Kot se je izkazalo v prvem delu akcije, je na slovenskih cestah potrebno zagotoviti stalen nadzor nad tovornimi vozilih in avtobusi, saj je bilo v enotedenski akciji ugotovljenih skoraj 700 kršitev cestno-prometnih pravil. Največ kršitev je bilo ugotovljenih pri neuporabi varnostnega pasu, prekoračitvi hitrosti, neupoštevanju obveznih počitkov in odmorov ter manipulacijah in goljufijah pri uporabi tahografov.
Letos meseca maja je Agencija za varnost prometa izvedla sistematično opazovanje pripetosti voznikov, pri čemer so se vozniki tovornih vozil in avtobusov izkazali kot najbolj tvegani vozniki v prometu. Rezultati opazovanja pripetosti so pokazali, da vozniki tovornih vozil v povprečju uporabljajo varnostni pas v 67 % (potniki na sprednjih sedežih v tovornih vozilih v povprečju 63 %), vozniki avtobusov pa v povprečju 36 %.
Ker se je v poletnem delu akcije izkazalo, da je problematika voznikov tovornih vozil in avtobusov širšega pomena, bo Agencija za varnost prometa organizirala usposabljanje policistov za izvajanje učinkovitejšega nadzora pritrjevanja in nalaganja tovora ter nadzora preobremenjenosti tovornih vozil.
Izobraževanja bodo potekala po celotni Sloveniji na vseh policijskih upravah in tudi posebej bodo organizirana tudi za Specializirano enoto Policije. Vozniki tovornih vozil in avtobusov bodo imeli na voljo novo zloženko, ki so jo na agenciji pripravili v sodelovanju z revijo Kamion & Bus. Zloženka vsebuje osnovne informacije o prometnih pravilih, stanju varnosti in pomembna skupna priporočila za pravilno nalaganje, zavarovanje in pritrditev tovora. V akciji sodelujeta tudi Gospodarska in Obrtna zbornica Slovenije, ki bosta poskrbeli, da zloženko dobijo podjetja, ki se ukvarjajo s prevozi.
V času akcije bodo policisti, inšpektorji Inšpektorata RS za infrastrukturo in Finančne uprave RS po vsej Sloveniji – tako pri rednem delu kot s poostrenimi nadzori – preverjali spoštovanje prometnih pravil pri voznikih tovornih vozil in avtobusov, predvsem predpisov glede trajanja vožnje ter obveznih počitkov in odmorov voznikov.
Preverjali bodo tudi morebitne manipulacije z zapisovalnimi napravami oz. tahografi in tehnično brezhibnost vozil. Posebna pozornost bo namenjena pravilnemu nalaganju in pritrditvi tovora ter preobremenjenosti vozil.
Namen akcije je spodbuditi voznike k doslednejšemu spoštovanju prometnih predpisov, s čimer lahko neposredno izboljšajo varnost vseh prometnih udeležencev.