Prihaja 27. Slovenski festival vin!

Aktualno > Dogodki | piše: Uredništvo | 13.11.2025
V Cankarjev dom ponovno prihaja tradicionalen dogodek, posvečen kulturi vina – prestižni 27. Slovenski festival vin, ki ga organizira družba Proevent. Festival, ki bo potekal v četrtek in petek, 13. in 14. novembra, od 14. do 20. ure v dveh dvoranah in dveh predavalnicah Cankarjevega doma, bo znova središče navdiha za ljubitelje vina, kulinarike in umetnosti okušanja. Predstavilo se bo več kot 140 vinarjev in kulinarikov, obiskovalce pa čaka več kot 600 vinskih vzorcev, raznolika kulinarična ponudba in kar osem edinstvenih vodenih delavnic.
Na dvodnevnem prazniku vina v Cankarjevem domu se bo tradicionalno predstavilo več kot 140 vinarjev vseh vinorodnih okolišev Slovenije. (Foto: Freepik)
Na dvodnevnem prazniku vina v Cankarjevem domu se bo tradicionalno predstavilo več kot 140 vinarjev vseh vinorodnih okolišev Slovenije. (Foto: Freepik)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Uradno odprtje in razglasitev najboljših vin

Festival se bo začel s slavnostnim odprtjem in razglasitvijo zmagovalcev letošnjega strokovnega ocenjevanja vin, ki ga vodi prof. dr. Tatjana Košmerl. Zbrane bo nagovoril častni pokrovitelj festivala, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, ki bo skupaj z direktorjem festivala Tihomirjem Kovačičem ter Košmerlovo podelil priznanja najboljšim vinarjem.
 
V okviru strokovnega ocenjevanja za 27. Slovenski festival vin, ki je potekalo 7. in 8. novembra 2025, je 7-članska komisija ocenila 130 vzorcev v sedmih kategorijah: 19 penečih belih, 3 peneča rose, 54 belih suhih, 5 belih z ostankom sladkorja, 10 oranžnih, 3 rose in 36 rdečih vin. 

Zmagovalci bodo razglašeni v štirih kategorijah. Letos so bila vina prepoznana kot izjemno kakovostna, kljub nekoliko nižji povprečni oceni 85,7 točk (lani 86,5). Posebno izstopa 11 vzorcev z več kot 90 točkami – največ doslej. Med njimi sta po dva vzorca penečih belih in suhih belih vin ter sedem rdečih vin. Najvišji povprečni oceni sta dosegli kategoriji rdečih (87,04) in penečih belih vin (87,03).
 
Slavnostno odprtje in razglasitev zmagovalcev bo potekalo v četrtek, 13. novembra, ob 15. uri v prvem preddverju Cankarjevega doma.

Preberite tudi: To je skrivnost najbolj okusnega kuhanega vina

Degustacija na več kot 120 razstavnih prostorih

Na dvodnevnem prazniku vina v Cankarjevem domu bo na voljo več kot 120 razstavnih prostorov, med katerimi se bo tradicionalno predstavilo več kot 140 vinarjev vseh vinorodnih okolišev Slovenije, obiskovalci pa bodo imeli možnost okusiti tudi tuja vina, razvajali kulinarične brbončice in spoznali različna sommelierska društva in druge. Vinarji bodo prisotni tudi na posebnih Salonih festivalaWine Expert, Merit HP, Vinorodna Štajerska, Mladi vinar, kjer se posebej predstavljajo mladi vinarji, Salon Mabat in Konzorcij Vipavske doline.

Navdihujoče delavnice 27. Slovenskega festivala vin

Tudi letos Slovenski festival vin ne ponuja le izjemnih degustacij, temveč tudi vrsto doživetij, ki združujejo znanje, umetnost in strast do okusa. V ta namen organizatorji pripravljajo številne izobraževalne in doživljajske delavnice, na katerih se bodo obiskovalci lahko poglobili v svet vina, umetnosti in inovativnih trendov pitja.
 
