Kiparska razstava z naslovom Moč in Nemoč v okviru eksistencialnih tem človeštva, človekove svobode, minljivosti in trpljenja opozarja na zlorabo moči in trpljenje posameznika.
Vljudno vabljeni na odprtje razstave japonskega umetnika Seijija Kimota, ki jo pripravlja Tržiški muzej s podporo Občine Tržič, Ministrstva za kulturo in Ministrstva za kulturo nemškega Posarja. Odprtje razstave bo v četrtek, 9. junija, ob 17. uri v Galeriji Paviljon NOB, Predilniška cesta 12, Tržič.
Razstava bo na ogled od 9. 6. 2016 do 10. 7. 2016 v Galeriji Paviljon NOB.
Seiji Kimoto, kipar in slikar, japonskega porekla, ki že desetletja živi in ustvarja v Nemčiji, predstavlja ciklus skulptur, s katerim se v kiparski govorici posveča nekdanjim koncentracijskim taboriščem, v njem razpira pogled na uničevalne dogodke ter interpretira vsebine o vrednotah človečnosti in humanizma. Za osrednji motiv je izbral človeško figuro, človeka z njegovimi osebnimi prepričanji, medsebojnimi odnosi v poziciji moči in nemoči tistih, ki so v trenutku šibkosti in nemoči izgubili moč. Rjavo rdeče lesene skulpture iz kompaktne mase lesa v višini človeka, in ploskve, ki v zahtevnem postopku žganja dobijo kovinski izgled, s predimenzioniranimi in odrezanimi udi, izkrivljenimi gestami ter v nenaravnih držah, z okroglo ali elipsasto obliko glave v odsotnosti oči, ustnic, nosa, brade in obraznih potez izpovedujejo razčlovečeno govorico človeškega bitja. Avtor je za večno ustvaril neme priče krutega nasilja.
Na razstavi Moč in nemoč bosta razstavljeni dve skulpturi posvečeni nekdanjemu koncentracijskemu taborišču Ljubelj sever in Ljubelj jug. Istoimenska razstava je leta 2015 gostovala v nekdanjem koncentracijskem taborišču Natzweiler Struthof, ki je imelo svojo podružnico v s Tržičem pobratenem mestu Ste-Marie-aux-Mines.
O avtorju
Seiji Kimoto se je rodil 15. maja 1937 v Osaki na Japonskem. Po študiju notranje opreme in zen-slikarstva v Osaki je leta 1967 odšel v Nemčijo, kjer je obiskoval Goethe Inštitut. Med leti 1968 in 1971 je na Visoki šoli za umetnost v Saarbrücknu študiral slikarstvo pri profesorju dr. Borisu Kleintu. Od leta 1971 deluje kot svobodni umetnik na različnih ustvarjalnih področjih, v svojem likovnem svetu raziskuje slikarstvo, grafiko, v zadnjem času vse bolj kiparstvo, svoje zamisli pa predano uresničuje v kaligrafiji.
Razstavljal je samostojno in na preglednih skupinskih razstavah, med drugim tudi v Nemčiji, Franciji, Avstriji, na Hrvaškem. Njegova dela so vključena v številne javne prostore. Živi in dela v Neunkirchnu v Posarju v Nemčiji.