Klopni meningoencefalitis (KME) je virusno vnetje možganskih ovojnic in možganov, ki se običajno pokaže dva do tri tedne po vbodu okuženega klopa. Umre približno 1 odstotek obolelih, pri 5 odstotkih ostanejo trajne ohromitve, pri tretjini pa druge trajne posledice, kot so glavoboli, slabo počutje, utrujenost, motnje spomina in mišljenja, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresija in motnje razpoloženja. Slovenija sodi med države z najvišjo stopnjo obolevnosti za KME, najbolj ogroženi pa sta Gorenjska in Koroška. Strokovnjaki opozarjajo, da se glede na razširjenost bolezni pri nas za cepljenje odloča še vedno premalo ljudi. Precepljenih je namreč zgolj 12 odstotkov prebivalstva. Zbolevajo tako odrasli kot tudi otroci, še posebej pa vsi, ki se veliko zadržujejo v naravi oziroma opravljajo svoj poklic na prostem.
Prof. dr. Franc Strle, dr. med., predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana opozarja na pravočasno zaščito pred boleznijo: »Klopni meningoencefalitis je resna bolezen, ki prizadene osrednje živčevje in lahko na zdravju pusti resne posledice za vse življenje. Na Kliniki za infekcijske bolezni UKC Ljubljana se je letos zdravilo več kot 200 bolnikov s to boleznijo, od tega 25 otrok, kar je precej več kot v enakem obdobju lani. Od leta 2007 je v Sloveniji umrlo pet ljudi. Vedno znova opozarjamo na razmeroma visoko ogroženost, precepljenost prebivalcev Slovenije pa je še vedno majhna. Za doseganje ustrezne zaščite pred KME je potrebno opraviti osnovno cepljenje z vsemi tremi odmerki cepiva. S cepljenjem je še posebej priporočljivo pričeti v jesenskem oziroma zimskem obdobju, da se vzpostavi zaščita še pred pomladjo, ko bodo klopi znova aktivni.«
Cepljenje predstavlja edino učinkovito zaščito pred KME, za kar pa je potrebno opraviti osnovno cepljenje z vsemi tremi odmerki. Drugi odmerek sledi prvemu v obdobju enega meseca, tretji odmerek pa čez 6 – 12 mesecev. Nato so potrebni poživitveni odmerki: prvi čez 3 leta, nato en odmerek vsakih 5 let, po 60. letu starosti pa na vsaka 3 leta. Cepijo se lahko odrasli in otroci od 1 leta starosti dalje.
Za ljudi, ki so s cepljenjem pričeli v začetku tega leta, se priporoča, da osnovni program cepljenja s tretjim odmerkom zaključijo pred začetkom naslednje sezone aktivnosti klopov, ki bo spomladi.
Cepljenje poteka v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo in pri izbranih osebnih zdravnikih oziroma v cepilnih ambulantah zdravstvenih domov.