Kmetica leta 2019 je Marjeta Ročnik iz Prevalj

Aktualno > Dogodki | piše: Uredništvo | 17.10.2019
Z razglasitvijo kmetice leta, ki vsako leto poteka v okviru obeleževanja mednarodnega dneva podeželskih žena 15. oktobra, želi Zveza kmetic opozoriti na pomemben prispevek kmetic na podeželju ter njihovo vlogo v širšem pomenu.
Kmetica letošnjega leta je ga. Marjeta Ročnik iz kmetije Jamnik (Prevalje na Koroškem). (foto: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano)
Kmetica letošnjega leta je ga. Marjeta Ročnik iz kmetije Jamnik (Prevalje na Koroškem). (foto: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Ministrica dr. Aleksandra Pivec se je udeležila že tradicionalnega izbora kmetice leta, ki je potekal v Zagorju ob Savi. Kmetica letošnjega leta je ga. Marjeta Ročnik iz kmetije Jamnik (Prevalje na Koroškem).

Ministrica dr. Pivec je na dogodku poudarila neprecenljivo vlogo žensk za razvoj in ohranjanje našega podeželja, tudi v povezavi s svetovnim dnevom hrane. Kmečke ženske so pogosto nosilni steber družbenega okolja na kmetijah, skrbijo za družino in so hkrati s svojim znanjem, delom in podporo ključne pri pridelavi hrane na kmetijah. Da pa lahko vse to počnejo, morajo imeti stalno na voljo izobraževanja in strokovna usposabljanja, zagotovljen dostop do zemlje, do finančnih storitev in trgov in zagotovljeno dostojno plačilo, piše ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

V Sloveniji delež žensk, ki so kot nosilke in družinski član udeležene pri delu na kmetijskih gospodarstvih, znaša 46 %, kar je višje od EU povprečja, kjer ta delež znaša 42 %. 9 % žensk v Sloveniji je lastnic kmetijskega gospodarstva. In nenazadnje, izmed vseh, ki imajo priglašeno dopolnilno dejavnost na kmetiji, je 1076 ali skoraj 24 % žensk, ki pomeni pomemben vir dohodka na kmetijah.

Spodbudni so podatki Eurostata, da se delež kmetic po vsej EU povečuje, čeprav počasi in različno po državah. Tako v povprečju okrog 30 % kmetijskih gospodarstev upravljajo ženske, čeprav še vedno obstajajo velike razlike med posameznimi državami, kjer je v vzhodnih državah običajno več kmetijskih gospodarstev, ki so v lasti žensk, kot na zahodu. Prav tako je zanimiva tudi razlika v velikosti kmetij, ki jih upravljajo ženske in moški med vzhodnimi in zahodnimi državami, kjer so te razlike veliko manj izrazite v novih državah EU.

V Sloveniji Program razvoja podeželja ne diskriminira med moškimi in ženskami. Delež žensk, vključenih v program, je sicer veliko nižji od deleža moških, kar je pa skladno s povprečnim deležem nosilk kmetijskih gospodarstev. Največ poudarka zagotavljanju nediskriminacije je v okviru ukrepa LEADER, kjer dobijo dodatne točke projekti, ki vključujejo ženske. Socialno vključenost, vključno z zaposlitvijo žensk, spodbuja tudi ukrep podpore za naložbe v vzpostavitev in razvoj nekmetijskih dejavnosti. V okviru podukrepa Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete je povprečni delež mladih prevzemnic 20 %. V okviru četrtega javnega razpisa je bila podpora odobrena 30 % prevzemnicam, ki so si na prevzetem kmetijskem gospodarstvu ustvarile delovno mesto.

Ministrica dr. Pivec je zaključila z besedami, da si bodo na ministrstvu prizadevali za čimprejšnje sprejetje akcijskega načrta z ukrepi in aktivnostmi, ki bi lahko bistveno izboljšale opolnomočenje in splošno informiranost žensk na kmetijah o njihovih pravicah. Tako je bil na pobudo ministrice letos spomladi ustanovljen Svet za ženske na podeželju kot posvetovalno telo. Svet v okviru svojih nalog spremlja položaj žensk na podeželju in daje predloge za izboljšanje njihovega položaja, daje strokovna mnenja k ukrepom kmetijske in drugih politik, ki vplivajo na položaj žensk na podeželju, prispeva k ozaveščanju o posebnem položaju žensk na podeželju in informiranju te problematike širši javnosti ter spodbuja organizirano delovanje in medgeneracijsko sodelovanje žensk na podeželju, še pišejo na portalu ministrstva.

Morda te zanima tudi:

RESNIČNA ZGODBA: bivši ženi mora izplačati 200, 000 eur za opravljanje gospodinjskih del

Ivani Moral 48 – letni Španki bo bivši mož moral izplač...

Svetovni dan spanja: Spanje je ključno za zdravje

Spanje je poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti e...

Milena Miklavčič: Trije mimobežni utrinki neke sobote

Danes minevajo žalostna tri leta, ko je izbruhnil Covid...

Odprta kuhna se zopet vrača!

V petek, 17. marca, se bo na Pogačarjevem trgu pričela ...

VIDEO: 7 načinov, kako lahko ženski polepšate današnji dan žena!

Danes je mednarodni dan žena, osmi marec. Poskrbite, da...

Odzovite se! Program Svit rešuje življenja.

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja pred...

»Gremo vsi ven! Za zdrave ledvice, dušo in telo«

»Gremo vsi ven! Za zdrave ledvice, dušo in telo«, je le...

Na vroči stol kviza Milijonar se bo v soboto usedla pevka Sendi

V soboto bo voditelj Jure Godler v kvizu Milijonar gost...

Izšla je marčevska revija Vzajemnost

Snemanje dokumentarnih filmov omogoča beleženje sedanjo...

Prihaja 20. Festival Literature sveta – Fabula

Festival bo v petek, 3. marca, odprla Oksana Zabužko s ...

Pričetek akcije 40 dni brez alkohola

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje že šesto leto...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.