Strokovnjaki za prehrano pravijo, da je pravilno pitje vode zelo pomembno za naše zdravje. Če pijemo pravilno, s tem pripomoremo, da naša prebava deluje dobro, da se hrana prebavi hitro in da se ne nalagajo odvečni kilogrami.
Pitje vode pred in po obroku
Najbolj priporočeno je, da pijemo vodo pol ure do dvajset minut pred obrokom. Popijemo kozarec, še bolje pa dva. Med obrokom ni priporočljivo piti. Vodo nato pijemo šele dve uri po obroku. Takrat pa je priporočljivo, da popijemo pol litra vode. Na tak način pripomoremo, da se hrana lažje prebavi, izognemo se napenjanju in vetrovom ter slabi prebavi.
Kaj se zgodi, če pijemo vodo med obrokom?
Če pijemo vodo medtem ko jemo, še posebej, če je to masten obrok, ne naredimo prav nič dobrega.
Mastna hrana, kot je na primer polnomastno mleko, maslo, razne vrste sirov, slanina, salame in klobase, itd. vsebuje visoko raven nasičenih maščob, ki pa lahko vplivajo na holesterol ter povišajo raven nevarnega. Prav tako pa mastna hrana povzroča hitrejše staranje, nalaga se v krvnih žilah in jih lahko maši. Vse to lahko privede do povišanega krvnega tlaka in do srčnih obolenj.

Naše telo masti predeluje s pomočjo encima, ki nastaja v jetrih in trebušni slinavki. Jetra proizvajajo žolč, ta razgrajuje masti. Naše telo porabi maščobo, ki jo potrebuje, ostalo pa izvrže iz telesa.
Če poleg obroka pijemo hladno vodo, s tem upočasnjujemo proces prebavljanja hrane. Masti, ki so v hrani, iz tekočega stanja preidejo v trdno stanje. Hladna voda jih dobesedno zakrkne. Kaj se zgodi z maščobami v primeru, če pijemo poleg obroka hladno pijačo, lahko preverite sami s pomočjo enostavnega testa.
Segrejte maščobo, nato pa nanjo nalijte kozarec hladne vode. Maščoba bo zakrknila. In točno to se zgodi tudi v našem organizmu. To pa povzroča slabšo prebavo, napihnjenost, vetrove, pričnejo se nalagati odvečni kilogrami. Naš metabolizem se namreč upočasni, prebavljanje takšne maščobe je za naše telo veliko težje. Poleg tega pa takšna maščoba povzroča bolezni srca in ožilja.

Kaj pa, če takoj po obroku popijemo kavo ali topel čaj?
Če po kosilu popijemo vročo kavo ali čaj, pa se zgodi ravno nasprotno. Topli napitki pospešijo prebavljanje hrane, pospešijo metabolizem. Masti ohranjajo v tekočem stanju in naše telo jih lažje prebavlja. Seveda pa ti napitki ne smejo vsebovati sladkorja ali mleka.