Arterijska bolezen nog

Moje zdravje > Bolezni | piše: Kristina D. Zalar | 25.1.2023
Arterijska bolezen nog je še posebej pogosta težava, s katero se lahko srečujemo po 55. letu starosti. Zakaj do nje prihaja, kako jo prepoznati in kako lajšati njene simptome, preberite v prispevku.
 	Periferna arterijska bolezen je dokaj pogosta, zanjo zboli vsak šesti človek, starejši od 55 let. (foto: Freepik.com)
Periferna arterijska bolezen je dokaj pogosta, zanjo zboli vsak šesti človek, starejši od 55 let. (foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Če so naše žile, arterije zdrave, potem lahko kri nemoteno kroži iz srca v različna tkiva in organe. Če pa se na stenah arterij prične kopičiti maščoba, kalcij in druge snovi, pravimo temu procesu ateroskleroza. Kadar so prizadete arterije spodnjih okončin (ali zgornjih okončin, kar je redko), govorimo o periferni arterijski bolezni ali PAB. V zgodnji fazi jo težje opazimo, mogoče še pojavi šepanje, stiskajoča bolečina v mečih ali stegnu. Do nje prihaja med hojo in poneha po počitku. Če bolezen napreduje, lahko ta občutno zmanjša pretok krvi, bolečine v nogah se pojavljajo vse bolj pogosto. Posledice so lahko zelo hude, pride lahko celo do propada ali odmrtja tkiva.

Vsak 6 starejši od 55 let jo ima
Periferna arterijska bolezen je dokaj pogosta, zanjo zboli vsak šesti človek, starejši od 55 let. Pogosto ta ne povzroča težav, v manjšem odstotku pa prihaja do kritične ishemije, kar pomeni, da je ogrožen ud. V Sloveniji je takih bolnikov od tisoč do dva tisoč na leto. Zaradi bolezni pa je tudi smrtnost pogostejša. Ateroskleroza arterij spodnjih okončin je namreč tesno povezana z aterosklerotično boleznijo možganskih in srčnih žil.

Kajenje
Največji dejavnik tveganja za razvoj in napredovanje PAB je kajenje. Kar 80- odstotkov bolnikov je kadilcev.

Drugi vzrok je sladkorna bolezen, ta dva do trikrat poveča tveganje za razvoj PAB. Sladkorni bolniki imajo največkrat težave s stopali.

Tudi napredovano ledvično popuščanje pospeši PAB. Drugi dejavniki, ki še lahko pospešujejo razvoj te bolezni pa so povišan krvni tlak, povišana raven holesterola, povišana vsebnost maščob v krvi, debelost, telesna nedejavnost, moški spol in starost.

PAB – kako jo prepoznati?
V začetni fazi bolnik še nima nobenih težav, čeprav so zožitve na arterijah že prisotne. Bolezen lahko določi zdravniški pregled. Zdravnik bo pri pregledu otipal normalne pulze od stopala do dimelj. Če bo sumil, da gre za PAB, bo z doplerskim detektorjem izmeril tlak na arterijah stopala in ga primerjal s tlakom na nadlakti (t. i. gleženjski indeks). Običajno sta tlaka enaka, če pa bo ta na stopalu za več kot 10- odstotkov nižji od tlaka na nadlakti, je to znak za PAB.

Ko bolezen napreduje, arterije na nogah že bistveno omejujejo pretok krvi. Bolnik čuti bolečine v mečih, še posebej pri hitri hoji ali pri hoji navkreber. Pulzi na nogah so oslabljeni ali celo odsotni, koža stopal in goleni je lahko hladnejša, tanjša, slabo poraščena. Tlak na gležnju je lahko za 30 do 50- odstotkov nižji od tlaku na roki.

Ko bolezen postane kritična so bolečine v mišicah na nogah zelo pogoste. Pulzov na nogah ni več. Pojavi se lahko gangrena, razjede.

Zdravljenje PAB
Če bolnik kadi, je prva stvar, da kajenje takoj opusti. Če ima bolnik sladkorno bolezen, bo dobil predpisano dieto, zdravila in inzulin. Tudi bolniki s povišanim krvnim tlakom dobijo ustrezna navodila za prehrano in zdravila.

Bolniki morajo redno telovaditi in skrbeti za zdravo telesno težo. Zdravnik predpiše ustrezna zdravila, da bolezen ne napreduje.

Z rednim treningom, vsakodnevno hojo lahko bolezen ustavimo oz ta ne napreduje prehitro. Pomembno je, da je hoja živahna, traja naj vsaj pol ure na dan, vsaj pet dni v tednu. Hoja bistveno vpliva na bolezen in zmanjšuje bolečine v nogah. Pomembno pa je, da je bolnik med hojo primerno obut. Športni copati morajo biti udobni, mehki, s prožnim podplatom. Prečni stopalni lok ne sme biti stisnjen, prsti morajo imeti dovolj prostora. Pomembna je tudi ustrezna higiena nog, po umivanju kožo na nogah dobro osušite in namažite z negovalno kremo.

Če se bolezen kljub naštetim dejavnikom ne ustavi, celo napreduje, je priporočljiv kirurški poseg. Pri temu posegu se odstrani obloge, ki mašijo arterije ali pa zamašeno arterijo zamenjajo z bolnikovo veno ali z umetno žilno protezo.

Povzeto po ezdravje.com

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Udobje in varnost s pravo izbiro pripomočkov za stomo

Življenje s stomo prinaša številne izzive, tako fizične...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...

Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe ...

Ohranite oster vid: Ključ do zdravja vaših oči

Vaše oči so eno najpomembnejših čutil, zato je skrb za ...

Za Karolino zbrali več kot 2,1 milijona € in dosegli cilj zbiralne akcije zanjo

V Društvu Viljem Julijan so z včerajšnjim velikim dobro...

Bolečina ima tisoč obrazov

Bolečina je bio-psiho-socialni fenomen, je čutna in čus...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.