Wagner, Verdi, Gluck, Wolf-Ferrari, Čajkovski in Donizetti so avtorji, ki bodo zaznamovali operno-baletno sezono 2014-15 Opernega gledališča Teatro Verdi iz Trsta. Sedem premier, katerih ponovitve bodo tudi v abonmajskem programu s pričetki ob 16.00 in 20.30. Programska usmeritev tega opernega gledališča, ki spada med najstarejše še delujoče v Italiji, je bila v novi sezoni osredotočena na odrsko postavitev velikih del, ki že dolgo niso bila predstavljena tržaškemu občinstvu ali pa sploh še nikoli.
Med slednje spada Prepovedana ljubezen (Das Liebesverbot) Richarda Wagnerja, ki so jo v Italiji izvedli le enkrat, in to leta 1991 v Teatru Massimo v Palermu. Gre za mladostno, drugo Wagnerjevo delo, katerega libreto sloni na Shakespearovi komediji Milo za drago. Opero je napisal leta 1834, premierno je bila izvedena čez dve leti v Magdeburgu. Zgodovina pravi, da ne s prav velikim uspehom, njena druga ponovitev je bila odpovedana in nikoli izvedena v času skladateljevega življenja. Tudi sicer so jo izvajali bolj poredko, še največ v sodobnejših časih, to je od 60. let 20. stoletja. V njej se pozna vpliv takratne francoske in italijanske komične opere, Prepovedana ljubezen pa je zanimiva tudi za to, ker je eno redkih komičnih del, ki jih je napisal Wagner. V bistvu naj bi le dve, druga je le še Mojstri pevci nürnberški.
Opera v dveh dejanjih, libreto zanjo je napisal Wagner, se dogaja v Palermu (Shakespearovo delo pa na Dunaju). Tako je, kot je avtor napisal v svojem Dnevniku, hotel »prikazati kontrast med glorificirano svobodnejšo spolnostjo, ki naj bi vladala v Sredozemlju, in puritansko hipokrizijo germanskega sveta«. Glavna tema v operi je namreč hrepenenje po svobodnem erosu kot nasprotje prevladujoči togi in licemerski morali. Tema, ki jo je Wagner obdeloval tudi v svojih poznejših delih, v katerih so se junaki odpovedovali ljubezni, kar jih je pahnilo v tragičen boj z obstoječim družbenim redom. No, čeprav je konec v Prepovedani ljubezni srečen, pa že kaže zametke wagnerjanskega stila.
V Trstu bo prikazana postavitev opere, ki je nastala v produkciji Slavnostnih iger v Bayreuthu in Opere iz Leipziga ter v sodelovanju s Fundacijo Opere Giuseppe Verdi iz
Trsta. Pod režijo se podpisuje Aron Stiehl, pod scenografijo Jürgen Kirner, kostume Sven Bindseil in luči Claudio Schmid. Dirigiral bo Slovak Oliver von Dohnányi, v glavnih vlogah pa bodo peli: Tuomas Pursio, Mark Adler, Lydia Easley, Reinhard Dorn, Anna Schoeck idr.
Premiera opere Prepovedana ljubezen bo v operno-baletni hiši v Trstu v četrtek, 18. decembra, ob 20.30.
Ponovitve bodo 20. in 21. decembra (ob 16.00), 2. in 3. januarja (ob 20.30) ter 4. januarja (ob 16.00).
Operno-baletna sezona 2014-15 Opernega gledališča Giuseppe Verdi iz Trsta bo s ponovitvami trajala do julija 2015. Po Prepovedani ljubezni sledita Verdijev Nabucco (29. 1.) ter Orfej in Evridika Christopha Willibalda Glucka (5. 3.), strastna in melanholična pravljica iz leta 1762, ki nastaja v sodelovanju z Gledališčem Maggio Musicale Fiorentino. Plod tega sodelovanja bodo tudi Zdrahe na trgu (9. 4.). Skladatelj Ermanno Wolf-Ferrari je navdih zanje dobil pri Carlu Goldoniju.
V maju bo na vrsti edina baletna predstava, in sicer Labodje jezero Petra Iljiča Čajkovskega (7. 5.) v izvedbi solistov in baletnega ansambla SNG Opere in baleta Ljubljana. Orkestru Fundacije Opere Giuseppe Verdi bo dirigiral Marko Gašperšič. Koreografirala bo Lynne Charles, pod scenografijo se podpisujeta Vadim Fiškin in Miran Mohar, medtem ko bo za kostume poskrbel modni oblikovalec Uroš Belantič.
Šesti naslov v novi sezoni je opera Don Pasquale Gaetana Donizettija (28. 5.), zaključila pa ga bo zadnja Verdijeva mojstrovina opera Falstaff (25. 6.).