Leta 1986 so bile jame vpisane na seznam Unescove naravne kulturne dediščine. S tem je bil priznan izjemen pomen jam, kot enega izmed največjih biserov na našem planetu. Šumeča dvorana je bila tista, ki je še posebej prepričala člane Unescove komisije, od koder se vse glasnejše sliši bučanje podzemeljske Reke. Da bi vedeli o čem govorimo preprosto morate obiskati jamo.
Reka Reka si je v podzemlju izdolbla ozek kanjon Hankejev kanal, ki ga petdeset metrov nad gladino prečka Cerkvenikov most. Zgrajen je bil leta 1937 po načrtu domačina Franca Cerkvenika in temeljito obnovljen leta 2003.
Arheološke raziskave dokazujejo, da človek biva v jamah že od pra-davnine. Najdbe na tem prostoru nam dokazujejo, da so Škocjanske jame že v predzgodovinskih časih imele izjemen pomen. Na tem območju so se pričele tudi bazične raziskave krasa in kraških pojavov v 19. stoletju. Od tod izvirata mednarodna geomorfološka termina »kras« in »dolina«.
V škocjanskih jamah in okolici živijo redke in ogrožene živalske vrste, ohranjen je izjemen ekosistem, kjer se stikajo mediteranski, submediteranski, srednjeevropski in alpski florni elementi.
Še več idej za izlete boste našli tukaj.