Tanja Škorjanc se je za izvedbo tega zelo zahtevnega projekta odločila zaradi lastne izgube pasjega prijatelja.
"Pred leti smo se poslovili od našega psička Naya. Ker smo živeli v urbanem blokovskem naselju, nismo imeli možnosti, da bi ga pokopali na domačem vrtu. Takrat sva s partnerjem pričela iskati po internetu rešitve, ki jih imajo v tujini in ugotovila, da je čez mejo stalna praksa upepeljevanje hišnih ljubljenčkov. V tujini že dolgo ni nič nenavadnega, da imate posmrtne ostanke svojega ljubljenčka v žari."
Upepeljevalnice za hišne živali so v tujini nekaj povsem običajnega, pri nas pa do nadaljnjega ni bilo tako. Kot pravi Tanja, je bila pot do odprtja prve upepeljevalnice pri nas zelo težka. Od prvega koraka do poskusnega odprtja je minilo že pet let.
"Najprej je bilo potrebno najti ustrezno lokacijo, to smo našli v majhni občini Apače v Pomurju. Takratni župan se je s projektom strinjal, ni imel zadržkov. Občina nam je izdala lokacijsko informacijo in izbrali smo projektanta. Glede na gradbene pogoje smo pridobivali vso potrebno dokumentacijo, analize tveganja za okolje, predloge monitoringa zraka, vodno soglasje, okoljevarstveno dovoljenje glede emisij za zrak,.. Vmes smo naleteli na menjavo županov in združevanje ministrstev. Novi župan in svetniki so bili na začetku skeptični, potem ko so si isti objekt ogledali v Avstriji, so našega sprejeli. Naša vloga za pridobitev gradbenega dovoljenja je zaradi spremembe zakonodaje padla pod okrilje Ministrstva za okolje in prostor, ki nam je izdalo gradbeno dovoljenje. Gradnja je potekala brez težav in na koncu so izvedenci potrdili ustreznost gradnje in objekta, in pridobili smo poskusno dovoljenje za obratovanje. To pomeni, da moramo v roku leta dni pridobiti vse meritve vplivov na okolje."
Do nedavnega je hišne ljubljenčke, ki so preminuli odpeljala veterinarsko higienska služba, sedaj pa imate možnost, da svojo žival dobite nazaj v svoj dom v žari.
"Podjetje Večno Zavetišče opravlja prevzeme trupel na vseh veterinarskih klinikah po Sloveniji po predhodnem klicu naročnika upepelitve. Klice sprejemamo vse dni v tednu in delujemo vse dni v letu," je pojasnila Škorjančeva.
Naročnik, torej lastnik hišne živali, bo pri veterinarju prejel ovojnico z nalepljeno identifikacijo ter težo živali, ki jo bo izpolnil veterinar. V ovojnici je celoten cenik, plačilni nalog ter telefonske številke, kamor naročnik pokliče za vse informacije in za odločitev o žari.
In cena?
"Cena storitve je sestavljena iz prevoza, upepelite in žare. Storitev mora biti v celoti plačana, drugače se pokojnega hišnega ljubljenčka ne prevzame.
Pokojnega hišnega ljubljenčka se odpelje v upepeljevalnico, Pepel se shrani v izbrano žaro. Na zalogi imamo pet vrst žar. Izbira žare je lastna odločitev naročnika, žaro lahko pokoplje ali pepel raztrosi po travniku, ali pa se odloči za zakop žare na pokopališču za male živali v Mariboru. Žaro s pepelom vrnemo v roku treh tednov."
Če se boste odločili za usluge Večnega zavetišča, vas bodo te stale od 56 evrov naprej, cene so odvisne glede na izbiro žare, teže živali (prevzamejo in upepelijo lahko žival, težko do 120 kilogramov) in prevoza.
Še več o Večnem zavetišču boste našli tukaj.