Novela zakona o visokem šolstvu

V državnem zboru je pred dnevi potekala prva obravnava novele Zakona o visokem šolstvu, ki uvaja najpomembnejše spremembe, potrebne zaradi večje odzivnosti, demokratičnosti, mednarodne odprtosti in boljše povezanosti visokošolskega prostora z okoljem in gospodarstvom.
Novela zakona o visokem šolstvu še trdnejši temelj za nadaljnji razvoj odličnosti slovenske znanosti in visokega šolstva.
Novela zakona o visokem šolstvu še trdnejši temelj za nadaljnji razvoj odličnosti slovenske znanosti in visokega šolstva.
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
»Skupna točka ključnih ciljev predlaganih zakonskih sprememb je spodbujanje in vzpostavljanje kakovosti visokošolskih zavodov, temelječe na pedagoški in raziskovalni odličnosti, sodelovanju z zunanjim okoljem in vpetosti v mednarodne tokove ter hkrati večja avtonomija visokošolskih zavodov,« je ob predstavitvi novele poslankam in poslancem uvodoma dejala ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.

Predlagana novela Zakona o visokem šolstvu prinaša: vzpostavitev predvidljivega in stabilnega sistema financiranja visokega šolstva, odprtost visokošolskih institucij v mednarodno okolje, prilagodljivost sistema oz. povečanje fleksibilnosti študijskih programov, vzpostavitev inkluzivnega sistema upravljanja visokošolskih zavodov, spremljanje zaposljivosti diplomantov, zmanjševanje osipništva, hitro vključevanje na trg delovne sile in skrajševanje časa študija.

Sistem proračunskega financiranja visokega šolstva se z novelo prvič ureja na sodoben, predvidljiv, pregleden in razvojno usmerjen način. Namen je spodbujati odličnost na vseh področjih, obenem pa zagotavljati diverzifikacijo institucij, s čimer bodo le-te razvijale svoje kompetenčne prednosti. Krepi se avtonomnost visokošolskih zavodov, obenem pa bo večja tudi njihova odgovornost in preudarnost pri porabi proračunskih sredstev. S predlagano novelo se prvič ureja redno proračunsko (so)financiranje tretje študijske stopnje, torej doktorski študij na javnih visokošolskih zavodih.

Spremenjen sistem proračunskega financiranja študijske dejavnosti bo po besedah ministrice Maje Makovec Brenčič omogočil pregledno kvantitativno spremljanje učinkovite porabe proračunskih sredstev. Hkrati pa tak sistem financiranja spodbuja tudi večjo odzivnost univerz in visokošolskih zavodov na potrebe družbe in trga dela.

S prehodom na institucionalne akreditacije in opuščanjem programskih akreditacij želimo okrepiti akademsko avtonomijo univerz. Možnost spreminjanja študijskih programov bo omogočila večjo odzivnost in prilagodljivost študijskih programov na potrebe okolja, znanja, družbe in tudi trga dela.

»Kakovost mora biti izpostavljena in vidna. Zato bolj odpiramo univerze in visokošolske zavode mednarodnemu sodelovanju z možnostjo poučevanja tudi v tujih jezikih ob zapisanih izjemah, pri čemer pa učni jezik na univerzah vsekakor ostaja slovenski jezik. V skladu z evropsko akademsko tradicijo in avtonomijo prepuščamo univerzam avtonomno odločitev o tem, kako bodo uvajale tuje jezike v študijski proces, vendar ob jasni zavezi, da je učni jezik slovenski in še ob močnejši zavezi za skrb za slovensko znanstveno in strokovno terminologij,« je med drugim še poudarila ministrica.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Zimska utrujenost ali pomanjkanje železa? Kako razlikovati med obema

Ko pride zima, dnevi postanejo kratki, svetlobe je manj...

Na 27. Slovenski festivalu vin podeljena priznanja

V Cankarjevem domu je 13. in 14. novembra potekal 27. S...

Prihaja 27. Slovenski festival vin!

V Cankarjev dom ponovno prihaja tradicionalen dogodek, ...

Simbolična pogreba Neishe in Marka Verdeva odprla razpravo o minljivosti

V Ljubljani je Slovensko društvo Hospic ob 30-letnici d...

Za nami je že 24. Festival za 3. življenjsko obdobje - ste ga obiskali tudi vi?

Festival za tretje življenjsko obdobje je tudi letos na...

»Dolgotrajna oskrba v praksi: sistem se gradi, človek pa ne sme ostati spregledan«

Kako se dolgotrajna oskrba udejanja v resničnem življen...

Odličen spanec: Zvečer naredite te preproste telesne vaje

Pred spanjem se zibljite sem ter tja, vse počnite počaa...

Zelenjava, ki krepi imunski sistem

Vsa zelenjava je zdravilna, določena skupina le te pa š...

Ko dom postane bolnišnica: ko družina ostane brez sistemske pomoči

Ko starejši nenadoma postane odvisen od pomoči drugih, ...

Recepti: Božični piškoti

Božični piškoti so nepogrešljiv del božičnih praznikov....

Feng šui: Odpravljajo negativno energijo in privabljajo zdravje ter bogastvo

Po stari kitajski filozofiji Feng šui, določene rastlin...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Zvezdana Mlakar

Zvezdana Mlakar
igralka


"Človek se mora imeti rad. Le tako najde moč za spremembe in neskončno veselo lepoto, ki sije navzven."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.