

Spoštovani! Z namenom pišem vprašanje na ta portal, upam, da ga prebere čim več dedkov in babic. Na kratko vam bom opisala našo zgodbo in vas lepo prosim za nasvet. Moja mati si je vedno želela sina, dobila pa je tri hčere. Sedaj ima tri vnuke, dve vnukinji in enega vnuka. Vnuk je srednji. In moja mati dela očitne razlike med njimi, med mojimi tremi otroki. Moj sin, torej njen vnuk ima pri njej posebno mesto. Deklici to občutita, fant pa tudi. Njemu seveda ugajja, da babica skače okrog njega, deklici pa se počutita zapostavljeno in me včasih vprašata, zakaj ju babica ne mara. Naj opišem zadnji priimer: odhajamo na dopust, sin je bil nekaj ur pri babici. Ta živi sama in včasih so vnuki pri njej, najraje vidi, da je pri njej vnuk. Za na dopust mu je kupila čokoladico, igračko in piškote. To je prinesel domov, vnukinjama ni kupila nič. Zelo rada vidi, da je pri njej na počitnicah, deklici nista toliko zaželjeni, sploh mlajša ne. Ta ji nagaja, kadar je pri njej, ker čuti, da ima njenega bratca raje in je jezna. Upam, da mi boste na podlagi napisanega znali pomagati z nasvetom. Kaj storiti? Mamica treh

Babica dela razlike med vnuki comment arrow
Kadar stari starši delajo razlike med vnuki, je to zelo boleče za njihove otroke (se pravi za vas), pa tudi za vnuke, ki opazijo razlike v večji in manjši naklonjenosti starih staršev do njih, vendar si teh razlik ne znajo razložiti, jih pa zelo dobro čutijo in tudi odigravajo (npr. z nagajanjem stari mami, nočejo k njej na obisk, v varstvo, zavračajo njeno hrano...).

Pravite, da si je vaša mama vedno želela sina in se ji je sedaj, ko ima vnuka, njena velika čustvena želja deloma tudi izpolnila – ima potomca moškega spola. To, da si je ona želela sina, govori o njeni bolečini, stiski ali nemoči ob njenih lastnih hčerkah ali o njeni lastni nevrednosti roditi sina in bolečini njene mame ob njej, ki si je morda prav tako želela sina, pa je zaradi napačnega spola otroka vedno čutila, da je mama v popolnosti ne sprejema, morda tudi čustveno zanemarja. Lahko bi šli iskat odgovore o lastni materinski nemoči generacije nazaj, do vaše stare mame ali še dlje, vendar v tem mojem odgovoru samo nakazujem na smer iskanja vzrokov, ki naj vam bodo v razmislek.

Kar vi lahko naredite, je, da ste do mame iskreni in ji poveste, kako se vi počutite ob tem, ko gledate in čutite razlike, ki jih dela med vašimi otroki in kaj opazite pri otrokih (v vedenju ali čustvovanju) in se nanaša na občutke neenakosti med njimi. In kaj je z vaše strani, ki ste mama, dopustno s strani vaše mame v delanju razlik med vnuki, da jih zaščitite pred bolečino neenakosti. Gre za postavljanje meja v dobro vaših otrok. Zavedati pa se morate, da vnuk na nek način zadovoljuje čustveno potrebo vaše mame po sinu, ki ga nikoli ni imela in boste morali biti previdni, da ga pred tem tudi na nek način zaščitite.

Ana Zarnik Horvat,
psihologinja
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.