Namen projekta je spodbuditi zdrav življenjski slog in aktivno pot v šolo med osnovnošolci. Skupaj z otroki in njihovimi spremljevalci – prostovoljci ter starši, se je s Pedibusom po eni izmed več varnih poti odpravila proti šoli, kjer jih je že čakala skupina Bicivlak, ki se je v šolo ob spremstvu odraslih pripeljala s kolesi.
Pilotni projekt izvaja Inštitut za politike prostora v sodelovanju z več partnerji, v okviru programov varovanja in krepitve zdravja pa ga sofinancira Ministrstvo za zdravje, ki je v njem prepoznalo inovativni potencial za spodbujanje sprememb v smeri bolj zdravega načina življenja med šoloobveznimi otroki.
Projekt je skladen s strateškimi usmeritvami Resolucije o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015-2025, s katero želimo izboljšati gibalne navade vseh skupin prebivalstva. Aktivna pot v šolo, bodisi peš, bodisi s kolesom, je način, da povečamo celokupno telesno dejavnost med otroki. Podatki namreč kažejo, da se celokupna telesna dejavnost med otroki zmanjšuje, zaradi česar si prizadevamo, da bi se telesna dejavnost vključevala tudi med vsakodnevne obveznosti in v najrazličnejša okolja. Aktivna pot v šolo je eden izmed načinov, ki lahko k temu pripomore, in kot kažejo prvi podatki, takšno povezovanje med šolo, starši, in lokalno skupnostjo prispeva tudi k boljšemu razpoloženju otrok in staršev, učiteljev in prostovoljcev, k samostojnosti in večji odgovornosti otrok, ter k medgeneracijskemu povezovanju in druženju.
Namen pilotnega projekta je spodbuditi starše, šole in lokalne oblasti, da bi s tovrstnimi dobrimi praksami, ki so tujini ž uveljavljene, nadaljevali. V okviru projekta so bila izdelana orodja za uspešno implementacijo projekta v različnih lokalnih okoljih. Cilj z začetkom naslednjega šolskega leta pa je, da bi se tovrstna praksa razširila na čim več slovenskih osnovnih šol.