Razmišljanja: Z boleznijo moraš znati živeti sam

Nihče ni otok sam zase in nihče ne more živeti sam. Naši medsebojni odnosi bistveno pripomorejo h kvaliteti našega življenja. Če imamo okrog sebe ljudi, ob katerih se dobro počutimo, s katerimi dobro komuniciramo, ki so nam naklonjeni in pripravljeni pomagati, kadar je potrebno, se počutimo čisto drugače. Potrebujemo pa tudi skrb za druge, to da tudi mi sami za koga skrbimo in nam ni vseeno, kako je z ljudmi, ki živijo z nami. Ta vzajemna pomoč, to naše druženje, občutek, da nikoli nisi sam, je nekaj, zaradi česar bolje živimo. Zaradi tega tudi laže upamo, ko nam je težko.
Čeprav so naši medsebojni odnosi še tako dragoceni, pa se moramo zavedati, da mora človek znati biti sam, tudi v bolezni. (foto: freepik.com)
Čeprav so naši medsebojni odnosi še tako dragoceni, pa se moramo zavedati, da mora človek znati biti sam, tudi v bolezni. (foto: freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

V bolezni pridejo vsi naši odnosi še na prav poseben način do izraza. Marsikaj, ker smo morda prej spravili pod preprogo, pride sedaj z vso jasnostjo na dan in nas pogosto preseneti. V pozitivnem ali pa tudi v negativnem smislu. Ljudje, ki od drugih pričakujejo preveč, so v bolezni lahko razočarani. Prijetno presenečen pa je lahko nekdo, ki ni nikoli pričakoval preveč in sedaj skoraj ne more verjeti, da so drugi ljudje tako pripravljeni skrbeti zanj in mu pomagati. Oboje pa je nastajalo že veliko prej, preden se je bolezen pojavila. Graditev dobrih medsebojnih odnosov je nekaj, kar traja celo življenje in je ena najbolj bistvenih stvari v našem življenju.

Čeprav so naši medsebojni odnosi še tako dragoceni, pa se moramo zavedati, da mora človek znati biti sam, tudi v bolezni. Za sobivanje z drugimi je resnično sposoben samo človek, ki zna biti sam. Bolezen, posebno težja bolezen, prizadene človeka v njegovem bistvu in kdor ni pripravljen, da se sam sreča s seboj v tem bistvu, bo vse pričakoval samo od drugih. Nihče ne more namesto tebe živeti z vsemi težavami, z bolečinami, prizadetostjo, nihče ne more namesto tebe iskati smisla vsega, nihče ne more namesto tebe izpuščati stvari, ki so ti drage. Ni lahko soočati se z vsemi temi vprašanji, ki se ob bolezni pojavijo, ampak ni druge poti. Tudi medicina sama na vse to ne more odgovarjati, to tudi ni njena naloga. Je pa za vsakega bolnika bistveno, kako se sam znajde pred temeljnimi bivanjskimi vprašanji. Ni nujno, da bo našel odgovor na vsa vprašanja, ki ga vznemirjajo. Verjetno ne. Važno je samo, da je pripravljen soočiti se z njimi in ne bežati pred njimi. 

Kdor zna z boleznijo biti sam, bo veliko laže živel tudi z ljudmi okrog njega. Potem odnos z njimi ne bo obremenjen z napačnimi pričakovanji, z neprestanim iskanjem krivca, z mnogimi nepotrebnimi obtožbami. Veliko laže bo tako najti ustrezno pomoč. Morda celo ozdravitev, morda samo pomoč ob bolezni, s katero bo moral živeti do smrti.

O tej razsežnosti v bolezni navadno ne govorimo. Kdo sploh govori o tem, kako pomembno je znati biti sam? Kdo tudi mladim spregovori o tem? Znati biti sam je pomembno za vse naše življenjske situacije. Za naše sobivanje z drugimi, za čas zdravja in bolezni, pa še toliko drugih situacij. Kdor zna biti sam, tudi ne bo tako hitro postal tarča najrazličnejših manipulacij.  

Prispevek je iz knjige Samo, da bo zdravje, Metke Klevišar (Celjska Mohorjeva družba 2012)

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ohranite svoje zgodbe za prihodnje generacije – podarite neprecenljiv spomin

Spomini so tisto, kar daje življenju toplino. So zgodbe...

Za Karolino zbrali več kot 2,1 milijona € in dosegli cilj zbiralne akcije zanjo

V Društvu Viljem Julijan so z včerajšnjim velikim dobro...

Dve ženski, dve zgodbi, isti izziv – boj s pljučno hipertenzijo

Dve ženski, a boj z isto boleznijo. Čeprav sta se sreča...

Samsko življenje in iskanje partnerja

Pomladanski meseci nas spominjajo na pomen ljubezni. Lj...

Izgubljen simbol ljubezni: Pomagajmo 92-letnemu Tonetu poiskati njegov poročni prstan

92-letni Tone je pred kratkim doživel nepričakovano izg...

Domači ljubljenčki v domovih za starejše: ali pozitivni učinki odtehtajo izzive?

V slovenskih domovih za starejše se vedno pogosteje odp...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Zaščitite se pred zlorabo! Naučite se varno uporabljati pameten telefon

Pametni telefoni so že skoraj postali neločljiv podaljš...

Ksenija Benedetti: Lahko bi bila tudi samska, brez težav. S tem ni prav nič narobe.

„Včasih ni dobro samo čakati, da vam sreča pade na glav...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.