Mestna občina Kranj, Zdravstveni dom Kranj, kranjska izpostava Uprave za zaščito in reševanje, Gasilska zveza Mestne občine Kranj, Gasilsko reševalna služba Kranj, civilna zaščita občine in prostovoljna gasilska društva z območja mestne občine Kranj so podpisali dogovor o skupnem delovanju v primerih, ko je potrebno oživljanje obolelih ljudi z defibrilatorjem.
»Mestna občina Kranj beleži vzpodbudne kazalce na več področjih in podpis dogovora je še ena zelo dobra novica. Podpisuje ga tudi 11 prostovoljnih gasilskih društev z namenom še boljšega reševanja življenj. Lepa hvala, da ste k temu pristopili. Predvsem prostovoljna gasilska društva delate brezplačno, rešujete življenja, rešujete premoženje. Hvala tudi, da ste si vzeli čas in se izobrazili za uporabo AED-jev,« se je župan Boštjan Trilar zahvalil gasilcem in vsem, ki delujejo na področju zaščite in reševanja.
Gasilci, ki so se usposobili za prve posredovalce, ko je treba življenje človeka reševati z uporabo avtomatskega eksternega defibrilatorja (AED), bodo vključeni takrat, ko bo njihova hitra pomoč potrebna še pred prihodom reševalnega vozila. Župan je izrazil prepričanje, da bodo s svojim znanjem in požrtvovalnostjo neprecenljivi prvi posredovalci, in želel, naj bo njihova pomoč potrebna čim manjkrat.
Zamisel o projektu je nastala pred štirimi leti z namenom, da se vzpostavi sistem učinkovite uporabe aparatov AED in se zmanjša čas odziva ob srčnem zastoju. Kot je povedal Jernej Hudohmet, vodja kranjske izpostave Uprave za zaščito in reševanje: »Združili smo moči in spisali zamisel, kako naj bi projekt potekal. Pilotsko smo začeli na območju, ki ga tudi pokriva Ambulanta nujne medicinske pomoči Kranj, v najbolj oddaljenih krajih (Jezersko, Cerklje na Gorenjskem). Vedeli smo, da je nujno izobraževanje prvih posredovalcev, kar je zagotovilo zdravstvo, in osnovna oprema, za kar smo se obrnili na občine.« V dogovor so se najprej vključevale bolj oddaljene občine, z obrobja proti centru, in Mestna občina Kranj je enajsta, ki je podpisala dogovor. »Veseli smo, da je župan Boštjan Trilar s svojo ekipo prisluhnil in podprl projekt, da so se gasilske enote opremile in da lahko podpišemo tovrsten dogovor.«
Vzpostavlja se mreža Prvih posredovalcev z AED. Le-ti morajo najprej opraviti dvodnevni tečaj iz oživljanja za prve posredovalce, ki ga organizira in izvede Zdravstveni dom Kranj. Ob koncu tečaja opravijo izpit, s katerim si pridobijo licenco, ki jo morajo vsako leto obnavljati. Med tem časom izvajajo tudi redne vaje. Na ta način so prvi posredovalci ustrezno strokovno usposobljeni in pripravljeni za ukrepanje.
Lilijana Gantar Žura, direktorica Zdravstvenega doma Kranj: »Vsi, ki so sodelovali pri projektu, so sprva delali v svojem prostem času, potem pa je to postal program Zdravstvenega doma Kranj. Odpovedali smo se sredstvom, ki so bila namenjena nakupu reševalnega vozila, ki so ga vedno pomagali kupiti na Mestni občini Kranj skupaj z ostalimi občinami, ki jih pokriva kranjski zdravstveni dom. Ocenili smo, da bo ta denar imel boljši namen, če pomagamo pri nakupu AED-jev za prostovoljna gasilska društva, saj s tem pomagamo pri preživetju ljudi, kajti sami imamo do bolj oddaljenih krajev tudi daljše odzivne čase.« Pri tem se je zahvalila mag. Mitji Mohorju, vodji nujne medicinske pomoči v Kranju, za izjemno vzpodbudo projektu in pomoč pri izvedbi.
O vlogi in vključevanju gasilcev pri pomoči ob zastojih srca je Jože Derlink, predsednik Gasilske zveze MO Kranj, povedal: »V mestni občini Kranj smo se odločili, da z defibrilatorji opremimo tista prostovoljna gasilska društva, ki so malo bolj oddaljena od centra. V Kranju imamo zelo dobro organizirano nujno medicinsko pomoč, vendar v krajih, ki so nekoliko bolj oddaljeni, je zelo pomembno, da imamo tudi ljudi, ki so usposobljeni reševati življenja z opremo AED, saj pri zastoju srca štejejo sekunde.«