Zdravila: Predpiše se jih preveč

V Sloveniji se še vedno predpiše preveč zdravil. To potrjuje tudi dejstvo, koliko neporabljenih zdravil in zdravil s pretečenim rokom veljavnosti ljudje prinašajo nazaj v lekarne.
V Sloveniji se predpiše preveč zdravil. (foto: pexels.com)
V Sloveniji se predpiše preveč zdravil. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

»Poleti imajo ljudje več časa zase, zato je idealen čas, da pogledajo, katera zdravila uporabljajo in koliko jih jemljejo redno. Če gre za več zdravil, strokovni konsenz je od pet naprej, potem svetujemo, da se odločijo za storitev pregled uporabe zdravil, ki jo izvajamo farmacevti v lekarnah. Dejstvo je, da z naraščanjem števila zdravil narašča možnost pojava neželenih učinkov povezanih z zdravili,« opozarja predsednik Sindikata farmacevtov Slovenije (Sifarm) Damir Domjan. To je še posebej problematično, saj se po njegovem mnenju v naši družbi v celoti še vedno predpiše preveč zdravil: »Predpiše se nepotrebna količina zdravil, sploh glede na to, koliko neporabljenih zdravil in zdravil s pretečenim rokom veljavnosti ljudje prinašajo nazaj v lekarne.«

V Sindikatu farmacevtov Slovenije poudarjajo, da si je treba za učinkovito prepoznavanje in preprečevanje težav, povezanih z zdravili, vzeti dovolj časa za pogovor s pacientom. »Farmacevt lahko s poglobljenim pogovorom preveri poznavanje zdravil, izražen učinek zdravil, redno in z navodili skladno jemanje zdravil in morebitno izraženost težav, recimo pojav neželenih učinkov. Njegov nasvet na podlagi pridobljenih informacij je lahko veliko bolj ustrezen, saj je prilagojen situaciji posameznega pacienta. Kot pogovor pri zdravniku, v katerem se natančno opredelijo simptomi, omogoči postavitev pravilne diagnoze, kar zmanjša možnost za nepravo izbiro zdravila, tako mora biti tudi farmacevt ob izdaji zdravila pozoren na pravilen odmerek, saj tako premajhni kot tudi preveliki odmerki poslabšajo klinični izid zdravljenja z zdravilom,« pojasnjuje mag. Domjan. V Sindikatu farmacevtov Slovenije zato svetujejo, da vsi, ki jemljejo več zdravil, z usposobljenim strokovnjakom v lekarnah po vsej Sloveniji preverijo, katera zdravila in v kakšnih količinah jemljejo.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Udobje in varnost s pravo izbiro pripomočkov za stomo

Življenje s stomo prinaša številne izzive, tako fizične...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...

Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe ...

Ohranite oster vid: Ključ do zdravja vaših oči

Vaše oči so eno najpomembnejših čutil, zato je skrb za ...

Za Karolino zbrali več kot 2,1 milijona € in dosegli cilj zbiralne akcije zanjo

V Društvu Viljem Julijan so z včerajšnjim velikim dobro...

Bolečina ima tisoč obrazov

Bolečina je bio-psiho-socialni fenomen, je čutna in čus...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.