SB 1 se po navadi pojavi že v otroštvu oziroma pri mlajših odraslih. Razlogi za njen nastanek še niso povsem pojasnjeni, tveganje za pojav pa je večje, če ima bolezen nekdo v družini.
Posledice pomanjkanja inzulina
Inzulin je v telesu odgovoren za to, da uravnava krvni sladkor (glukozo) in poskrbi, da preide v celice in se tam pretvori v energijo. Pri osebah s SB 1 telo zaradi pomanjkanja inzulina glukoze ne more izrabiti, zato ta ostaja v krvi in povzroča vrsto zdravstvenih zapletov.
Bolezen je za zdaj še neozdravljiva in zahteva dosmrtno regulacijo sladkorja v krvi z dodajanjem inzulina, vsak dan, večkrat dnevno. Kljub temu je zaradi napredka v medicini in sodobnih inzulinskih črpalk tudi s SB 1 danes mogoče živeti kakovostno in razgibano življenje.
Hipoglikemija in hiperglikemija
Pri nadziranju ravni krvnega sladkorja je bistveno, da se giblje v varnem sredinskem območju in da ni prenizek (to stanje imenujemo hipoglikemija) ali previsok (hiperglikemija).
Hipoglikemija se najpogosteje pojavi, kadar je injiciran prevelik odmerek inzulina oziroma kadar pojemo premalo hrane ali napačno sestavljen obrok glede na količino injiciranega inzulina.
Padec sladkorja v krvi lahko sprožijo tudi intenzivno gibanje, nepravilno razporejeni obroki in nekatere bolezni, tudi stres. Osebe s sladkorno boleznijo hipoglikemijo v povprečju doživijo dvakrat tedensko.
Med simptome hipoglikemije lahko spadajo:
• tresenje
• razdražljivost, težave z zbranostjo
• lakota
• slabost, bledica
• utrujenost, zaspanost
• motnje vida
• potenje
• motnje govora
• občutek vročine ali mraza
• v hudih primerih celo smrt
Znaki hipoglikemije so drugačni pri vsakem posamezniku in se lahko z leti tudi spreminjajo, kar pomeni, da je treba biti izjemno pozoren na vsako spremembo počutja in preveriti, ali mogoče ne gre za hipoglikemijo.
Prav tako kot hipoglikemija pa je nevarna tudi hiperglikemija, saj lahko povzroči diabetično ketoacidozo in dolgoročne zdravstvene zaplete, kot so: slepota, odpoved ledvic, srčno-žilne bolezni in amputacija udov .
Hiperglikemija lahko nastane zaradi neprimerne prehrane, premalo gibanja, neustreznega zdravljenja z inzulinom (izpuščanje odmerkov, premajhni odmerki idr.) ali stresa.
Na hiperglikemijo lahko opozarjajo naslednji znaki:
• pogosto uriniranje
• stalna žeja
• dvojni vid
• utrujenost
Pomen ogljikovih hidratov pri sladkorni bolezni
Na raven krvnega sladkorja bistveno vpliva prehrana, natančneje ogljikovi hidrati, ki ob zaužitju povzročijo dvig ravni sladkorja v krvi.
To pomeni, da morajo osebe s SB 1 natančno nadzirati svojo prehrano in vedno točno vedeti, koliko ogljikovih hidratov vsebuje obrok, ki ga bodo zaužili. Le tako lahko namreč izračunajo, za koliko bodo ti ogljikovi hidrati dvignili krvni sladkor in kolikšen odmerek hitrodelujočega inzulina zato takrat potrebujejo.
Pri tem mu že lahko pomagajo tudi posebne tehtnice, mobilne aplikacije in pametne inzulinske črpalke.
S spoznavanjem prehrane in preračunavanjem ustreznih odmerkov inzulina se mora bolnik spoznati čim prej, že v otroštvu, saj lahko tako prej prevzame nadzor nad svojo boleznijo.
