Genomsko testiranje raka dojke in prostate

Aktualno > Dogodki | piše: UKC Maribor | 24.10.2019
Genomsko testiranje raka dojke in prostate omogoča individualiziran pristop k zdravljenju najpogostejših oblik raka dojke in prostate in na tak način zmanjšuje uporabo kemoterapije.
V UKC Maribor je potekala novinarska konferenca na temo genomskih testov za individualiziran pristop k zdravljenju najpogostejših oblik raka dojke in prostate.(foto: UKC Maribor)
V UKC Maribor je potekala novinarska konferenca na temo genomskih testov za individualiziran pristop k zdravljenju najpogostejših oblik raka dojke in prostate.(foto: UKC Maribor)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Genomski test raka dojke MammaPrint temelji na prelomni študiji MINDACT na bazi, ki zajema skoraj 7000 pacientov, v kateri so se posvetili najbolj izpostavljeni skupini bolnikov s klinično visokim rizikom ponovitve raka, za katere je tekom študije bilo ugotovljeno, da kar 46 % bolnic nima koristi od kemoterapije – med njimi tudi tiste z zajetimi bezgavkami (do tri zajete bezgavke). Prav tako MammaPrint, kot trenutno edini test, lahko identificira tudi tiste bolnice, ki lahko skrajšajo tudi hormonsko terapijo, oziroma bi jo lahko bolnice izpustile.

Izvedba neinvazivnega urinskega testa SelectMDx bolniku in zdravniku daje večjo gotovost v diagnostiki, kar prinaša pacientu in doktorju večji duševni mir, v skoraj polovici primerov bolnikom prizanese neprijetno biopsijo ter tako zmanjša število (ne)potrebnih biopsij, kar lahko tudi vpliva na zmanjšanje čakalnih vrst ter pravočasno nadaljnjo diagnostiko in zdravljenje.

Nina Čas Sikošek, dr. med. (namestnica predstojnice Oddelka za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk): »Veseli smo, da lahko našim bolnicam ponudimo genomske teste, ki nam pomagajo pri odločitvi o izbiri pravilne sistemske terapije. Želeli pa bi, da bi bila preiskava podprta tudi s strani zdravstvene zavarovalnice.«

Uroš Bele, dr. med. (Oddelek za urologijo): »S pomočjo urinskih genomskih testov se lahko bolniki izognejo potencialno nepotrebni biopsiji prostate, pomagajo pa nam tudi ločiti agresivne oblike raka prostate od manj agresivnih. Takšno diagnostično orodje je vsekakor dobrodošlo in bi moralo biti dostopno širši javnosti.«

Gregor Krajnc (DiaGenomi d.o.o.): »Ekipi zdravnikov Oddelka za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk ter Oddelka za urologijo UKC Maribor sta strokovno vrhunsko podkovani in se poslužujeta najsodobnejših načinov zdravljenja raka dojke in prostate, zato smo z zadovoljstvom sklenili sodelovanje z UKC Maribor, da zagotovimo dostop do trenutno najnaprednejših genomskih testov raka dojke proizvajalca Agendia (MammaPrint in BluePrint) ter neinvazivnega urinskega testa SelectMDx za raka prostate proizvajalca MDxHealth. Z dostopom do genomskih testov so bolniki Severovzhodne Slovenije deležni vrhunske zdravstvene oskrbe

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Janko Kozel (zgodba o presaditvi srca): "Zavedal sem se, da je smrt zelo blizu."

"Bolj ljubim življenje, vsak dan znova, vsak dan je zam...

Pozor! Kako goljufi pridejo do vaše kreditne kartice? Obstaja 5 načinov

Najpogostejši cilj spletnih goljufov je vaša kreditna k...

Izšla je septembrska številka revije Vzajemnost 2025

Odločitev za odvzem opravilne oziroma poslovne sposobno...

Iz Jožičine kuhinje: Zdravilni napitki iz kopriv

Tokrat je Jožica Ostrožnik Iz Jožičine kuhinje pripravi...

Le nekaj minut in boleča hrbtenica bo preteklost!

Če imate tudi vi težave z bolečinami v križu, hrbtenici...

Dolgotrajna oskrba: kdo bo skrbel za starejše?

Eden največjih izzivov pri uvajanju sistema dolgotrajne...

Interpelacija ministra Maljevca: politični boj ali resna kritika socialne politike?

Opozicijski stranki SDS in NSi sta proti ministru za so...

Iz Jožičine kuhinje: Marelični cmoki

Jožica Ostrožnik je tokrat pripravila slastne marelične...

Pozor, ti simptomi sporočajo, da je z vašimi hormoni nekaj zelo narobe ...

Nikar ne spreglejte teh znakov, tako vam vaše telo hoče...

Humus - namaz iz čičerike

Humus lahko postrežete kot predjed ali kot glavno jed. ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.