Slovenski plemič, učenjak in polihistor Janez Vajkard Valvasor (1641 – 1693), je 12. aprila 1678 na gradu Bogenšperk ustanovil grafični zavod – bakroreznico in tiskarno za bakroreze. Bila je prva te vrste na slovenskih tleh zato predstavlja tudi začetek prvega velikega poglavja v grafični umetnosti na Slovenskem. V 11 letnem delovanju grafičnega zavoda so na Bogenšperku nastale domala vse njegove grafike. Pri označbi Valvasorjevega grafičnega zanimanja ne smemo pozabiti tudi na njegovo izjemno zbirko grafičnih listov (preko 8000), ki jih je Valvasor nakupil po Evropi. S propadom grafičnega podjetja in prodajo knjižnice ter grafične zbirke v Zagreb se je na Bogenšperku tudi končal prvi razcvet grafične umetnosti pri nas.
Slovenci imamo v Valvasorjevi zbirki in grafični delavnici zelo pomembno dediščino za naš in evropski prostor. Nadaljevanje poslanstva, ki mu je nestor slovenske grafike posvetil vse življenje ter zaradi te strasti in ljubezni zgubil tudi večino premoženja, je zaveza, da na gradu Bogenšperk negujemo muzejsko predstavitev začetkov grafične umetnosti pri nas ter, da na gradu Bogenšperk slovenski in tuji umetniki ustvarjajo v grafičnih tehnikah ter grafike tudi razstavljajo.
V Valvasorjevem duhu bo v letu 2016 Javni zavod Bogenšperk v sodelovanju s Tehniškim muzejem Slovenije in Galerijo Božidar Jakac Kostanjevica na Krki in grafikom Jankom Oračem izpeljal projekt oživitve Valvasorjeve bakrotiskarne, ki ga je podprlo tudi Ministrstvo za kulturo. Po malo manj kot petnajstih letih bomo tematsko nadgradili muzejsko razstavo z vsebinami, ki so se tekom let izkazale za manjkajoče pri razumevanju zahtevnega grafičnega postopka bakroreza, oživili bomo ambient rekonstruirane bakrotiskarne z multimedijskim elementom bakrorezca pri rezbarjenju matrice na bakreni plošči, razstavo dopolnili z novimi eksponati in interaktivnim kotičkom ter grafično produkcijo oživeli s 3. Valvasorjevimi mednarodnimi grafičnimi dnevi ter z izobraževalno delavnico, ki jim bo sledila.
Na gradu Bogenšperk bo v okviru tretjih Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dni ustvarjalo šest mednarodno uveljavljenih grafikov v klasičnih grafičnih tehnikah. Nastale grafike bodo od 8. septembra do 27. novembra 2016 razstavljene v grajski galeriji in bodo na gradu ostale kot del Grafične zbirke Bogenšperk. V okviru 3. Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dni bodo ustvarjali: Matjaž Geder, Gornja Radgona, Nataša Mirtič, Novo mesto, Tina Mohorović, Straža, Zdenka Pozaić, Zagreb, Ivana Stanković, Niš, Leon Zakrajšek, Zagreb.
Strokovna sodelavca pri projektu Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi sta Goran Milovanović (Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki) in mag. Martina Orehovec (Tehniški muzej Slovenije), umetniški vodja delavnice je Janko Orač.
3. Valvasorjeve mednarodne grafične dneve bomo v nedeljo 3. julija ob 20. uri pričeli s koncertom skupine Eroika. V sredo 6. julija bodo vrata delavnice odprta za obiskovalce, ob 19. uri vabljeni na vodenje po muzejski razstavi Valvasorjeve grafične delavnice, ob 20. uri sledi pogovor oz. srečanje z gostujočimi umetniki, ki ga bo vodil Goran Milovanović.
Z Valvasorjevimi mednarodnimi grafičnimi dnevi grad Bogenšperk zopet postaja pomemben center grafične umetnosti pri nas.
3. Valvasorjeve mednarodne grafične dneve so omogočili Javni zavod Bogenšperk, Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki, Tehniški muzej Slovenije in Ministrstvo za kulturo RS.
Nedelja, 3. julij 2016, ob 20. uri
pričetek 3. VALVASORJEVIH MEDNARODNIH GRAFIČNIH DNI s koncertom EROIKE
***
3. do 8. julij 2016
3. VALVASORJEVI MEDNARODNI GRAFIČNI DNEVI
Mednarodna grafična delavnica
***
Sreda, 6. julij 2016
DAN ODPRTIH VRAT DELAVNICE
19.00 Voden ogled Valvasorjeve grafične delavnice
20.00 Srečanje in pogovor z umetniki
***
14. do 16. julij 2016
POLETNA IZOBRAŽEVALNA GRAFIČNA DELAVNICA
prijave in informacije na www.bogensperk.si
***
Četrtek, 8. september 2016, ob 19. uri
ODPRTJE RAZSTAVE UDELEŽENCEV
3. VALVASORJEVIH MEDNARODNIH GRAFIČNIH DNI