Za sladkorno bolezen tipa 1 ni zdravila, zato je namen zdravljenja ohranjati – kolikor je le mogoče – normalne ravni glukoze v krvi, da bi minimizirali tveganje za pojav zapletov.
Splošno gledano, je za uspešno obvladovanje bolezni poleg rednega in pravilnega injiciranja inzulina ključnega pomena zdrav način življenja z veliko rednega gibanja in nadzorovano, raznoliko zdravo prehrano.
Inzulinska črpalka: nov korak na poti do umetne trebušne slinavke
Inzulinska črpalka je majhna elektronska naprava, ki posnema delovanje zdrave trebušne slinavke in v telo dovaja inzulin, hormon, ki poskrbi, da raven sladkorja pri bolnikih s sladkorno boleznijo v krvi ostane v normalnih mejah. Vse bolj dodelane naprave omogočajo ljudem s sladkorno boleznijo, da uživajo aktivno in polno življenje. Črpalka MiniMed 640G predstavlja zadnjo inovacijo na tem področju, ker neprestano meri glukozo in zagotavlja stalni odmerek inzulina; lahko tudi prepreči življenje ogrožajočo hipoglikemijo.
Delovanje inzulinske črpalke
Celice v človeškem telesu za svoje delovanje potrebujejo energijo, ki jo dobijo iz ogljikovih hidratov oziroma sladkorja. Količina sladkorja se v krvi poveča takrat, kadar zaužijemo hrano, sestavljeno iz ogljikovih hidratov. Pri zdravih ljudeh količino sladkorja v krvi z izločanjem inzulina uravnava trebušna slinavka, pri bolnikih s sladkorno boleznijo pa je delovanje tega organa okvarjeno, zato lahko sladkor v krvi hitro nevarno naraste (hiperglikemija) ali pade (hipoglikemija), kar je lahko smrtno nevarno.
Da se to ne bi zgodilo, bolnikom pomaga poskrbeti inzulinska črpalka, ki posnema delovanje zdrave trebušne slinavke. Pred pojavom črpalke je bilo inzulin v telo mogoče dovajati le prek injekcij.
Črpalka v telo nenehno, vsakih nekaj minut, sprošča majhne količine hitrodelujočega inzulina in s tem telesu zagotovi osnovno oziroma bazalno raven inzulina, ki se od človeka do človeka razlikuje in se zato ob začetku uporabe črpalke določi za vsakega posameznika posebej. Zaradi tega bolnikom ni treba skrbeti, kakšna bo raven sladkorja med obroki hrane ali spanjem.
Če količina sladkorja v krvi naraste, na primer zaradi zaužitega obroka, uporabnik z nekaj pritiski na gumbe črpalke poskrbi za dodaten odmerek inzulina. Ta odmerek se imenuje bolus.
Sistem MiniMed 640G je prva inzulinska črpalka na svetu z možnostjo stalnega spremljanja glukoze (CGM), ki samodejno ustavi dovajanje inzulina, ko obstaja verjetnost, da se bo s senzorjem izmerjena raven glukoze približala spodnji meji, in nadaljuje dovajanje inzulina, ko se s senzorjem izmerjena raven glukoze normalizira.
Inzulinska črpalka tako vzdržuje glukozo v krvi ves čas v želenem območju. Posameznik lahko zato živi aktivno in bistveno svobodneje, kot bi sicer, sladkorna bolezen je pod boljšim nadzorom, spremljanje glukoze pa je klinično dokazano boljše.
Prav zaradi teh lastnosti nova inzulinska črpalka predstavlja tudi naslednji korak v razvoju zaprte zanke – zdravljenje sladkorne bolezni namreč stremi k razvoju črpalke, ki bo znala v vseh situacijah samodejno poskrbeti za uravnavanje krvnega sladkorja in bo tako popolnoma nadomestila delovanje zdrave trebušne slinavke.
Črpalko lahko uporabljajo tudi otroci.