V tem članku vam predstavljamo nekaj takšnih slovenskih vasic, ki so kot ustvarjene za miren enodnevni izlet – za vse, ki si želite oddahniti od mestnega vrveža in ponovno zadihati v ritmu narave.
Štanjel – kamnita tišina Krasa
Na griču s pogledom proti Vipavski dolini leži Štanjel – ena najstarejših kraških naselbin. Kamnite ulice, obzidje in značilna arhitektura ustvarijo občutek, da ste prestopili v drug čas. Vrt Fabiani vabi s svojo nežno lepoto, cerkev svetega Danijela ponuja čudovit razgled, okoliška narava pa kliče po krajšem pohodu.
Štanjel je kraj, kjer se ne mudi. Kjer vsaka klop ob poti postane razgledna točka za dušo.
Preberite tudi: 5 čudovitih slovenskih slapov, ob katerih se boste ohladili
Sorica – tiho zavetje pod Ratitovcem
Le nekaj ovinkov nad Železniki vas pripelje v Sorico – vasico, obdano z valovitimi pašniki in lesketajočimi se gozdovi. Tukaj je doma likovni mojster Ivan Grohar, zato je kraj zaznamovan z umetnostjo in globoko umirjenostjo. Cerkev sv. Miklavža stoji ponosno sredi vasi, nad njo pa se vijejo poti, ki ponujajo dih jemajoče razglede na Selško dolino.
V Sorici je dan drugačen – sončni vzhod je nežnejši, pogovor s krajanom globlji in vsak sprehod zdravilen.
Velika planina – pastirska vas nad oblaki
Čeprav ne gre za vas v klasičnem pomenu besede, pastirsko naselje na Veliki planini ohranja duh nekdanjega življenja visoko v hribih. Lesene bajte s kamnitimi strehami, zvonci krav, vonj po svežem mleku – vse to še vedno živi.
Planina ponuja preprostost, ki osvobaja. Tam zgoraj ni hrupa, le tišina narave in zvok lastnega diha.
Preberite tudi: Trije najlepši enodnevni izleti na Štajersko
Drežnica – pod Krnom, v zavetju spokojnosti
Drežnica leži nad Kobaridom, v objemu mogočnih gora. Čeprav je majhna, ima izredno bogato zgodovino, zlasti iz časa prve svetovne vojne. Njena cerkev sv. Frančiška Asiškega je ena najlepših podeželskih cerkva pri nas, v ozadju pa kraljuje Krn.
Drežnica ni le vas – je prostor za kontemplacijo. Za dolge pogovore, počasne korake in stik s samim seboj.
Preberite tudi: Skriti dragulj Slovenije: luksuzne počitnice pod gozdnimi krošnjami
Črni Kal – med tradicijo in razgledom
Če se peljete proti Obali, se vam s kraškega roba razpre pogled na Črni Kal. Njegove kamnite hiše in ostanki starega gradu dajejo slutiti, da je vas nekoč varovala pomembno pot. Danes vas pričaka s toplino in čudovitim razgledom, ki seže vse do morja.
Sprehod skozi vas in kolesarska pot čez Kraški rob bosta navdušila vse, ki iščete mir, hkrati pa želite ostati v gibanju.
Zakaj obiskati takšne kraje?
Ker nas umirijo. Ker nas spomnijo, kako malo potrebujemo za občutek polnosti. In ker so prav ti tihi kraji nosilci tiste slovenske duše, ki se ne meri v besedah, temveč v toplini pogleda, vonju sveže pokošene trave in v tišini, ki pomirja.