Sodeč po raziskavi »Active ageing 2012« se bo število oseb, starih nad 65 let, v razmerju do delovno sposobnega prebivalstva do leta 2060 podvojilo. Starejša od 65 let bo skoraj tretjina prebivalstva, kar je posledica staranja »baby-boom« generacije, ki se je začelo po letu 2000. Ti trendi bodo potegnili s sabo številne spremembe in prilagoditve, zato bo medgeneracijsko sodelovanje vse pomembnejše. Staranju in starejšim bi morali namenjati več pozornosti že v mladosti, da bomo vsi skupaj lahko dolgoročno živeli kakovostno življenje. Vedno več mladih se tega zaveda, zato se vključuje v prostovoljne aktivnosti, preko katerih skušajo starejšim predstaviti številne možnosti, ki jih nudi svetovni splet.
Da starost ni tabu, ampak je lahko prav tako lepo življenjsko obdobje kot vsako drugo, nam dokazuje tudi specializirani spletni portal MojaLeta.si, ki deluje pod okriljem istoimenskega zavoda, in v skladu s svojim sloganom promovira "čas, poln življenja". Starejšim omogoča brezplačen dostop do specializiranih informacij, nasvetov strokovnjakov in družabnih orodij, s pomočjo katerih lahko med seboj komunicirajo in se povezujejo. Posebej zanimiva je spletna klepetalnica, ki številnim polepša marsikateri večer in botruje tudi marsikateremu srečanju v živo.
Pogovor z vrstniki je tudi v jeseni življenja nepogrešljiv in ni malo takih, ki si upajo priznati, da so po upokojitvi nekako izgubili stike in se počutili izgubljene, osamljene, nato pa so z odkritjem novih tehnologij, predvsem interneta, zopet dobili zagon in spremenili svoje življenje na bolje. Postali so bolj dosegljivi, v stiku z ostalim svetom, posledično sta se povečala njihov občutek varnosti in samozavest, saj so se naučili novih veščin in postali intelektualno bolj aktivni ter družbeno bolj vključeni. Za mnoge starejše je internet nekaj izjemnega in ko ga enkrat spoznajo, ga uporabljajo redno. Sodeč po raziskavah, slovenski upokojenci najraje pošiljajo elektronsko pošto, iščejo informacije ter si dopisujejo s prijatelji. Številni so odkrili tudi interaktivne računalniške igrice in jih z navdušenjem vključujejo v svoj vsakdan.
Pomemben vidik, ki ga je vredno izpostaviti, je tudi učenje, ki ga omogoča internet. Požiranje informacij, ki so na voljo na spletu, pospešuje mentalno aktivnost in pomaga pri ohranjanju zdravega uma v starosti. Vedno bolj priljubljeno postaja učenje na daljavo, ki ga nudijo univerze za tretje življenjsko obdobje. Pri učenju ne gre le za pridobivanje novih spretnosti in znanja, ampak tudi za emocionalni vidik, za energijo, ki se prenaša preko izmenjave mnenj ter čustev in se pogosto kaže kot povečanje motivacije in samozavesti starejših. Tako starejši dlje časa ostajajo aktivni člani družbe.
Kot pravi
Irena Dolinšek, upokojena organizatorka dogodkov in ambasadorka spletnega portala MojaLeta.si se: "...
moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš." Na portalu najdete tudi zanimive izjave ter prispevke ostalih ambasadorjev časa, polnega življenja:
Milana Pavliha,
Milene Miklavčič,
Vlaste Nussdorfer,
Zvezdane Mlakar in drugih.