Na
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije smo poslali najpogostejša vprašanja naših bralcev. Dobili smo sledeča pojasnila:
Kdaj lahko oseba, ki je invalidsko upokojena, opravlja dodatno delo?
Pri uživalcih invalidskih pokojnin pri opravljanju drugega pravnega razmerja potrebno razlikovati glede na ugotovljeno invalidnost oziroma izgubljeno oziroma zmanjšano delovno zmožnost. Uživalci invalidske pokojnine, pri katerih je ugotovljena splošna invalidnost, niso zmožni opravljati nobenega organiziranega pridobitnega dela na trgu dela, zato te osebe ne morejo opravljati dela v okviru drugega pravnega razmerja. Izjema so le uživalci invalidske pokojnine, pri katerih je v odločbi Zavoda ugotovljena poklicna invalidnost in nimajo preostale delovne zmožnosti oziroma izpolnjujejo druge pogoje za pridobitev pravice do invalidske pokojnine iz 41. člena ZPIZ-2. Ti namreč lahko opravljajo delo v okviru drugega pravnega razmerja, ki ni povezano z njihovo ugotovljeno invalidnostjo.
Ali zavarovancu, ki prejema najnižjo invalidsko pokojnino mesečno, pripada še kakšna druga denarna pomoč?
Uživalec invalidske pokojnine je v določenih primerih lahko upravičen tudi do:
Dodatka za pomoč in postrežbo
Dodatek za pomoč in postrežbo je mesečni denarni prejemek, ki ga lahko po zakonu pridobi uživalec pokojnine in določeni zavarovanec, če (oba) stalno prebivata v Republiki Sloveniji.
S tem prejemkom naj bi upravičenec poravnaval stroške, nastale zaradi trajnih sprememb v zdravstvenem stanju, zaradi katerih ne more zadovoljevati osnovnih življenjskih potreb in zato nujno in stalno potrebuje tujo nego in pomoč.
Več najdete tukaj.
Invalidnine za telesno okvaro
Invalidnina je mesečni denarni prejemek, ki ga lahko pridobi zavarovanec zaradi določene telesne okvare, nastale med zavarovanjem.
Telesna okvara je podana, če nastane pri zavarovancu izguba, bistvenejša poškodovanost ali znatnejša onesposobljenost posameznih organov ali delov telesa, kar otežuje aktivnost organizma in zahteva večje napore pri zadovoljevanju življenjskih potreb, ne glede na to, ali ta okvara povzroča invalidnost ali ne.
Vrste in stopnje telesnih okvar, ki so podlaga za pridobitev pravice do invalidnine, določi minister, pristojen za zdravje, v sodelovanju z ministrom, pristojnim za varstvo invalidov, v roku dveh let po uveljavitvi ZPIZ-2.
Več najdete tukaj.