Prof. dr. Tatjana Košmerl in Programski svet festivala bodo predstavili najbolje ocenjena vina 27. Slovenskega festivala vin – izbor najboljših vin, ki so navdušila strokovno komisijo in postavila nova merila kakovosti domače vinske ustvarjalnosti. Na Masterclassu SAKE – umetnost umamija in harmonija z jedmi bosta Majda Debevc in Aleksander Bohinc razkrila skrivnosti japonskega eliksirja. Udeleženci bodo skozi ekskluzivno degustacijo in kulinarične pare spoznali, kako se nežnost sakeja prepleta z bogastvom okusov – v resničen most med Vzhodom in Zahodom. Delavnica Oda tradicionalni metodi – Assemblage by François & Miran bo poklon tradiciji penin in združevanju francoskega znanja ter slovenske strasti. François Botton in Miran Sirk bosta razkrila, kako nastane penina, ki govori jezik elegance in mojstrstva. Delavnica je že razprodana. Svet brezalkoholnih pijač predstavlja RURALL.com s Primožem Rojacem, ki bo razkril, katere brezalkoholne spremljave so v Sloveniji osvojile vrhunske vinske karte. Udeleženci bodo spoznali, da brez alkohola ne pomeni brez užitka – temveč gre za premišljeno, sodobno in “premium” izkušnjo, ki bogati gastronomski svet. Na delavnici Novi svet v kozarcu – dialog med Malbecom in slovenskimi vini, v organizaciji Bodega Latina, se bodo obiskovalci sprehodili med celinami – od Argentine do Slovenije. Delavnica bo razkrila, kako se temperamentni Malbec novega sveta pogovarja z značajem slovenskih vin, v pravem dialogu tradicije in inovacije. Za vse, ki radi ustvarjajo, bo Arty Party – slikanje in vinčkanje prava priložnost, da v sproščenem vzdušju združijo umetnost in vino.

Preberite tudi: Iz Jožičine kuhinje: Mrzla vinska krema

Varna pot domov

Tudi letos bo festival potekal v sodelovanju z Zavodom Varna pot, ki opozarja na pomen odgovornega uživanja vina in varne poti domov. Obiskovalci bodo lahko opravili alkotest, preverili psihofizično stanje ter se pogovorili z moderatorji o varnih možnostih prevoza – od javnega prometa do treznega prijatelja. Skupaj prispevajmo k uresničevanju Vizije NIČ – za manj nesreč na slovenskih cestah.

Vstopnice že na voljo!

Vstopnice za festival in delavnice so že v predprodaji na spletni strani Slovenskega festivala vin, na voljo pa bodo tudi na blagajnah Cankarjevega doma v času dogodka.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

festival vin vino Cankarjev dom dogodek aktualno
Morda te zanima tudi:

Simbolična pogreba Neishe in Marka Verdeva odprla razpravo o minljivosti

V Ljubljani je Slovensko društvo Hospic ob 30-letnici d...

Za nami je že 24. Festival za 3. življenjsko obdobje - ste ga obiskali tudi vi?

Festival za tretje življenjsko obdobje je tudi letos na...

»Dolgotrajna oskrba v praksi: sistem se gradi, človek pa ne sme ostati spregledan«

Kako se dolgotrajna oskrba udejanja v resničnem življen...

Janko Kozel (zgodba o presaditvi srca): "Zavedal sem se, da je smrt zelo blizu."

"Bolj ljubim življenje, vsak dan znova, vsak dan je zam...

Gladovna stavka matere iz Novega Sada: vztrajnost, žalost in razdeljena Srbija

Dijana Hrka, mama 25-letnega Stefana, enega od 16 žrtev...

7 pravil zdravega in srečnega staranja

Tudi starost je lahko čudovit in nezamenljiv del življe...

KUHALNICA: Okusna ajdova kaša

Ajdova kaša je staro in zdravo živilo. Pripravite si jo...

Razkritje: Oblika penisa je pomembnejša od velikosti!

Po daoistični filozofiji za najboljšo obliko penisa vel...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (10. - 16. 11. 2025)?

V tednu pred vami vas bosta spremljala Sonce in Venera ...

Recepti za Martinovo pojedino 5. del: Rdeče zelje s kostanjem

Tokrat vam predstavljamo recept za zadnjo martinovo poj...

Trik, s katerim bo perilo spet snežne belo!

Pozabite na kemikalije in na belilo za perilo. Popolnom...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.