Predupokojitvene aktivnosti: Uspešen prehod v upokojitev

Ob predpostavki podaljševanja pričakovanih let zdravega življenja priprave na aktivno in zdravo starost stremijo k čim bolj kvalitetnemu, izpolnjenemu življenju po zaključku redne in polne zaposlitve. Pri tem so lahko v veliko pomoč predupokojitvene aktivnosti, ki so jih pričeli izvajati tudi v Sloveniji.
Predupokojitvene dejavnosti pripomorejo k bolj kvalitetni upokojitvi. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Predupokojitvene dejavnosti pripomorejo k bolj kvalitetni upokojitvi. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v sodelovanju s projektnimi partnerji organizira dvodnevno mednarodno strokovno srečanje projekta Aktivno in zdravo staranje v Sloveniji (Active and Healthy Ageing in Slovenia - AHA.SI), na katerem so domači in tuji strokovnjaki predstavili možnosti izvajanja ukrepov na različnih projektnih področjih. Predlogi rešitev, ki so bili preverjeni na terenu, so bili izpostavljeni za javno razpravo med udeleženci. Na dveh okroglih mizah je bilo govora o pogledih na razvoj staranja v kontekstu EU ter o socialnih, kulturnih, javnozdravstvenih in ekonomskih izzivih demografske revolucije v Sloveniji. Udeleženci iz različnih sektorjev in strokovnih področij dela, ki se jih je zbralo več kot 170, so se osredotočili predvsem na problematiko trga dela, upokojevanja, preventive padcev, pripravo na starost, dolgotrajno oskrbo ter opolnomočenje. Skupaj so razmislili, kako izbrati ukrepe in jih oblikovati za vključitev v podlage za strategijo staranja za našo državo.

Ob predpostavki podaljševanja pričakovanih let zdravega življenja priprave na aktivno in zdravo starost stremijo k čim bolj kvalitetnemu, izpolnjenemu življenju po zaključku redne in polne zaposlitve.

Prvi vir in spodbuda za pridobivanje znanja za tretjo kariero so lahko že delodajalci bodočih upokojencev. Ti lahko svoje zaposlene spodbujajo k načrtovanju in posledično manj stresnemu obdobju po upokojitvi, dostopanju informacij, ki jih za to potrebujejo in podpori v ključnih trenutkih na življenjski prelomnici. V skladu s tem so za potrebe projekta predupokojitvene aktivnosti opredelili kot:

Predupokojitvene aktivnosti so tiste, s katerimi delavec (tudi nezaposleni) v obdobju pred odhodom v pokoj pridobi ustrezna znanja za planiranje tretje življenjske kariere.
Obenem je potrebno na družbeni ravni ustvarjati pogoje za izvajanje predupokojitvenih aktivnosti in tudi pogoje za uspešen prehod v pokoj in prilagoditev življenja.

Predupokojitvene aktivnosti naj prispevajo k:
- zavedanju starejših o lastni moči in kompetencah kot tudi njihovi boljši pripravljenosti na »tretjo kariero« oziroma iskanju lastnih ciljev in poti do njih v letih po upokojitvi
- sposobnostim preseganja tradicionalnih podob in stereotipov o staranju
- oblikovanju lastnega smisla in izpolnjujočega življenja v starosti.

Kljub omejenosti in razpršenosti podatkov o razširjenosti predupokojitvenih programov so na tem področju našli več kot 20 zanimivih domačih in tujih primerov dobrih praks (na primer Zvezno združenje upokojenskih organizacij v Nemčiji, Henkel Düseldorf, organizacija Latter Life v Združenem Kraljestvu, Age Scottland in 55Life na Škotskem, program postopnega upokojevanja in univerze za tretje življenjsko obdobje v Belgiji).

Tudi v Sloveniji predupokojitvene aktivnosti niso sistemsko urejene, obstajajo pa posamezne aktivnosti, ki potekajo v okviru: Univerze za tretje življenjsko obdobje, Ministrstva za obrambo RS, Inštituta Antona Trstenjaka, Upravne Akademije pri Ministrstvu za javno upravo in inštituta Emonicum, Zavoda Uršulinka, v zadnjem času pa še Zavoda za zaposlovanje RS.

Ker je Ministrstvo za obrambo ena redkih institucij pri nas, ki na sistemski ravni omogoča pripravo za upokojitev, bodo v okviru projekta AHA.SI pripravili tudi poglobljeno evalvacijo seminarja, ki ga lahko obiščejo tamkajšnji zaposleni.

Na področju predupokojitvenih aktivnosti so v okviru projekta AHA.SI opravili tudi več srečanj z deležniki. Ob posvetovanju s predstavniki različnih institucij od nacionalne do lokalne ravni se je izkazalo, da bi za uvedbo bolj sistematičnega izvajanja predupokojitvenih aktivnosti v Sloveniji potrebovali predvsem: zakonsko podlago iz katere izhaja pravica delavca do takega izobraževanja, boljši izkoristek kapacitet kadrovskih služb, Zavoda za zaposlovanje, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter sindikatov The Active and Healthy Ageing in Slovenia has received funding from the European Union. in nevladnih organizacij pri načrtovanju in izvajanju tovrstnih aktivnosti, boljše medsektorsko povezovanje, enako dostopnost in dosegljivost teh aktivnosti za vse socialno ekonomske sloje delavcev iz različnih geografskih območij ter seznam prednostnih tem za vključitev v predupokojitvene aktivnosti.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Preverite, kakšna je vaša biološka starost!

Biološka starost je prava starost. Ta se včasih bistven...

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...

Ohranite svoje zgodbe za prihodnje generacije – podarite neprecenljiv spomin

Spomini so tisto, kar daje življenju toplino. So zgodbe...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Izšla je aprilska revija Vzajemnost 2025

Med prebivalci Slovenije se močno povečuje delež posame...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...

Sprostitev in ravnovesje v zrelih letih: Kako najti notranji mir v podjetništvu

Podjetništvo v zrelih letih prinaša številne prednosti ...

Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.