Stopnja tveganja revščine je nižja

Stopnja tveganja revščine je po zadnjih podatkih, ki jih je objavil Statistični urad RS v letu 2015 znašala 14,3 odstotka oz. 0,2 odstotne točke manj kot leto prej.
Stopnja tveganja revščine v letu 2015 nižja, dohodki gospodinjstev višji. (foto: freeimages.com)
Stopnja tveganja revščine v letu 2015 nižja, dohodki gospodinjstev višji. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Stopnja tveganja socialne izključenosti se je v tem obdobju znižala za 1,2 odstotne točke. Povprečni letni razpoložljivi dohodek gospodinjstev je bil v letu 2015 za 492 evrov višji kot v prejšnjem letu.

V zvezi z objavljeno stopnjo tveganja revščine želimo na ministrstvu izpostaviti, da se letos prvič po koncu krize trend stopnje revščine obrača v pozitivno smer, v smer zniževanja.

Poleg pozitivnih ekonomskih in gospodarskih gibanj, ki so pripomogli k dvigu razpoložljivega dohodka ter tudi k znižanju stopnje brezposelnosti s povečanim odlivom v zaposlitev, so k pozitivnemu trendu znižanja stopnje revščine zagotovo pripomogle tudi spremembe socialne zakonodaje, s katerimi smo dvignili višino socialnih prejemkov najbolj ogroženim skupinam prebivalstva. V letu 2014 so se namreč uveljavile spremembe socialne zakonodaje, na podlagi katerih se je pri odmeri pravic upošteval bolj realni materialni položaj vlagatelja, razširili smo krog upravičencev do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka; zvišali dodatek na otroka v enostarševski družini,...

Verjamemo, da bodo tudi ukrepi, ki so začeli veljati letos ter ukrepi, ki jih načrtujemo za prihodnja leta še naprej pripomogli k temu, da se bo trend zniževanja revščine nadaljeval tudi v prihodnje.

Z začetkom letošnjega leta se je namreč denarna socialna pomoč zvišala na 288,81 evrov evrov, kar pomeni, cenzus za varstveni dodatek za samsko osebo se je povišal na 470,76 evrov.

Prav tako smo v letu 2016 odpravili del varčevalnih ukrepov uvedenih z Zakonom o uravnoteženju javnih financ (sprejet 11. 5. 2012) na področju družinske in socialne politike in tako kljub fiskalnim omejitvam zagotovili skupno več kot 33 milijonov evrov dodatnih sredstev za izboljšanje položaja družin.

V prihodnjem letu pa bomo preko črpanja sredstev Evropskega socialnega sklada začeli s izvajanem programov socialne aktivacije, ki bodo namenjeni osebam, ki se soočajo z dolgotrajno brezposelnostjo in največjo socialno izključenostjo. Preko teh programov želimo tem osebam ponuditi podporo za ponoven vstop na trg dela.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Simbolična pogreba Neishe in Marka Verdeva odprla razpravo o minljivosti

V Ljubljani je Slovensko društvo Hospic ob 30-letnici d...

Za nami je že 24. Festival za 3. življenjsko obdobje - ste ga obiskali tudi vi?

Festival za tretje življenjsko obdobje je tudi letos na...

»Dolgotrajna oskrba v praksi: sistem se gradi, človek pa ne sme ostati spregledan«

Kako se dolgotrajna oskrba udejanja v resničnem življen...

Janko Kozel (zgodba o presaditvi srca): "Zavedal sem se, da je smrt zelo blizu."

"Bolj ljubim življenje, vsak dan znova, vsak dan je zam...

Kako se z majhno pokojnino prebiti skozi mesec

Preverili smo, kam lahko upokojenci (in drugi) z nizkim...

Hemoroidi: Kako jih zdraviti?

Hemoroidi so bolezensko razširjene žile v spodnjem delu...

To je skrivnost najbolj okusnega kuhanega vina

Samo ščepec te začimbe, ki jo vsi dobro poznamo, dodajt...

Recepti za Martinovo pojedino 1. del: Martinova juha iz rdečega zelja

Martinovo je velik praznik, ob katerem gospodinje ponud...

Kaj se zgodi, če masirate palec in kazalec?

Preizkusite to enostavno in zelo učinkovito metodo, ki ...

KUHALNICA: Enolončnica z domačo klobaso

Včasih, ko se naveličamo cvrtja, peke in obilnih obroko...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.