Ali ste v skupini tveganja za osteoporozo? Preverite simptome in vzroke

Moje zdravje > Bolezni | piše: K. R. | 18.3.2025
Osteoporoza je tiha bolezen, pri kateri kosti postanejo porozne in krhke. Pogosto se razvije postopoma in se pojavi šele, ko pride do zloma ali drugih resnih posledic. Zaradi narave bolezni, ki se sprva kaže brez izrazitih simptomov, je ključno prepoznati morebitne dejavnike tveganja in razumeti vzroke, ki vodijo do oslabitve kosti.
 Zavedanje vzrokov in dejavnikov tveganja je ključnega pomena za pravočasno odkrivanje in ustrezno ukrepanje. (Vir: Freepik.com)
Zavedanje vzrokov in dejavnikov tveganja je ključnega pomena za pravočasno odkrivanje in ustrezno ukrepanje. (Vir: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Osteoporoza je bolezen, ki pogosto poteka tiho in neopazno, dokler se ne pojavijo prvi simptomi, kot so bolečine v hrbtu ali pogosti zlomi. Zavedanje vzrokov in dejavnikov tveganja je ključnega pomena za pravočasno odkrivanje in ustrezno ukrepanje.

Kaj je osteoporoza?

Osteoporoza je stanje, v katerem kosti izgubijo svojo gostoto in trdnost. Posledično so bolj dovzetne za zlome, še posebej pri najmanjši obremenitvi. Bolezen se najpogosteje pojavi pri starejših ljudeh, vendar lahko dejavniki tveganja vplivajo na razvoj osteoporoze že pri mlajših posameznikih.

Simptomi osteoporoze

Ker se osteoporoza pogosto razvija brez izrazitih znakov, je njeno odkrivanje lahko zahtevno. Med pogostejše simptome spadajo:

  • Bolečine v hrbtu, ki so pogosto so posledica kompresijskih fraktur v hrbtenici.
  • Znižanje telesne višine zaradi sprememb v strukturi kosti.
  • Pogosti zlomi, zlasti ob manjših udarcih.
  • Spremembe v drži zaradi izgube mišične moči.
  • Nepričakovana utrujenost in šibkost, ki otežujeta opravljanje vsakodnevnih dejavnosti.

Preberite tudi: Osteoporoza: kako jo preprečiti in zdraviti?

Vzroki in dejavniki tveganja

Starost

Staranje je eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za osteoporozo. S starostjo se naravni procesi obnove kosti upočasnijo, kar pomeni, da se kostna masa postopoma zmanjšuje. Raziskave so pokazale, da se pri starejših posameznikih porazdelitev mineralov v kosteh spreminja, kar vodi do večje krhkosti. Ta starostna degradacija je še posebej opazna pri ženskah, kjer se z napredovanjem starosti pogosto pojavljajo dodatne hormonalne spremembe.

Spol in hormoni

Ženske so zaradi naravnih hormonskih sprememb, predvsem po menopavzi, bolj dovzetne za osteoporozo. Zmanjšanje ravni estrogenov, ki igrajo pomembno vlogo pri ohranjanju kostne gostote, lahko vodi do pospešenega izgubljanja kosti. Študije so potrdile, da je tveganje za osteoporozo pri ženskah po menopavzi bistveno večje, saj estrogen pomaga pri zaviranju prekomerne kostne resorpcije. Moški niso imuni, vendar se pri njih hormonske spremembe pojavljajo počasneje in v manjši meri.

Družinska anamneza in genetika

Genetski dejavniki igrajo pomembno vlogo pri razvoju osteoporoze. Če imate družinsko anamnezo bolezni, se tveganje za osteoporozo poveča, saj določeni geni vplivajo na presnovo kosti in njihovo strukturo. Raziskave so pokazale, da lahko dedni dejavniki prispevajo do razlik v kostni gostoti in hitrejše degradacije kosti, kar pomeni, da ljudje s pozitivno družinsko anamnezo potrebujejo dodatno pozornost in preventivne ukrepe.

