V okviru javnega razpisa je bilo za leto 2016 izbranih 60 izvajalcev, ki bodo izvajali socialnovarstvene programe. Programi so namenjeni preprečevanju in reševanju socialnih stisk posameznih ranljivih skupin prebivalstva (in v določenih primerih vzdrževanju sprejemljivega socialnega stanja posameznikov, pri katerih ne moremo pričakovati rešitve težav) in so dopolnitev socialnovarstvenim storitvam in ukrepom.
Skupna vrednost 60 na novo izbranih programov znaša 2 milijona evrov. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo tako v letu 2016, skupaj z že verificiranimi programi, ki jih je 113, sofinanciralo 173 socialnovarstvenih programov v skupni vrednosti 13 milijonov evrov.
Programi se izvajajo na podlagi pridobljene verifikacije in drugih pogojev, ki so razpisani v okviru javnega razpisa. Izbrani izvajalci vključujejo posamezne ciljne skupine, ki vključujejo: preprečevanje nasilja (varne hiše, zatočišča, svetovalnice), programi za pomoč žrtvam nasilja in delo s povzročitelji nasilja; področje zasvojenost (terapevtski programi, dnevni centri, svetovalnice ipd.); področje duševnega zdravja (dnevni centri, stanovanjske skupine, svetovalne pisarne ipd.); pomoč brezdomcem (zavetišča, terensko delo, ipd.); pomoč otrokom in mladoletnikom (dnevni centri, svetovalni programi, prikrajšanim za primerno družinsko življenje, ter mladoletnikom s težavami v odraščanju; pomoč starejšim osebam, ki potrebujejo podporo v vsakodnevnem življenju; podpora za neodvisno življenje invalidov; psihosocialna pomoč otrokom, odraslim in družinam; socialno vključevanje Romov; preprečevanje in odpravljanje socialnih stisk drugih ranljivih skupin.
Storitve socialnega varstva izvajajo javni socialnovarstveni zavodi. Pri tem jih s svojimi programi uspešno dopolnjujejo programi, ki jih pretežno izvajajo nevladne organizacije, ki se lažje in predvsem hitreje odzivajo na potrebe, ki izhajajo iz lokalnih okolij. Nevladne organizacije prevzemajo pobudo za zagotavljanje različnih storitev socialnega varstva, vlada pa jih na podlagi ugotovljenega javnega interesa sofinancira.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti od leta 1993 preko vsakoletnih javnih razpisov redno sofinancira programe nevladnih organizacij, s čimer zagotavlja večjo profesionalnost, strokovno obravnavo in hkrati zaposlitev velikega števila strokovnjakov. Tako se oblikujejo zelo kakovostni in uporabnikom prijaznejši programi socialnega varstva.