Inkubacijska doba (čas od okužbe do pojava znakov bolezni) je različna, običajno 1 do 7 dni, lahko pa je tudi daljša. Klinična slika je odvisna od povzročitelja, za večino črevesnih obolenj pa so značilne driske, bruhanje, krči v trebuhu, povišana temperatura.
Človek je najbolj kužen med boleznijo, ko se z blatom izločajo velikekoličine povzročiteljev, kužen pa ostane še krajši ali daljši čas po prenehanju obolenja.
Nekateri ljudje se okužijo, ne zbolijo, z blatom pa izločajo povzročitelje obolenja.To so klicenosci, ki so izrednega pomena za širjenje črevesnih obolenj.
Bolezen je zlasti nevarna za starejše osebe in otroke. Izločanje klic praviloma ne preneha, ko bolnik okreva, ampak jih izloča še nekaj tednov ali več mesecev z blatom, kar lahko ugotovimo le z mikrobiološkimi preiskavami blata.
Zdravnika je potrebno obiskati takoj v primeru nevarnosti dehidracije oz. če oseba ne pije dovolj tekočine, v primeru povišane telesne temperature, krčev in bolečin, v primeru če v blatu opazite kri, če postanete rumeni, če ne odvajate dovolj urina kot tudi, če driska in prebavne težave trajajo več kot teden dni.
Pred nalezljivimi črevesnimi obolenji se boste obvarovali, če boste upoštevali naslednja navodila:
1. Umivanje rok je najpomembnejši ukrep za preprečevanje ČNB. Roke si morate umiti z milom in toplo tekočo vodo takoj po uporabi stranišča, pred jedjo, pred začetkom pripravljanja hrane. Po temeljitem umivanju si roke obrišite v brisačo, ki mora biti čista in za vsakega družinskega člana svoja. Na delovnem mestu so najprimernejše papirnate brisače.
Majhni otroci naj si roke umivajo pod nadzorstvom odraslih. Razkuževanje rok po temeljitem umivanju ni potrebno.
2. Posodo in jedilni pribor morate pomivati v vroči vodi z detergentom in nato dobro splakniti v vroči vodi. Po vsaki uporabi pomijte in prekuhajte dude in posodo za prehrano dojenčkov.
3. Sadje in zelenjavo morate pred uporabo dobro oprati in splakniti pod tekočo vodo.
4. Muham, mrčesu in glodalcem morate preprečiti dostop do živil, posode, umazanega perila, stranišč in odpadkov.
5. Stranišča morate najmanj enkrat dnevno pomiti z vročo vodo in detergentom, nato pa razkužiti straniščno desko, potezno vrvico, kljuko na vratih, pipo na umivalniku, držalo metlice. Razkužilo pripravite sproti po priloženem navodilu. Razkužila nikoli ne mešatez detergentom.
Za čiščenje stranišča morate imeti posebna vedra in krpe, ki jih ne smemo uporabljati za druge prostore.
6. Osebe, ki prebolevajo ČNB, ne smejo delati v proizvodnji, prometu in prodaji živil, pri preskrbi prebivalstva s pitno vodo ter pri negi in hranjenju majhnih otrok. Tudi v domačem gospodinjstvu naj hrano pripravljajo le zdrave osebe.