Odkrili več kot 1.300 primerov raka! (2/2 strani)

Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
»Če smo leta 2007 v raziskavi EHIS ugotavljali, da je na prikrito krvavitev v blatu v Sloveniji testiranih le 5,9 % prebivalcev med 50. in 74. letom, so danes te številke sicer povsem drugačne, testiranih je približno 54% ljudi, želimo pa si, da bi bil testiran vsak, ki je v program povabljen« je povedala Jožica Maučec Zakotnik, NIJZ, in dodala: »Zasluga gre organiziranemu presejalnemu programu za zgodnje odkrivanje rakavih in predrakavih sprememb na debelem črevesu in danki, ki na območju celotne Slovenije organizirano poteka že šest let.«

Pomen presejanja je izpostavil tudi dr. Nereo Segnan, Univerzitetna bolnišnica Torino: »Obstaja splošni konsenz, da presejanje za kolorektalnega raka zmanjšuje smrtnost in incidenco te bolezni. Trenutno so za presejanje na voljo različne tehnologije, ki imajo določene prednosti in slabosti. Izbira je odvisna od več dejavnikov, vendar je pričakovanje, da bi preprečili vse primere, nerealno

Izvajanje kolonoskopije
Z napredkom v diagnostiki in zdravljenju raka debelega črevesa in danke se je v zadnjem desetletju podaljšalo preživetje bolnikov. V Sloveniji se z 62,9 % bolnikov, ki preživijo 5 let po diagnozi, uvrščamo nad povprečje EU. Zgodnje odkrivanje raka in odstranjevanje predrakavih sprememb podaljšuje tako preživetje bolnikov z odkritim rakom, kot zmanjšuje incidenco novo odkritih primerov raka. Pri odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki ima med drugim pomembno vlogo izvajanje kolonoskopije.
»Posamezniki poseg lahko doživljajo kot neprijeten. Bolečina zajema tudi čustvene in vedenjske odzive, ki temeljijo na preteklih izkušnjah in percepcijah bolečine,« je povedala dr. Eeva-Riitta Ylinen, Univerza Savonia, in dodala: »Mirno pojasnjevanje medicinskih sester med posegom je ena izmed nefarmakoloških metod, ki lahko zmanjša čustveno komponento bolečine, podeli bolniku občutek nadzora nad situacijo in naredi bolečino znosnejšo.«

Program Svit po Sloveniji
»Odgovorni zdravniki za primarno zdravstveno varstvo odraslih v posameznih regijah so v Program Svit aktivneje vključeni od vsega začetka izvajanja programa. V preteklem letu smo posebno pozornost posvetili izobraževanju zdravstvenih delavcev po zdravstvenih domovih s poudarkom na vlogi družinskega zdravnika,« je izpostavila Simona Šilec, Zdravstveni dom Ljutomer, in poudarila: »Osebni izbrani zdravniki so deležni visoke stopnje zaupanja, zato lahko motivirani osebni zdravnik pomembno vpliva na povečano odzivnost pacientov v presejalnem programu. Družinski zdravniki bi se morali aktivneje vključiti in spodbujati ter motivirati svoje paciente za sodelovanje v Programu Svit.«

»Leta 2012 so me s Programa Svit povabili na pregled debelega črevesa in danke, saj je bil moj izvid na prikrito krvavitev v blatu pozitiven. Ker pregled velja za neprijetnega, sem se za sodelovanje težko odločil. Po pogovoru z zdravniki in prijatelji sem se povabilu odzval. Kolonoskopija je pokazala, da tvorbe na debelem črevesu ni mogoče odstraniti z odščipom, ampak s kirurškim posegom. Ker je šlo za sum na rakavo obolenje, so se v meni pojavile še večje bojazni. Leta 2013 sem uspešno prestal operacijo. Moja odločitev za sodelovanje v Svitu je bila zagotovo pravilna, kar potrjuje tudi letošnja kolonoskopija, « je povedal Janez Laslo, ambasador Programa Svit in dodal: »Sedaj me znanci sprašujejo o poteku Programa Svit. Zdi se mi pomembno, da se ljudje dovolj zgodaj odzovejo Svitovemu povabilu, saj zaradi odlašanja lahko obžalujemo prepozno ukrepanje. Štejem si v čast, da sem ambasador Programa Svit, saj s pogovorom in svetovanjem ljudem lahko pomagam pri pozitivni odločitvi za sodelovanje v Programu Svit .«
< Nazaj na začetek članka
Stran: 1 2

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

TELOVADIMO DOMA: 4 vaje za gibljive kolke

Imate težave z zategnjenimi mišicami v kolkih, zaradi p...

Ko se žile mašijo

V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadn...

Udobje in varnost s pravo izbiro pripomočkov za stomo

Življenje s stomo prinaša številne izzive, tako fizične...

Kako zmanjšati utrujenost oči pri dolgotrajnem gledanju v zaslon

Dolgotrajna uporaba digitalnih naprav, kot so računalni...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...

Kaj jesti, ko zabolijo kosti?

Kosti kot mehansko trdni oporniki naše telesne zgradbe ...

Ohranite oster vid: Ključ do zdravja vaših oči

Vaše oči so eno najpomembnejših čutil, zato je skrb za ...

Za Karolino zbrali več kot 2,1 milijona € in dosegli cilj zbiralne akcije zanjo

V Društvu Viljem Julijan so z včerajšnjim velikim dobro...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.