Vrniti socialno delo na teren

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v javno obravnavo poslalo predlog sprememb Zakona o socialnem varstvu, ki predstavlja podlago za pričetek reorganizacije centrov za socialno delo.
Glavni namen reorganizacije centrov za socialno delo je izboljšanje storitev za državljane.
Glavni namen reorganizacije centrov za socialno delo je izboljšanje storitev za državljane.
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Javna obravnava bo trajala do 15. februarja 2017. Glavni namen reorganizacije centrov za socialno delo je izboljšanje storitev za državljane.

Reorganizacija vključuje tri pozitivne spremembe: uvedbo nove organizacijske strukture CSDjev, informativne odločbe in socialno aktivacijo.

Nova organizacijska struktura ohranja obstoječih 62 CSDjev in 1.169 zaposlenih, uvaja pa centralno enoto CSD in 16 območnih CSDjev na regijski ravni. Centralna enota bo nudila podporo CSDjem skozi izobraževanje, statistične analize, baze podatkov, raziskovalno delo, razvoj strokovnega področja, poenotenje praks in poročil, razvoj kakovosti ipd. Območni CSDji pa bodo upravljali pravne, finančne in računovodske zadeve ter informatiko za vse lokalne enote CSD v regiji. Vključevali bodo regijsko interventno službo, po potrebi bodo oblikovali mobilni strokovni tim, v nekaterih regijah bodo krizni centri (kjer KC že obstajajo). Vsak območni CSD bo vključeval enoto za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev in enote CSD.

Reorganizacija izhaja iz obstoječih šibkosti: vsi CSDji delajo vse, pomanjkanje specializacije, dvojna vloga strokovnega delavca, kadrovska podhranjenost, pomanjkanje časa za terensko delo, neprimerljiva kadrovska struktura, direktorji so poslovni in strokovni vodje, neenotna praksa. Glavni namen reorganizacije je izboljšanje storitev za uporabnike. Dr. Anja Kopač Mrak, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je ob predstavitvi reorganizacije izpostavila konkretne cilje reorganizacije: »Z reorganizacijo želimo poenotiti delovanje CSDjev, poenotiti upravne postopke ZUPJS, omogočiti več časa za strokovne naloge, vzpostaviti skupne službe, povečati učinkovitost in kakovost dela, izboljšati dostopnost storitev in razviti nove oblike strokovnega dela. Verjamemo, da na ta način reorganizacija prinaša številne koristi tako zaposlenim za povečanje njihove učinkovitosti dela kot uporabnikom.«

Tanja Amon, v.d. generalne direktorice direktorata za socialno delo je dodatno pojasnila pričakovane koristi reorganizacije. »Na enotah CSD se še naprej ohranja izvajanje strokovnih nalog, sprejemanje vlog za ZUPJS, odločanje o denarni socialni pomoči in varstvenem dodatku ter starševskih pravicah. Zaposleni na enotah CSD bodo na eni strani razbremenjeni administracije in upravnih postopkov ZUPJS; zaradi več terenskega dela pa bodo bolj vpeti v lokalno okolje. Tudi vodje enot CSD bodo razbremenjeni nekaterih poslovnih nalog in bolj osredotočeni na strokovno delo. Zaradi prilagojenega delovnega časa (tudi popoldne) bodo enote CSD za uporabnike časovno dostopnejše. Uporabniki bodo poleg tega deležni različnih metod socialnega dela (delo na terenu, skupinsko delo) in sodelovanja strokovnjakov s specifičnimi znanji. Nenazadnje, bo reorganizacija omogočila enak standard storitev za uporabnike.«

MDDSZ želi doseči čim širši konsenz deležnikov. Načrt reorganizacije je zato pripravljen na osnovi dosedanjih strokovnih analiz, v katerih so sodelovali predstavniki stroke. Njihova pretekla mnenja in rešitve so v veliki meri upoštevana v načrtu reorganizacije. Kljub temu je MDDSZ v posebno posvetovalno skupino povabilo predstavnike ključnih strokovnih organizacij (Skupnost centrov za socialno delo, Socialno zbornico Slovenije, Fakulteto za socialno delo, IRSSV, Društvo socialnih delavk in delavcev Slovenije).

Sočasno tečeta tudi uvedba informativne odločbe in vzpostavitev socialne aktivacije. Informativna odločba prinaša avtomatično in ponavljajočo se centralno določitev premoženjskega položaja družine, ki bo služila določitvi (letnih) pravic iz javnih sredstev (podobna davčnemu informativnemu izračunu). Prve testne informativne odločbe bodo predvidoma izdane jeseni 2017. Socialna aktivacija pa je projekt, ki bo v obdobju 2017-2020 omogočil zaposlitev 48 socialnih aktivatorjev, ki bodo delali na terenu z dolgotrajno brezposelnimi osebami in jih usmerjali v programe socialne aktivacije.

V Sloveniji deluje 62 centrov za socialno delo (CSD), ki so del javne mreže socialnovarstvenih storitev, njihovo delovanje pa ureja Zakon o socialnem varstvu. CSDji so povezovalci celotnega sistema socialnega varstva, njihova vloga pa se skozi čas vedno bolj krepi. Trenutno je v 62 CSDjih po vsej Sloveniji zaposlenih skupno 1.169 oseb. Največji CSD v Mariboru šteje 90 zaposlenih, najmanjši v Metliki pa 5.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Intervju s trenerko spomina: "Ukrepati, ko so že nastopile težave, je malo pozno"

Z Jasmino Lambergar, certificirano trenerko spomina, ki...

Seznam za spomladansko čiščenje: kaj vse očistiti, česar pozimi niste

Ko se narava prebudi, sončni žarki osvetlijo tudi kotič...

Preverite, kakšna je vaša biološka starost!

Biološka starost je prava starost. Ta se včasih bistven...

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Ali veste, da lahko nekatere bolezni razberete iz svojih rok?

Pogosto slišimo, da je obraz ogledalo zdravja. Ampak ni...

Pripravite se na poletje: 5 lahkih in hranljivih obrokov za pomladno razstrupljanje

Pomlad je idealen čas za nežno razstrupljanje telesa in...

To so nagrajenci nagradne igre Elotrans Reload

Preverite, kateri so nagrajenci nagradne igre za prehra...

Udobje in varnost s pravo izbiro pripomočkov za stomo

Življenje s stomo prinaša številne izzive, tako fizične...

Ko se presežki hrane iz trgovin spremenijo v okusne obroke

Ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi s kruhom, sadjem in ...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.