Široka ponudba programov v številnih krajih širom Slovenije
Programi se bodo izvajali v Centrih medgeneracijskega učenja pri Ljudskih univerzah Koper, Ajdovščina, Sežana, Kočevje, Ptuj, Lendava, Murska Sobota, Ormož, Škofja Loka, Tržič, Radovljica, Rogaška Slatina, Celje, ZIK Črnomelj, CIK Trebnje, Zavodu Znanje Postojna - OE ljudska univerza, AZ Maribor, Cenetu Štuparju - Center za izobraževanje Ljubljana ter knjižnici v Gornji Radgoni.
Zavedanje o medgeneracijskemu učenju je nujno dvigniti iz trenutne omejenosti. Številni si namreč pod tem konceptom še vedno predstavljajo le urice računalništva, torej proces, ko se starejši od mlajše generacije učijo računalniških spretnosti. Centri medgeneracijskega učenja so svojo ponudbo razširili tudi na ostala področja.
Posebna pozornost ranljivim ciljnim skupinam
Pri medgeneracijskem učenju je posebna pozornost namenjena tistim ciljnim skupinam, ki so običajno spregledane in zato najbolj ranljive. Mednje spadajo podeželsko prebivalstvo, Romi, migranti, manj izobraženi, osebe s posebnimi potrebami in drugi, za katere programi ljudskih univerz pogosto predstavljajo eno redkih priložnosti za napredek.
Naj pri tem izpostavimo medgeneracijsko in medkulturno srečanje z družino iz Sirije, ki se bo izvedlo na AZ Maribor ter dogodek v Varstveno delovnem centru, enota Šmarje pri Jelšah, kjer bodo mlajši in starejši odrasli skupaj s koordinatorko iz Ljudske univerze Rogaška Slatina izvedli delavnico na temo že nekoliko pozabljenih iger.
Vključeni številni partnerji
S spodbudo za osebnostno rast, izboljšanje medgeneracijskega položaja in z željo po premostitvi nastale vrzeli med generacijami, s Centri medgeneracijskega učenja sodelujejo različni partnerji, ki združujejo različne generacije od šol, vrtcev, domov za starejše občane, društev upokojencev in ostalih nevladnih organizacij.
Tretja obletnica delovanja centrov
Centri medgeneracijskega učenja, ki delujejo pod okriljem Zveze ljudskih univerz Slovenije, letos novembra obeležujejo tretjo obletnico delovanja. Centri medgeneracijskega učenja s skrbno zastavljenim programom predstavljajo projekt, ki odraža potrebe čisto vseh generacij v Sloveniji, saj s svojo združevalno, povezovalno in izobraževalno noto prinašajo zagon za izboljšanje življenja v skupnosti in delujejo kot dodatna spodbuda za aktivno učenje v vseh življenjskih obdobjih. V treh letih se je v sklopu vseslovenskega projekta zvrstilo več kot 1000 medgeneracijskih dogodkov, vključenih pa je bilo okrog 20.000 ljudi.
Še več boste našli
tukaj.