Preberite tudi: To je hrana, ki uničuje kosti in povzroča osteoporozo

Pomanjkanje kalcija in vitamina D

Kalcij je ključen gradnik kosti, medtem ko vitamin D omogoča njegovo pravilno absorpcijo v telesu. Pomanjkanje obeh hranil lahko vodi do zmanjšanja kostne gostote. Študije potrjujejo, da so posamezniki s kroničnim primanjkljajem kalcija in vitamina D bolj dovzetni za osteoporozo. Pomembno je, da se v prehrani zagotovijo zadostne količine teh hranil, saj se s tem izboljša regeneracija kosti in prepreči njihova degradacija.

Pomanjkanje telesne dejavnosti

Redna telesna aktivnost je ključnega pomena za ohranjanje zdravega skeleta. Gibanje in telesna obremenitev spodbujata tvorbo kosti in ohranjanje mišične mase. Pomanjkanje gibanja lahko povzroči upad kostne gostote, saj se kosti ne obremenjujejo dovolj, kar vodi do njihovega oslabitve. Raziskave so pokazale, da redna telesna dejavnost, kot so hoja, tek in vaje za moč, pomembno pripomore k zmanjšanju tveganja za osteoporozo.

Slaba prehrana

Prehrana, ki je revna s pomembnimi minerali in vitamini, lahko pomembno prispeva k razvoju osteoporoze. Prehranski režim, ki vsebuje veliko nasičenih maščob, sladkorjev in predelanih živil, pogosto ne zagotavlja potrebnih hranil, kot sta kalcij in vitamin D. Dolgotrajna pomanjkljiva prehrana lahko vodi do zmanjšanja kostne gostote. Študije so potrdile, da uravnotežena prehrana, bogata z antioksidanti in hranili, igra ključno vlogo pri ohranjanju zdravja kosti.

Zdravstvena stanja in dolgotrajna uporaba zdravil

Nekatera kronična obolenja in zdravila lahko povečajo tveganje za osteoporozo. Na primer, dolgotrajna uporaba kortikosteroidov, ki se pogosto predpisujejo pri vnetnih boleznih, lahko poslabša presnovo kosti. Poleg tega nekatera avtoimunska obolenja in motnje v delovanju ščitnice vplivajo na presnovo mineralov v telesu. Raziskave so pokazale, da so posamezniki z določenimi kroničnimi boleznimi in tisti, ki redno jemljejo določena zdravila, bolj izpostavljeni tveganju za zmanjšanje kostne gostote.

Nezdravi življenjski slog

Nezdrave navade, kot sta kajenje in prekomerno uživanje alkohola, negativno vplivajo na absorpcijo hranil in presnovo kosti. Kajenje zmanjšuje absorpcijo kalcija, medtem ko alkohol v prevelikih količinah poslabša delovanje jeter in ledvic, ki sta ključna za presnovo vitamina D. Študije so pokazale, da so kadilci in tisti, ki uživajo alkohol v velikih količinah, bistveno bolj dovzetni za osteoporozo. Sprememba teh navad lahko pripomore k izboljšanju kostne gostote in splošnega zdravja.

Povzeto po Mayoclinic.org in Healthline.com

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

osteoporoza simptomi vzroki kosti dejavniki tveganja
Morda te zanima tudi:

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...

Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe ...

Ohranite oster vid: Ključ do zdravja vaših oči

Vaše oči so eno najpomembnejših čutil, zato je skrb za ...

Bolečina ima tisoč obrazov

Bolečina je bio-psiho-socialni fenomen, je čutna in čus...

Bolečina v prsnem košu: kdaj ukrepati in zakaj?

Bolečina v spodnjem delu prsnega koša je pogosta težava...

NeuroTrac Continence – učinkovita pomoč pri težavah z inkontinenco

Težave z uhajanjem urina ali blata prizadenejo številne...

Vpliv hormonskih sprememb na kosti: osteoporoza pri ženskah po menopavzi

Menopavza prinaša številne hormonske spremembe, ki pome...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.