Tedaj je oglejski patriarh Bertrand izdal ukaz, s katerim je odredil, da se kanomeljskim kmetom vrnejo že prej pridobljene svoboščine in pravice, ki so jim bile odvzete, ko je to območje na nasilen način prešlo v fevd bratov de Cucagna, ki sta imela svoj sedež na gradu Kozlov rob pri Tolminu.
Krajani Kanomlje so praznik proslavili s prireditvijo, ki so jo resnično pripravile vse generacije te doline. Že v popoldanskih urah so obiskovalcem ponudili na ogled številne naravne in kulturne znamenitosti kraja, zvečer pa je pred osnovno šolo oživela tržnica, ki je napovedala zanimiv kulturno zabavni program. Tudi letos so imele glavno besedo Kanomeljčanke, ki že vrsto let ohranjajo kulturno ponudbo kraja z dvema skupinama, Kanomeljske punce in Ženski pevski zbor. Na odru so povedale, da si že dolgo želijo moško pevsko družbo, in ta želja se jim je začasno izpolnila. Del programa so odpele skupaj z dalmatinsko skupino Lumin, ki je v Kanomljo prinesla vonj po morju.
Osrednja pozornost pa je bila tokrat namenjena deveterici najmlajših. Ob mentorski pomoči svojih staršev so otroci na oder postavili komedijo iz vsakdanjega družinskega življenja „Ka misle ata, de vse zna“.
Ob koncu prireditve se je predsednik krajevne skupnosti Matjaž Velikanje na kratek pogovor povabil dva predstavnika najstarejše generacije. Da bo še veliko let stala na odrih, je potrdila najstarejša krajanka Milka Likar, članica Kanomeljskih punc. Med poslušalci pa je bil tudi 93- letni Alojz Kumar, rojen v Kanomlji, ki sicer že 70 let živi v Novem mestu. Posebno pozornost in zahvalo pa so namenili tudi ustvarjalcem trimesečnika Kanomeljčan, ki na njihove domove prinaša novice in literarne prispevke vseh generacij. Praznik krajevne skupnosti Kanomlja pa so, kot vsa leta doslej, zaključili s tradicionalno zabavo in druženjem prebivalcev te najbolj razpotegnjene doline na Idrijskem.