Dolgotrajne povečane vrednosti sladkorja v krvi lahko privedejo do okvare perifernega živčevja in s tem različnih komplikacij sladkorne bolezni. Najpogostejša komplikacija je diabetična nevropatija (diabetično obolenje živcev), saj pri 7 % bolnikov lahko dokažemo okvare živčevja že ob odkritju sladkorne bolezni in pri več kot 50 % bolnikov 25 let po začetku bolezni.
Prizadetost je simetrična, približno enaka na levih in desnih okončinah (nogah, rokah). Tako bolniki sprva opazijo ščemenje ali mravljinčenje v prstih nog, ki se postopno širi navzgor na stopala, gležnje in goleni. Ščemenju in mravljinčenju se lahko pridruži bolečina. Pri večini je bolečina ponoči hujša. Bolniki s sladkorno boleznijo bolečino opišejo kot vročo ali žgočo, kot električne sunke, kot ostro in ščemečo, srbečo, pekočo in zbadajočo.
Obolenje se lahko kaže v odsotnosti občutka na hladno/toplo, dotik v stopalih ali v dlaneh, pomanjkanje občutljivosti v stopalih pa lahko pri ljudeh z diabetesom pripelje do poškodb, ki jih ne občutijo, nastanejo rane oz. razjede in posledično lahko pride do amputacije noge.
Pri bolnikih z bolečo diabetično nevropatijo so pogoste motnje spanja, depresija in tesnoba. Študije in izkušnje dokazujejo, da se diabetične nevropatije premalokrat prepoznajo ter nezadostno in neustrezno zdravijo.
Kliknite tukaj in preberite še več informacij o poteku bolezni in o nujnemu zdravljenju!