Kultura se prenaša iz roda v rod

Znanje je povezano z vsemi področji našega življenja. Zato je za Andragoški center Slovenije pri koordiniranju Tednov vseživljenjskega učenja pomembno povezovanje z nosilci različnih dejavnosti.
Kultura se prenaša iz roda v rod
Kultura se prenaša iz roda v rod
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Letos smo med skupne akcije dodali Migracije in izzive večkulturnosti. Ponosni smo, da smo lahko sodelovali pri organizaciji dialoškega predavanja z naslovom Čigavo delo je spreminjanje kulturnih vzorcev. Šlo je za uvod v Kulturni bazar 2020, ki so ga organizatorji Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Zavod republike Slovenije za šolstvo v Cankarjevem domu 6. oktobra izpeljali v okviru trenutnih omejitev in s pozornim upoštevanjem veljavnih zdravstvenih ukrepov.

Pogovor med umetnostjo in znanostjo je bil izjemno zanimiv. Umetnost je predstavljala Ivana Djilas, gledališka režiserka s pretanjenim občutkom za različnost jezikov, narodnosti, državljanstva, telesnih zmožnosti … Znanstvenica Renata Salecl se je odzivala z izkušnjami – bivala je že v številnih različnih okoljih in pred epidemijo dobršen del vsakega leta preživela v Ameriki –, znanjem, posredovanjem rezultatov številnih raziskav.

Ivana Djilas je pripovedovala zgodbe – o svojih gledaliških projektih za otroke, v katerih se vedno znova sprašuje, kako jih bo doživljala publika. Nanizala je nekaj primerov, ob katerih smo se zamislili. Ste kdaj pomislili, da je bila Pepelka sicer res deklica z veliko smole – brez matere, oče se ni zmenil zanjo in mačeha je ni marala, da pa je bila punca pravzaprav zelo lena in se ni bila pripravljena učiti. Čakala je, da jo reši 'nekdo od zunaj'. Režiserka tega sporočila ni želela posredovati svojemu občinstvu, zato je konec predstave priredila. Renata Salecl se je na to izkušnjo odzvala s presenetljivo podobno zgodbo. Ko je predavala osnovnošolcem, se ji je zdelo, da so vsa dekleta enaka, in predvsem, da samo so – ne sodelujejo v pogovoru, ne sprašujejo. Želimo tako vedenje prenesti na naslednjo generacijo? Mislim, da ne.

Kdo torej spreminja kulturne vzorce? Odrasli, ki vplivamo na otroke: starši, stari starši, vzgojitelji, učitelji in drugi. To je taka dolga verižna reakcija. Pred tem pa moramo pogosto najprej sami pri sebi razmisliti o svojih vrednotah. Kaj se nam zdi pomembno in v kakšni družbi želimo živeti?

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Iz Jožičine kuhinje: "Škropivo" proti ušem

Iz Jožičine kuhinje prihaja malce drugačen recept, in s...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (1. - 7. 6. 2026)?

Sreče, zadovoljstva, podjetnosti, uspehov, razvoja in š...

Iz dlani si lahko prerokujete sami!

Branje iz dlani je poznano že od nekdaj. Ne glede na to...

5 najbolj zdravih probiotikov, ki bi jih morali uživati redno

Probiotiki so nujno potrebni za zdravje črevesja. Z nji...

Raziskave potrjujejo: Te 4 stvari ste podedovali po svoji materi

Če vam je všeč ali ne, rek, da se z leti spreminjamo v ...

Odličen spanec: Zvečer naredite te preproste telesne vaje

Pred spanjem se zibljite sem ter tja, vse počnite počaa...

Ajvar - recept za najbolj okusen ajvar

Recept za domači ajvar! Danes se bomo podali v svet ba...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (25. - 31. 5. 2026)?

Sreče, zadovoljstva, podjetnosti, uspehov, razvoja in š...

Recepti iz Jožičine kuhinje: Rolada iz bučnih semen

Rolada je iz mehkega slastnega in rahlega biskvitnega o...

Balkonsko cvetje, ki najbolje uspeva na soncu

Je tudi vaša terasa ali balkon zelo sončen? Preberite, ...

6 delov telesa, ki bi si jih morali redno pregledovati po 40. letu

Le nekaj minut na dan je potrebno za samopregledovanje ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Dušica Kunaver

Dušica Kunaver
pisateljica, zbiralka ljudskega izročila


"Najlepše darilo na svetu je tisto, ki si ga sam naredil."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.