Kronično vensko popuščanje pogosto spregledamo, ker podcenjujemo razširjenost te bolezni in njene simptome oboji, tako zdravstveni delavci kot bolniki. Bolezen zmanjšuje kakovost življenja in lahko pripelje tudi do invalidnosti, a je žal slabo prepoznana in tudi redko ustrezno zdravljena.
Dejavniki tveganja
Dokazana dejavnika tveganja za razvoj venskega popuščanja sta družinska anamneza krčnih žil in hormoni v nosečnosti. Izkustvo kaže, da je kronična venska bolezen pogostejša pri starejših ljudeh, pri debelih, pred 65. letom pri ženskah, še posebej pa pri tistih, ki se premalo gibljejo in veliko stojijo.
Nastanek kronične venske bolezni
Kronična venska bolezen nastane zato, ker je pretok krvi s periferije proti srcu otežen zaradi poškodovane in nefunkcionalne stene vene ter nedelujočih venskih zaklopk, ki preprečujejo vračanje (»refluks«) venske krvi. Vzrok okvare venskih zaklopk je ponavadi prirojena šibkost venske stene (ko se vena razširi ob normalnem tlaku, se sekundarno okvarijo tudi zaklopke). Niz vnetnih procesov, ki so posledica delovanja levkocitov na žilno steno in drobno žilje, povzroča poškodbe ven, zaklopk v njih ter kapilar že v začetnih stopnjah bolezni. Tekočina »leze« v tkivo, kjer je v tkivu manjši tlak, in povzroča vnetne procese tudi tam. Posledica so boleče noge, otekle noge, vneta koža, kožne spremembe, golenska razjeda. Bolezen je kronična in napredujoča.
Prepoznavanje bolezni:
Anamneza:
zajema družinsko anamnezo prisotnosti kroničnega venskega popuščanja pri ožjih sorodnikih, trajanje znakov in težav, kot so varice, otekline, bolečine, krči, težke, utrujene ali nemirne noge, bolezni perifernega žilja, venske tromboze ali tromboflebitisa, poškodbe, presnovne in sistemske bolezni, splošno zdravstveno stanje, znane alergije, zdravila, ki jih bolnik redno ali občasno uživa, uporabo hormonske kontracepcije ali hormonskega nadomestnega zdravljenja, pri ženskah tudi število porodov ter socialno anamnezo.
Klinični pregled:
ugotavlja se prisotnost varic, barva kože, prisotnost otekline, kliničnih znakov okužbe, razjed in okolnih kožnih sprememb, tipljivost stopalnih pulzov, kapilarna polnitev, temperatua kože in oblika stopalnih lokov.
Neinvazivne diagnostične metode:
- meritve obratnega toka z ročnim doplerskim merilcem pretoka,
- ultrazvočni pregled ven,
- venska pletizmografija
Rentgensko kontrastno venografijo, magnetoresonančno venografijo ali venografijo z računalniško tomografijo poredko(pri bolnikih z anatomskevenskimi anomalijami in pri tistih, kjer se načrtuje kirurški poseg na globokem venskem sistemu) .
Prevalenca
Ocene prevalence kroničnega venskega popuščanja so različne, od 5% do 30 % odraslih, pri ženskah 3-krat pogosteje.
Dejavniki tveganja za nastanek kronične bolezni ven so starost, ženski spol v rodnem obdobju, nosečnost ter družinska anamneza, navajajo pa tudi (nedokazane) dejavnike: prekomerna telesna teža, flebitis, poškodbe goleni, pa tudi stoječe in sedeče delo.
Varice vplivajo ne le na estetski izgled milijonov bolnikov, ampak imajo tudi pomemben vpliv na kakovost življenja. Prevalenco varikozne razjede ocenjujejo na cca 0,3 %, akutne ali zaceljene ulceracije pa najdemo pri cca 1 % odraslih.
Pred 60. letom starosti za kronično vensko boleznijo zbolevajo predvsem ženske, pozneje se incidenca za oba spola izenači. Stroka navaja različne številke: zbolelo naj bi od 20 do 90 odstotkov populacije. Vzrok za tako različne napovedi leži v tem, da včasih ni bilo natančne klasifikacije bolezni, zato so bila tudi zajemanja bolnikov v študije zelo različna. (M.Bulc; Revija za moje zdravje, 5/2014)
Kronična bolezen ven je pomemben zdravstveno-ekonomski problem. V Združenih državah Amerike ocenjujejo prevalenco vseh simptomov na 2−5 % vseh prebivalcev, 7 % do 60 % odraslih ima varice, refluks pa 40 %. Varikozno razjedo naj bi imelo 500.000 ljudi, hospitaliziranih je 92 na 100.000 sprejemov.
Zdravljenje kronične venske bolezni
Zdravljenje kronične venske bolezni je:
- mehansko(kompresija z elastičnimi povoji ali elastičnimi nogavicami),
- farmakološko (zdravljenje z oralnim zdravilom: mikronizirano frakcijo flavonoidov diosmina). Zdravilo preprečuje vnetje žilne stene, ustavi napredovanje bolezni v zgodnejših fazah, ko še ni indicirana operacija. Preprečitev napredovanja bolezni je seveda v prid bolnikom in na dolgi rok tudi za zdravstveni sistem stroškovno najbolj učinkovita. (prof. Mateja Bulc, Revija za moje zdravje 5/2014)
- sklerozacija je primerna za 2. stadij (krčne žile, varice ali krtice). Pri sklerozaciji v žilo vbrizgajo snov, ki povzroči vnetje žilne stene, zato se žilne stene sprimejo, žila ni več prehodna, torej po njej venska kri ne teče več.4
- kirurško: če so bolne večje vene, t. i. stripping (kirurška odstranitev bolne, razširjene in nekompetentne vene), laserska operacija ali radioablacija.
Slovarček izrazov:
Kronično vensko popuščanje
označuje zvišan tlak v venah spodnjih okončin, ki povzroča številne bolezenske znake: bolečino, napetost, edem, kožne spremembe, ulceracije. Substrat so varikozne vene, ki nastanejo zaradi funkcijskih ali morfoloških sprememb žilne stene in zaklopk, bodisi primarno ali kot posledica venske tromboze.
Vene spodnjih okončin delimo na:
- povrhnje
- globoke
- prevodne ali perforantne vene.
Detralex:
Zdravilo, ki vsebuje mikronizirano prečiščeno frakcijo flavonoidov, preprečuje vnetje žilne stene. Prvo registrirano zdravilo za zdravljenje kronične bolezni ven. Zdravilo dobimo na beli recept.
Venska bolečina:
Venska bolečina je prvi “signal” začetka bolezni in opomnik, da je treba pričeti z zdravljenjem! Povzroča jo vnetje v venski steni; je najpogostejši simptom, ki ga navajajo bolniki s kronično boleznijo ven. Tovrstna bolečina se nekoliko razlikuje od tiste, ki jo občutimo na drugih delih telesa. Je difuzna oz. razširjena ter jo pogosto spremljajo tudi drugi neprijetni občutki, ki jih je težko opisati in jih običajno ne povezujemo z bolečino:
- občutek težkih nog,
- otekanje,
- nočni krči,
- napetost v nogah in
- srbež.
Jakost te bolečine pa ni nujno povezana s stopnjo venske bolezni, kajti nekateri bolniki, ki trpijo zaradi bolečin, niti še nimajo vidnih znakov bolezni na koži.